- Sektör
- Perakende ve tüketim
- Ödenmiş sermaye
- 79 mn TL
- Ana ortak
- Metalfrio Solutionssoğutma Sanayi ve Ticaret Aş. · %67,4
- Sonraki bilanço
- 9 Aylık 2026 · en geç 9 Kasım 2026
Klimasan (KLMSN), 2026 yılının 2. çeyreğinde 65 milyon TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %45,3 azaldı, hasılat reel olarak %15,3 azaldı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta KLMSN
| mn TL | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | 2Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 2.656 | 1.932 | 1.246 | 1.750 | 2.374 | 7.584 | |
| Brüt kâr | 496 | 300 | 142 | 208 | 363 | 1.145 | |
| FAVÖK | 300 | 122 | −32 | 65 | 214 | 456 | |
| Esas faaliyet kârı | 235 | 59 | −133 | 2 | 154 | 163 | |
| Net kâr | 65 | −24 | −335 | −132 | 90 | −427 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | 297 | −536 | 590 | 174 | 473 | 525 | |
| Yatırım harcaması | −56 | −73 | −108 | −49 | −34 | −286 | |
| Serbest nakit akışı | 241 | −609 | 482 | 126 | 439 | 239 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 11.503 | 10.942 | 9.925 | 10.533 | 10.960 | 11.503 | |
| Özkaynak | 4.228 | 3.985 | 3.957 | 4.286 | 4.262 | 4.228 | |
| Finansal borç | 4.072 | 4.011 | 3.519 | 3.684 | 3.704 | 4.072 | |
| Nakit ve benzerleri | 516 | 426 | 650 | 534 | 716 | 516 | |
| Net borç | 3.556 | 3.585 | 2.869 | 3.150 | 2.988 | 3.556 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %18,7 | %15,5 | %11,4 | %11,9 | %15,3 | %15,1 | |
| FAVÖK marjı | %11,3 | %6,3 | −%2,6 | %3,7 | %9 | %6 | |
| Net kâr marjı | %2,4 | −%1,3 | −%26,9 | −%7,5 | %3,8 | −%5,6 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | %6,1 | −%2,4 | −%33,9 | −%12,3 | %8,4 | −%10,1 | |
| Net borç / özkaynak | 0,84× | 0,90× | 0,73× | 0,73× | 0,70× | 0,84× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %15,3 geriledi, net kâr %45,3 azaldı.*
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik
- FAVÖK marjı %11,3; geçen yılın aynı çeyreğinde %9 idi (+2,3 puan).
- Net borç / özkaynak: %84,1 (net borç 3,6 milyar TL).
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
* Esas faaliyet kârı 235 milyon TL, net kâr 65 milyon TL. Aradaki 170 milyon TL faaliyet dışında gitti: finansman, parasal kazanç ya da kayıp, vergi ve azınlık payı. Ayrıntı şirketin raporunda.
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Borç artıyor, nakit yetiyor mu?
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)0,84×sektör medyanı 0,05× (75 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından yüksek%63,2sektör medyanı %43,3 (79 şirket)
- Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor1,19×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Perakende ve tüketim şirketleri arasında
2Ç26 · Perakende ve tüketim sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi74 şirket içinde 49.−%15,3medyan −%5,0
- Net kâr büyümesi40 şirket içinde 18.−%45,3medyan −%51,4
- FAVÖK marjı72 şirket içinde 27.%11,3medyan %8,0
- Net kâr marjı73 şirket içinde 30.%2,4medyan −%0,1
- Özkaynak kârlılığı72 şirket içinde 22.%6,1medyan %0,9
- Net borç / özkaynak75 şirket içinde 63. (düşük olan önde)0,84×medyan 0,05×
- Kaldıraç79 şirket içinde 58. (düşük olan önde)%63,2medyan %43,3
Sektördeki benzerler
Perakende ve tüketim · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da KAP raporundan. Şirket enflasyon muhasebesi uygulamıyor: rakamlar ve değişim nominal, enflasyonu da içerir.
Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 2Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 2Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 2Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumlu
2Güçlenen, büyüyen
- FAVÖK marjı %9 → %11,3
- Serbest nakit akışı pozitif (yaklaşık 241 milyon TL)
Olumsuz
3Zayıflayan, risk
- Net kâr yıllık %45,3 geriledi (65 milyon TL)
- Net borç / özkaynak %84,1
- Hasılat yıllık %15,3 geriledi
Kontrol listesi · 2Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✗Hasılat reel olarak azaldı−%15,3 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- ✗Net kâr azaldı−%45,3 · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✓FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden yüksek%11,3 · geçen yıl %9
- ✓Net kâr marjı sektör medyanının üzerinde%2,4 · sektör medyanı %-0,1 (73 şirket)
- ✓Özkaynak kârlılığı sektör medyanının üzerinde%6,1 · sektör medyanı %0,9 (72 şirket)
- ✓Net kârın çoğu esas faaliyettenesas faaliyet kârı net kârdan büyük · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✗Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)0,84× · sektör medyanı 0,05× (75 şirket)
- ✗Kaldıraç sektör medyanından yüksek%63,2 · sektör medyanı %43,3 (79 şirket)
- ✓Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor1,19× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✓İşletme faaliyetleri nakit ürettiartıda · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
ENDÜSTRİYEL TİP SOĞUTUCU VE DONDURUCU ÜRETİMİ VE BU ÜRÜNLERİN İÇ VE DIŞ PİYASALARA SATIŞI İLE İŞTİGAL ETMEKTEDİR.
Künye
- Sektör (KAP)
- Metal Eşya Makine Elektrikli Cihazlar ve Ulaşım Araçları
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %32,6
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Metalfrio Solutionssoğutma Sanayi ve Ticaret A.Ş..%67,4
- Diğer%32,6
- Pazar
- Ana Pazar
- Bağımsız denetçi
- Eren Bağımsız Denetim A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Temettü geçmişi
Kaynak: KAP kâr payı dağıtım bildirimleri · hisse başı brüt tutarlarBedelsiz sermaye artırımı ve bölünmeler nedeniyle eski yılların hisse başı tutarları bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamayabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Sermaye artırımları
Kaynak: KAP sermaye artırımı / azaltımı bildirimleriBedelsiz artırımlar pay sayısını artırır; temettü tablosundaki eski yılların hisse başı tutarları bu yüzden bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamaz.
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 1 Ekim 2026Üst Düzey Yöneticinin Görevinden Ayrılması
- 1 Ekim 2026Bilgi Güvenliği Sorumlusu Hizmeti ve Görevlendirmesi Hk.
- 10 Ağustos 20261YY26 Dönemi Bilgilendirme Dokümanı
- 10 Ağustos 2026 · Finansal raporFaaliyet Raporu 30 06 2026
- 10 Ağustos 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- KLMSN son çeyrekte kâr etti mi?
- Evet. Klimasan, 2Ç26 döneminde 65 milyon TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %45,3 azaldı.
- KLMSN borçlu mu?
- 2Ç26 sonunda net borcu 3,6 milyar TL; bu, özkaynağının 0,84 katı. Sektör medyanı özkaynağın 0,05 katı.
- KLMSN temettü veriyor mu?
- Evet. Son dağıtım 1 Haziran 2023 tarihinde, pay başına brüt 0,0758 TL. Kayıtlı geçmişte 3 farklı yılda temettü dağıttı.
- KLMSN bir sonraki bilançosunu ne zaman açıklayacak?
- 9 Aylık 2026 finansal raporu için yasal son gün 9 Kasım 2026. Şirketler raporu genellikle bu tarihten önce, akşam saatlerinde KAP'ta yayımlar.
- Klimasan ne iş yapıyor?
- Perakende ve tüketim sektöründe. ENDÜSTRİYEL TİP SOĞUTUCU VE DONDURUCU ÜRETİMİ VE BU ÜRÜNLERİN İÇ VE DIŞ PİYASALARA SATIŞI İLE İŞTİGAL ETMEKTEDİR.