İçeriğe geç
OkumaTerminal
Geçmiş sezon · 2026 2. çeyrek

2Ç26 bilanço sezonu

Bu çeyrekte kim açıkladı, kimin kârı arttı, hangi sektör iyi gidiyor.
Açıklayan
609 / 617%98,7
İyileşen
218%35,8
Kötüleşen
219%36
Ortanca
−%0,7258 şirket

Açıklayan 609 şirketten kârı iyileşen 218, kötüleşen 219; iki dönem de kâr eden 258 şirkette ortanca değişim −%0,7.

Açıklayan
609 / 617
%98,7 tamamlandı · 8 bekleniyor
Kârı arttı
128
%21
Zarardan kâra
90
%14,8
Kârı azaldı
130
hâlâ kârda · %21,3
Kârdan zarara
89
%14,6
Zararda / kıyaslanamaz
172
%28,2 · 1 işleniyor
Ortanca net kâr değişimi
−%0,7
iki dönem de kâr eden 258 şirket
Kârı arttıZarardan kâraKârı azaldıKârdan zararaZararda kaldı / kıyaslanamazBekleniyor · 8

Açıklananlar

2Ç26 · net kâr tek çeyrek, değişim geçen yılın aynı çeyreğine göre
TRILCTurk İlaç ve Serum SanayiSağlık12 Eki−106 mn TLzarar
BTCIMBatıçimÇimento ve inşaat2 Eki−56 mn TLzarar
BSOKEBatıçim ÇimentoÇimento ve inşaat2 Eki80 mn TL—
KONTRKontrolmatik TeknolojiEnerji2 Eki−2,0 mr TLzarar
DIRITDiriteks Diriliş TekstilPerakende ve tüketim30 Eyl−20 mn TLzarar
BRKOBirko MensucatPerakende ve tüketim25 Eyl−1 mn TLzarar
KUYASKuyaş YatırımÇimento ve inşaat21 Eyl−1,3 mr TL<−%1.000
REEDRReederTelekom ve teknoloji18 Eyl−154 mn TLzarar
GOKNRGöknur GıdaGıda ve içecek18 Eyl269 mn TL−%24,7
ONRYTOnur Yüksek TeknolojiSavunma18 Eyl47 mn TL−%20,6
CASACasa Emtia Petrol Kimyevi ve TürevleriPerakende ve tüketim18 Eyl−3 mn TL−%262,2
OTTOOtto HoldingGıda ve içecek16 Eyl−8 mn TLzarar
12 / 609 gösteriliyor

Öne çıkanlar

hasılatı 5,0 milyar TL üzeri
Kârını en çok artıranlar
Kârı en çok azalanlar

Sezonun özeti

rakamlardan
Büyük şirketlerde tablo daha iyi.

Hasılatı 5,0 milyar TL üzerindeki 72 şirketten 36 tanesi kârını artırdı (%50); bütün açıklayanlarda oran %36,9. Kârı iyileşenlerin oranı en yüksek Demir-çelik ve metal (%72,2), en düşük Madencilik (%16,7).

Sektör karnesi

açıklayan şirketlere göreSektörler →
SektörAçıklayanKârı iyileşenlerin oranı · çizgi %50OranOrtanca değişim
Savunma4 şirket%75+%61,3
Demir-çelik ve metal24 şirket · 2 kârdan zarara%72,2+%56,0
Tarım ve gübre8 şirket%71,4−%15,4
Enerji50 şirket · 7 kârdan zarara%67,6+%98,3
Kimya, petrol ve plastik37 şirket · 4 kârdan zarara%66,7+%22,1
Kâğıt, ambalaj ve basım15 şirket · 1 kârdan zarara%66,7+%4,3
Gıda ve içecek56 şirket · 7 kârdan zarara%62,2+%1
Otomotiv21 şirket · 4 kârdan zarara%56,3+%44,7
Holding39 şirket · 8 kârdan zarara%55,2+%44,7
Telekom ve teknoloji40 şirket · 7 kârdan zarara%51,5+%1,4
Elektrik ekipmanı15 şirket%50−%65,3
Çimento ve inşaat53 şirket · 5 kârdan zarara%47,2−%15,3
Perakende ve tüketim78 şirket · 14 kârdan zarara%42,2−%32,4
Medya ve eğlence9 şirket%40−%23,2
Bankacılık13 şirket%38,5−%2,7
Sigorta ve finans49 şirket · 7 kârdan zarara%35,9−%9,6
Gayrimenkul57 şirket · 14 kârdan zarara%31,8−%32,9
Sağlık14 şirket · 3 kârdan zarara%30−%3,9
Ulaştırma ve havacılık19 şirket · 4 kârdan zarara%28,6−%37,1
Madencilik7 şirket · 2 kârdan zarara%16,7−%30,7

Yöntem

Açıklama tarihi KAP’taki ilk “Finansal Rapor” bildirimi. İyileşen: kârı artan ve zarardan kâra geçen. Kötüleşen: kârı azalan ve kârdan zarara geçen. Zarar içeren dönemde yüzde değişim anlamlı olmadığı için ortanca yalnız iki dönem de kâr eden şirketlerden hesaplanır. ±%1000 üstü değişim çok düşük tabandan gelir. “İşleniyor”: rapor KAP’ta, rakamları akşamki güncellemede siteye gelir. Yıllık değişim raporun kendi geçen yıl sütunuyla; bankalar ve sigortacılarda TÜFE çarpanıyla arındırılmış; ≈ çeyrekler kümülatif farkla. Yatırım tavsiyesi değildir.