- Sektör
- Enerji
- Ödenmiş sermaye
- 1,3 mr TL
- Ana ortak
- Sami Aslanhan · %4,2
- Sonraki bilanço
- 9 Aylık 2026 · en geç 9 Kasım 2026
Kontrolmatik Teknoloji (KONTR), 2026 yılının 2. çeyreğinde 2,0 milyar TL net zarar açıkladı; zarar geçen yılın aynı çeyreğine göre büyüdü, hasılat reel olarak %77,8 azaldı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta KONTR
| mn TL | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | 2Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 1.119 | 2.747 | 7.769 | 2.697 | 3.814 | 14.333 | |
| Brüt kâr | −480 | 575 | −50 | 223 | 595 | 268 | |
| FAVÖK | −662 | 278 | −193 | −44 | 345 | −621 | |
| Esas faaliyet kârı | −1.193 | 70 | 59 | 29 | 516 | −1.035 | |
| Net kâr | −2.013 | 24 | −278 | −559 | −199 | −2.826 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | 675 | 3.846 | 76 | 1.694 | 304 | 6.291 | |
| Yatırım harcaması | 6 | −163 | −1.230 | −949 | −1.229 | −2.337 | |
| Serbest nakit akışı | 681 | 3.683 | −1.155 | 745 | −925 | 3.954 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 41.878 | 40.805 | 37.326 | 35.082 | 32.042 | 41.878 | |
| Özkaynak | 5.263 | 6.517 | 5.841 | 5.110 | 5.359 | 5.263 | |
| Finansal borç | 13.692 | 13.636 | 14.713 | 12.534 | 12.147 | 13.692 | |
| Nakit ve benzerleri | 163 | 587 | 482 | 465 | 218 | 163 | |
| Net borç | 13.529 | 13.049 | 14.231 | 12.068 | 11.929 | 13.529 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | −%42,9 | %20,9 | −%0,6 | %8,3 | %15,6 | %1,9 | |
| FAVÖK marjı | −%59,2 | %10,1 | −%2,5 | −%1,6 | %9 | −%4,3 | |
| Net kâr marjı | −%179,9 | %0,9 | −%3,6 | −%20,7 | −%5,2 | −%19,7 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | −%153 | %1,5 | −%19 | −%43,7 | −%14,9 | −%53,7 | |
| Net borç / özkaynak | 2,57× | 2,00× | 2,44× | 2,36× | 2,23× | 2,57× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %77,8 geriledi; çeyrek 2,0 milyar TL zararla kapandı.
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik
- FAVÖK marjı −%59,2; geçen yılın aynı çeyreğinde %9 idi (−68,2 puan).
- Esas faaliyetler 1,2 milyar TL zarar etti.
- Net borç (13,5 milyar TL) özkaynağın %257,1 kadarı; borçluluk yüksek.
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Borç artıyor, nakit yetiyor mu?
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)2,57×sektör medyanı 0,29× (50 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından yüksek%84,6sektör medyanı %39,9 (50 şirket)
- Cari oran 1'in altında: dönen varlık kısa vadeli borcu karşılamıyor0,69×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Enerji şirketleri arasında
2Ç26 · Enerji sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi50 şirket içinde 50.−%77,8medyan −%14,2
- FAVÖK marjı46 şirket içinde 45.−%59,2medyan %25,2
- Net kâr marjı50 şirket içinde 48.−%179,9medyan %6,1
- Özkaynak kârlılığı50 şirket içinde 50.−%153medyan %2
- Net borç / özkaynak50 şirket içinde 49. (düşük olan önde)2,57×medyan 0,29×
- Kaldıraç50 şirket içinde 49. (düşük olan önde)%84,6medyan %39,8
Sektördeki benzerler
Enerji · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 2Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 2Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 2Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumlu
1Güçlenen, büyüyen
- Serbest nakit akışı pozitif (yaklaşık 681 milyon TL)
Olumsuz
4Zayıflayan, risk
- Çeyrek 2,0 milyar TL zararla kapandı
- FAVÖK marjı %9 → −%59,2
- Esas faaliyetler 1,2 milyar TL zararda
- Hasılat yıllık %77,8 geriledi
Kontrol listesi · 2Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✗Hasılat reel olarak azaldı−%77,8 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- –Net kâr değişimi— · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✗FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden düşük%-59,2 · geçen yıl %9
- ✗Net kâr marjı sektör medyanının altında%-179,9 · sektör medyanı %6,1 (50 şirket)
- ✗Özkaynak kârlılığı sektör medyanının altında%-153 · sektör medyanı %2 (50 şirket)
- –Kârın kaynağı— · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✗Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)2,57× · sektör medyanı 0,29× (50 şirket)
- ✗Kaldıraç sektör medyanından yüksek%84,6 · sektör medyanı %39,9 (50 şirket)
- ✗Cari oran 1'in altında: dönen varlık kısa vadeli borcu karşılamıyor0,69× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✓İşletme faaliyetleri nakit ürettiartıda · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
Şirket İstanbul merkezli olup, yurt içi ve yurt dışındaki müşterilerine ağırlıklı olarak enerji kaynaklarını verimli kullanmak için farklı projeler ve hizmetler sunmaktadır. Şirket, (i) 25 Haziran 2022 tarihine kadar geçerli olmak üzere, 26 Haziran 2021 tarih ve 01/10905/07 sertifika numaralı ISO 9001:2015 Kalite Yönetimi Sertifikasını, (ii) 25 Haziran 2022 tarihine kadar geçerli olmak üzere, 26 Haziran 2021 tarih ve 02/10905/08 sertifika numaralı ISO 14001:2015 Çevre Yönetimi sertifikasını, (iii) 25 Haziran 2022 tarihine kadar geçerli olmak üzere, 26 Haziran 2021 tarih ve 04/10905/08 sertifika numaralı ISO 45001:2018 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetimi Sertifikasını, (iv) 08 Haziran 2022…
Künye
- Sektör (KAP)
- Mimarlık ve Mühendislik Faaliyetleri; Teknik Muayene ve Analiz
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %88,0
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Sami Aslanhan%4,2
- Kmt Teknolojik ve Finansal Yatırımlar A.Ş.%4
- Ömer Ünsalan%3,7
- Diğer%88,1
- Pazar
- Yakın İzleme Pazarı
- Bağımsız denetçi
- Güreli Yeminli Mali Müşavirlik ve Bağımsız Denetim Hizmetleri A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Temettü geçmişi
Kaynak: KAP kâr payı dağıtım bildirimleri · hisse başı brüt tutarlarBedelsiz sermaye artırımı ve bölünmeler nedeniyle eski yılların hisse başı tutarları bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamayabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Sermaye artırımları
Kaynak: KAP sermaye artırımı / azaltımı bildirimleriBedelsiz artırımlar pay sayısını artırır; temettü tablosundaki eski yılların hisse başı tutarları bu yüzden bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamaz.
Yeni iş ilişkileri · son 12 ay
KAP bildirimleri · güncelleme 8 Ekim 2026- 11 Şubat 202662,3 milyon ABD dolarıBağlı ortaklığımız Pomega Enerji Depolama Teknolojileri A.Ş. ("POMEGA"), yurt içinde yerleşik bir firma ile toplam 62.315.119 ABD Doları tutarında, 11 adet projeyi kapsayan enerji depolama sistemi temini ve devreye alma işine ilişkin söz…
- 2 Ocak 2026tutar okunamadıŞirketimiz ile Hollanda'da yerleşik Fortis Renewable Energy BV arasında, Sırbistan'da hayata geçirilecek Nojac1 Projesi kapsamında, 90 MW kurulu güce sahip Güneş Enerjisi Santrali ile 36 MWh kapasiteli Enerji Depolama Sistemi için EPC (M…
- 25 Aralık 202560 milyon ABD dolarıİştirakimiz Plan S Uydu ve Uzay Teknolojileri A.Ş., Türkiye'de yerleşik bir müşterimiz ile mevcut iş ilişkisi kapsamında, 3 yıl süreli bir sözleşme imzalamıştır. Sözleşme kapsamında, halihazırda aktif olarak işletilen uydu altyapısı kull…
Tutarlar bildirim metninden otomatik okunur; ayrıntı için KAP bildirimine bakın. Sözleşmeler birkaç yıla yayılabilir; satışa oran bir yıllık hasılatla kıyas içindir. Kur: 1 USD = 49,215 TL (TCMB). Yatırım tavsiyesi değildir.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 2 Ekim 2026 · Finansal raporKontrolmatik 2026 2.Çeyrrek Ara Dönem Faaliyet Raporu
- 2 Ekim 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- 30 Eylül 2026 · Bağımsız Denetim Kuruluşunun BelirlenmesiBağımsız denetim kuruluşu seçiminin tescili ve ilanı
- 30 Eylül 2026 · Genel Kurul İşlemlerine İlişkin Bildirim2025 Yılı Olağan Genel Kurul Toplantı Sonuçlarının Tescil ve İlanı
- 30 Eylül 2026Yönetim Kurulu Görev Dağılımı ve Tescili Hakkında
- KONTR son çeyrekte kâr etti mi?
- Hayır. Kontrolmatik Teknoloji, 2Ç26 döneminde 2,0 milyar TL net zarar açıkladı; zarar geçen yılın aynı çeyreğine göre büyüdü.
- KONTR borçlu mu?
- 2Ç26 sonunda net borcu 13,5 milyar TL; bu, özkaynağının 2,57 katı. Sektör medyanı özkaynağın 0,29 katı.
- KONTR temettü veriyor mu?
- Evet. Son dağıtım 8 Temmuz 2025 tarihinde, pay başına brüt 0,0308 TL. Kayıtlı geçmişte 5 farklı yılda temettü dağıttı.
- KONTR bir sonraki bilançosunu ne zaman açıklayacak?
- 9 Aylık 2026 finansal raporu için yasal son gün 9 Kasım 2026. Şirketler raporu genellikle bu tarihten önce, akşam saatlerinde KAP'ta yayımlar.
- Kontrolmatik Teknoloji ne iş yapıyor?
- Enerji sektöründe. Şirket İstanbul merkezli olup, yurt içi ve yurt dışındaki müşterilerine ağırlıklı olarak enerji kaynaklarını verimli kullanmak için farklı projeler ve hizmetler sunmaktadır. Şirket, (i) 25 Haziran 2022 tarihine kadar…