- Sektör
- Gıda ve içecek
- Ödenmiş sermaye
- 350 mn TL
- Ana ortak
- Aslanali Tarım Hayvancılık Gıda Sanayi Ticaret A.ş · %13,4
- Sonraki bilanço
- 9 Aylık 2026 · en geç 9 Kasım 2026
Göknur Gıda (GOKNR), 2026 yılının 2. çeyreğinde 269 milyon TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %24,7 azaldı, hasılat reel olarak %9,9 azaldı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta GOKNR
| mn TL | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | 2Ç25 ≈ | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 4.397 | 3.943 | 4.318 | 3.315 | 3.882 | 15.972 | |
| Brüt kâr | 1.116 | 1.145 | 516 | 737 | 711 | 3.514 | |
| FAVÖK | 770 | 833 | 147 | 300 | 304 | 2.050 | |
| Esas faaliyet kârı | 679 | 806 | 174 | 410 | 357 | 2.068 | |
| Net kâr | 269 | 260 | −181 | 78 | 286 | 426 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | 975 | −277 | 764 | 496 | 600 | 1.958 | |
| Yatırım harcaması | −28 | −25 | −148 | −220 | 33 | −421 | |
| Serbest nakit akışı | 947 | −303 | 615 | 277 | 632 | 1.536 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 18.509 | 17.883 | 17.215 | 16.806 | 14.715 | 18.509 | |
| Özkaynak | 11.622 | 10.886 | 9.737 | 9.678 | 8.930 | 11.622 | |
| Finansal borç | 3.841 | 4.011 | 4.814 | 4.987 | 3.646 | 3.841 | |
| Nakit ve benzerleri | 2.297 | 1.602 | 2.952 | 3.049 | 1.839 | 2.297 | |
| Net borç | 1.544 | 2.409 | 1.862 | 1.937 | 1.807 | 1.544 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %25,4 | %29 | %12 | %22,2 | %18,3 | %22 | |
| FAVÖK marjı | %17,5 | %21,1 | %3,4 | %9,1 | %7,8 | %12,8 | |
| Net kâr marjı | %6,1 | %6,6 | −%4,2 | %2,3 | %7,4 | %2,7 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | %9,3 | %9,6 | −%7,4 | %3,2 | %12,8 | %3,7 | |
| Net borç / özkaynak | 0,13× | 0,22× | 0,19× | 0,20× | 0,20× | 0,13× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %9,9 geriledi, net kâr %24,7 azaldı.*
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik
- FAVÖK marjı %17,5; geçen yılın aynı çeyreğinde %7,8 idi (+9,7 puan).
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
* Esas faaliyet kârı 679 milyon TL, net kâr 269 milyon TL. Aradaki 410 milyon TL faaliyet dışında gitti: finansman, parasal kazanç ya da kayıp, vergi ve azınlık payı. Ayrıntı şirketin raporunda.
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Borç ve nakit
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)0,13×sektör medyanı 0,13× (59 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından düşük%37,2sektör medyanı %41,2 (59 şirket)
- Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor2,11×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Gıda ve içecek şirketleri arasında
2Ç26 · Gıda ve içecek sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi57 şirket içinde 34.−%9,9medyan −%1,6
- Net kâr büyümesi26 şirket içinde 12.−%24,7medyan −%42,2
- FAVÖK marjı56 şirket içinde 16.%17,5medyan %11,5
- Net kâr marjı54 şirket içinde 8.%6,1medyan %0,3
- Özkaynak kârlılığı59 şirket içinde 11.%9,3medyan −%0,6
- Net borç / özkaynak59 şirket içinde 26. (düşük olan önde)0,13×medyan 0,13×
- Kaldıraç59 şirket içinde 26. (düşük olan önde)%37,2medyan %41,2
Sektördeki benzerler
Gıda ve içecek · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 2Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 2Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 2Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumlu
2Güçlenen, büyüyen
- FAVÖK marjı %7,8 → %17,5
- Serbest nakit akışı pozitif (yaklaşık 947 milyon TL)
Olumsuz
2Zayıflayan, risk
- Net kâr yıllık %24,7 geriledi (269 milyon TL)
- Hasılat yıllık %9,9 geriledi
Kontrol listesi · 2Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✗Hasılat reel olarak azaldı−%9,9 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- ✗Net kâr azaldı−%24,7 · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✓FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden yüksek%17,5 · geçen yıl %7,8
- ✓Net kâr marjı sektör medyanının üzerinde%6,1 · sektör medyanı %0,3 (54 şirket)
- ✓Özkaynak kârlılığı sektör medyanının üzerinde%9,3 · sektör medyanı %-0,6 (59 şirket)
- ✓Net kârın çoğu esas faaliyettenesas faaliyet kârı net kârdan büyük · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✗Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)0,13× · sektör medyanı 0,13× (59 şirket)
- ✓Kaldıraç sektör medyanından düşük%37,2 · sektör medyanı %41,2 (59 şirket)
- ✓Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor2,11× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✓İşletme faaliyetleri nakit ürettiartıda · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
1993 yılında kurulan Şirket, meyve ve sebze suyu ve konsantresi sektöründe faaliyet göstermektedir. Şirket'in faaliyet konusu meyve ve sebzelerin bahçelerde üretilmesi, tesislerinde meyve ve sebze suyu ve konsantresi haline getirilmesi ve çeşitli formlarda işlenmesi, depolanması, bu ürünleri kullanarak nihai tüketici ürünlerinin üretilmesi veya meyve ve sebze suyuna yönelik tüketici ürünleri üreten firmalara hammadde olarak konsantre sağlanarak yurt içinde ve yurt dışında satılmasıdır. Şirket faaliyetlerini halihazırda 10 adet üretim tesisi (Niğde'de 4, Adana'da 3, Afyon'da 2 ve Mersin'de 1 tesis olmak üzere), 1 adet AR-GE merkezi, 3 adet yurt dışı lojistik merkezi, 1 adet yurt içi irtibat…
Künye
- Sektör (KAP)
- Gıda, İçecek ve Tütün
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %46,5
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Aslanali Tarım Hayvancılık Gıda Sanayi Ticaret A.ş%13,4
- Blue Sky Company W.l.l1781781708%9,7
- Tijaria Gg Gıda Yatırım A.Ş.%9,3
- Alchamey Holdıngs Ltd%8,7
- Bahattin Erten%6,7
- Göknur Gıda Maddeleri Enerji İmalat İthalat İhracat Ticaret ve Sanayi A.Ş.%5
- Al-babtaın Power And Telecom Company%4,5
- Al Yasra Ivestment Company Lımıted%3,8
- Diğer%38,9
- Ortaklıkta son değişiklikler
- 8 Eki → 1 Kas · Halka açıklık: %47,9 → %46,5
- KAP künyesinin önceki görüntüsüyle karşılaştırma; %5 altı ortaklar KAP'ta her zaman listelenmez.
- Pazar
- Ana Pazar
- Bağımsız denetçi
- Vezin Bağımsız Denetim A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Temettü geçmişi
Kaynak: KAP kâr payı dağıtım bildirimleri · hisse başı brüt tutarlarBedelsiz sermaye artırımı ve bölünmeler nedeniyle eski yılların hisse başı tutarları bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamayabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Pay geri alımları
Kaynak: KAP pay geri alım bildirimleriProgram: 26 Temmuz 2024 yönetim kurulu kararı, süre üç yıl, ayrılan fon 525 milyon TL, en fazla 17,5 milyon adet · sona erdi · son KAP bildirimi ↗
1 TL nominal = 1 pay. Oranlar her işlemin bildirildiği günkü sermayeye göredir; arada bedelsiz artırım olduysa toplam yaklaşıktır. İşlem fiyatı gösterilmez (sitede hisse fiyatı yayınlamıyoruz). Geri alım şirketin kendi kararıdır; yatırım tavsiyesi değildir.
Yeni iş ilişkileri · son 12 ay
KAP bildirimleri · güncelleme 8 Ekim 2026- 19 Haziran 2026832,4 milyon TL1.10.2025 tarihli KAP Duyurumuzda, Şirketi'mizin, Kazakistan'da Meyve Konsantresi, Püre ve Püre konsantre fabrikası kurulması projesini yürütmek üzere oluşturulan uluslararası bir konsorsiyumda Proje Yürütücüsü olarak sözleşme imzaladığı…
Tutarlar bildirim metninden otomatik okunur; ayrıntı için KAP bildirimine bakın. Sözleşmeler birkaç yıla yayılabilir; satışa oran bir yıllık hasılatla kıyas içindir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 18 Eylül 2026 · Finansal rapor2026 yılı 2. Dönem Faaliyet Raporu
- 18 Eylül 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- 12 Eylül 2026Aslanali Tarım Hayvancılık Gıda San. Tic. A.Ş Üye Atama
- 24 Ağustos 2026CEO Vekili Ataması ve mevcut CEO?nun görevlerinden azledilmesi
- 17 Ağustos 2026Kayyım Kararının Kaldırılması
- GOKNR son çeyrekte kâr etti mi?
- Evet. Göknur Gıda, 2Ç26 döneminde 269 milyon TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %24,7 azaldı.
- GOKNR borçlu mu?
- 2Ç26 sonunda net borcu 1,5 milyar TL; bu, özkaynağının 0,13 katı. Sektör medyanı özkaynağın 0,13 katı.
- GOKNR temettü veriyor mu?
- Evet. Yaklaşan dağıtım: 9 Kasım 2026, pay başına brüt 0,3063 TL. Son dağıtım 10 Ağustos 2026 tarihinde, pay başına brüt 0,3063 TL. Kayıtlı geçmişte 3 farklı yılda temettü dağıttı.
- GOKNR bir sonraki bilançosunu ne zaman açıklayacak?
- 9 Aylık 2026 finansal raporu için yasal son gün 9 Kasım 2026. Şirketler raporu genellikle bu tarihten önce, akşam saatlerinde KAP'ta yayımlar.
- Göknur Gıda ne iş yapıyor?
- Gıda ve içecek sektöründe. 1993 yılında kurulan Şirket, meyve ve sebze suyu ve konsantresi sektöründe faaliyet göstermektedir. Şirket'in faaliyet konusu meyve ve sebzelerin bahçelerde üretilmesi, tesislerinde meyve ve sebze suyu ve konsantresi…