- Sektör
- Perakende ve tüketim
- Halka arz
- Tem 2026
- Ödenmiş sermaye
- 660 mn TL
- Ana ortak
- Nurullah Dönmez · %37,0
Saat ve Saat (SSAAT), 2026 yılının 3. çeyreğinde 273 milyon TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %38,1 azaldı, hasılat reel olarak %7,6 azaldı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta SSAAT
| mn TL | 3Ç26 | 2Ç26 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | ||||
| Hasılat | 3.314 | 3.712 | — | |
| Brüt kâr | 1.924 | 2.227 | — | |
| FAVÖK | 844 | — | — | |
| Esas faaliyet kârı | 664 | 936 | — | |
| Net kâr | 273 | 385 | — | |
| Nakit akışı | ||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | −752 | — | — | |
| Yatırım harcaması | −37 | — | — | |
| Serbest nakit akışı | −789 | — | — | |
| Bilanço · dönem sonu | ||||
| Toplam varlıklar | 10.090 | 9.393 | 10.090 | |
| Özkaynak | 6.248 | 3.557 | 6.248 | |
| Finansal borç | 2.546 | 4.369 | 2.546 | |
| Nakit ve benzerleri | 2.829 | 2.497 | 2.829 | |
| Net borç | −283 | 1.872 | −283 | |
| Oranlar | ||||
| Brüt marj | %58,1 | %60 | — | |
| FAVÖK marjı | %25,5 | — | — | |
| Net kâr marjı | %8,2 | %10,4 | — | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | %17,5 | %43,2 | — | |
| Net borç / özkaynak | -0,05× | 0,53× | -0,05× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %7,6 geriledi, net kâr %38,1 azaldı.*
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 3Ç26 rakamlarından otomatik
- Kâra rağmen serbest nakit akışı negatif (yaklaşık −789 milyon TL); yatırım harcaması ya da işletme sermayesi nakdi tüketti.
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
* Esas faaliyet kârı 664 milyon TL, net kâr 273 milyon TL. Aradaki 390 milyon TL faaliyet dışında gitti: finansman, parasal kazanç ya da kayıp, vergi ve azınlık payı. Ayrıntı şirketin raporunda.
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Şirket net nakitte
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,05×sektör medyanı 0,05× (75 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından düşük%38,1sektör medyanı %43,3 (79 şirket)
- Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor2,64×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Perakende ve tüketim şirketleri arasında
3Ç26 · Perakende ve tüketim sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi74 şirket içinde 42.−%7,6medyan −%5,0
- Net kâr büyümesi40 şirket içinde 14.−%38,1medyan −%51,4
- FAVÖK marjı72 şirket içinde 9.%25,5medyan %8,0
- Net kâr marjı73 şirket içinde 14.%8,2medyan −%0,1
- Özkaynak kârlılığı72 şirket içinde 9.%17,5medyan %0,9
- Net borç / özkaynak75 şirket içinde 18. (düşük olan önde)-0,05×medyan 0,05×
- Kaldıraç79 şirket içinde 33. (düşük olan önde)%38,1medyan %43,3
Sektördeki benzerler
Perakende ve tüketim · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 3Ç26 finansal raporu.
Son 2 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 2 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · bugünün parasıyla: her çeyrek 3Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 3Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 3Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumsuz
3Zayıflayan, risk
- Kâr nakde dönmedi: serbest nakit akışı yaklaşık −789 milyon TL
- Net kâr yıllık %38,1 geriledi (273 milyon TL)
- Hasılat yıllık %7,6 geriledi
Kontrol listesi · 3Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✗Hasılat reel olarak azaldı−%7,6 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- ✗Net kâr azaldı−%38,1 · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- –FAVÖK marjı ve geçen yıl%25,5 · geçen yılın verisi yok
- ✓Net kâr marjı sektör medyanının üzerinde%8,2 · sektör medyanı %-0,1 (73 şirket)
- ✓Özkaynak kârlılığı sektör medyanının üzerinde%17,5 · sektör medyanı %0,9 (72 şirket)
- ✓Net kârın çoğu esas faaliyettenesas faaliyet kârı net kârdan büyük · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✓Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,05× · sektör medyanı 0,05× (75 şirket)
- ✓Kaldıraç sektör medyanından düşük%38,1 · sektör medyanı %43,3 (79 şirket)
- ✓Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor2,64× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✗İşletme faaliyetleri nakit tükettieksi · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
Şirket'in ana faaliyet konusu, Türkiye perakende ve toptan saat sektöründe piyasaya sürülmek üzere saat ve aksesuarlarını ithal etmek ile birlikte Çin de ve İsviçre de saat üretiminde bulunmak ve Mağazacılık Şirketi tarafından işletilen mağazalar ve e-pazaryerleri gibi e-ticaret kanalları üzerinden bu saat ve aksesuarların satışını yapmaktır.
Künye
- Sektör (KAP)
- Perakende Ticaret
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %7
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Nurullah Dönmez%37,0
- Hamza Kaya%28,0
- Ramazan Kaya%28,0
- Diğer%7,0
- Pazar
- Ana Pazar
- Bağımsız denetçi
- Yeditepe Bağımsız Denetim ve Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 4 Kasım 2026 · Finansal raporFaaliyet Raporu
- 4 Kasım 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- 21 Eylül 2026Yeni Mağaza Açılışları Hakkında
- 3 Eylül 2026Yeni Mağaza Açılışları Hakkında
- 24 Ağustos 2026 · Esas Sözleşme TadiliEsas Sözleşme Tadili Hakkında
- SSAAT son çeyrekte kâr etti mi?
- Evet. Saat ve Saat, 3Ç26 döneminde 273 milyon TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %38,1 azaldı.
- SSAAT borçlu mu?
- Hayır, net nakitte: 3Ç26 sonunda nakdi finansal borcundan 283 milyon TL fazla. Sektör medyanı özkaynağın 0,05 katı.
- SSAAT temettü veriyor mu?
- KAP kayıtlarımızda bu şirketin nakit kâr payı dağıtımı yok.
- Saat ve Saat ne iş yapıyor?
- Perakende ve tüketim sektöründe. Şirket'in ana faaliyet konusu, Türkiye perakende ve toptan saat sektöründe piyasaya sürülmek üzere saat ve aksesuarlarını ithal etmek ile birlikte Çin de ve İsviçre de saat üretiminde bulunmak ve Mağazacılık Şirketi…