- Sektör
- Perakende ve tüketim
- Ödenmiş sermaye
- 277 mn TL
- Ana ortak
- Akça Holding Aş · %48,9
- Sonraki bilanço
- 9 Aylık 2026 · en geç 9 Kasım 2026
Menderes Tekstil (MNDRS), 2026 yılının 2. çeyreğinde 140 milyon TL net kâr açıkladı; geçen yılın aynı çeyreğinde zarardaydı, hasılat reel olarak %15,5 azaldı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta MNDRS
| mn TL | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | 2Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 2.048 | 2.075 | 2.539 | 2.120 | 1.835 | 8.783 | |
| Brüt kâr | −84 | −130 | 184 | 285 | 136 | 255 | |
| FAVÖK | −118 | −163 | 269 | 413 | 193 | 402 | |
| Esas faaliyet kârı | −187 | −284 | 33 | 341 | 33 | −97 | |
| Net kâr | 140 | −113 | 146 | 276 | −213 | 449 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | 211 | 759 | 718 | −375 | 723 | 1.312 | |
| Yatırım harcaması | −29 | −10 | −76 | −19 | −44 | −134 | |
| Serbest nakit akışı | 182 | 748 | 642 | −394 | 679 | 1.179 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 25.189 | 23.672 | 21.774 | 21.166 | 19.311 | 25.189 | |
| Özkaynak | 17.625 | 16.338 | 14.949 | 14.440 | 13.173 | 17.625 | |
| Finansal borç | 4.004 | 3.319 | 3.305 | 3.152 | 3.146 | 4.004 | |
| Nakit ve benzerleri | 3.080 | 2.299 | 1.576 | 804 | 1.253 | 3.080 | |
| Net borç | 925 | 1.020 | 1.729 | 2.348 | 1.893 | 925 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | −%4,1 | −%6,3 | %7,2 | %13,4 | %7,4 | %2,9 | |
| FAVÖK marjı | −%5,7 | −%7,8 | %10,6 | %19,5 | %10,5 | %4,6 | |
| Net kâr marjı | %6,8 | −%5,4 | %5,8 | %13 | −%11,6 | %5,1 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | %3,2 | −%2,8 | %3,9 | %7,6 | −%6,5 | %2,5 | |
| Net borç / özkaynak | 0,05× | 0,06× | 0,12× | 0,16× | 0,14× | 0,05× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %15,5 geriledi.*
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik
- FAVÖK marjı −%5,7; geçen yılın aynı çeyreğinde %10,5 idi (−16,3 puan).
- Esas faaliyetler 187 milyon TL zarar etti.
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
* Esas faaliyet kârı −187 milyon TL, net kâr 140 milyon TL. Aradaki 327 milyon TL faaliyet dışında kazanıldı: finansman, parasal kazanç ya da kayıp, vergi ve azınlık payı. Ayrıntı şirketin raporunda.
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Borç ve nakit
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)0,05×sektör medyanı 0,05× (75 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından düşük%29,4sektör medyanı %43,3 (79 şirket)
- Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor2,14×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Perakende ve tüketim şirketleri arasında
2Ç26 · Perakende ve tüketim sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi74 şirket içinde 50.−%15,5medyan −%5,0
- FAVÖK marjı72 şirket içinde 63.−%5,7medyan %8,0
- Net kâr marjı73 şirket içinde 17.%6,8medyan −%0,1
- Özkaynak kârlılığı72 şirket içinde 27.%3,2medyan %0,9
- Net borç / özkaynak75 şirket içinde 37. (düşük olan önde)0,05×medyan 0,05×
- Kaldıraç79 şirket içinde 27. (düşük olan önde)%29,4medyan %43,3
Sektördeki benzerler
Perakende ve tüketim · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 2Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 2Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 2Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumlu
1Güçlenen, büyüyen
- Serbest nakit akışı pozitif (yaklaşık 182 milyon TL)
Olumsuz
3Zayıflayan, risk
- FAVÖK marjı %10,5 → −%5,7
- Esas faaliyetler 187 milyon TL zararda
- Hasılat yıllık %15,5 geriledi
Kontrol listesi · 2Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✗Hasılat reel olarak azaldı−%15,5 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- –Net kâr değişimi— · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✗FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden düşük%-5,7 · geçen yıl %10,5
- ✓Net kâr marjı sektör medyanının üzerinde%6,8 · sektör medyanı %-0,1 (73 şirket)
- ✓Özkaynak kârlılığı sektör medyanının üzerinde%3,2 · sektör medyanı %0,9 (72 şirket)
- ✗Net kârın çoğu esas faaliyet dışından (finansman, parasal kazanç ya da tek seferlik)esas faaliyetler zararda · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✗Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)0,05× · sektör medyanı 0,05× (75 şirket)
- ✓Kaldıraç sektör medyanından düşük%29,4 · sektör medyanı %43,3 (79 şirket)
- ✓Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor2,14× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✓İşletme faaliyetleri nakit ürettiartıda · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
EV TEKSTİL ÜRÜNLERİ ÜRETİMİ (İPLİK,BEZ ÜRETİMİ-BOYA-APRE-BEYAZLATMA-BASKI-DOKUMA-KONFEKSİYON/A RA ÜRÜN(ASTAR TELA- TOPFUSE)
Künye
- Sektör (KAP)
- Tekstil, Giyim Eşyası ve Deri
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %46,9
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Akça Holding A.Ş.%48,9
- Diğer%51,2
- Pazar
- Ana Pazar
- Bağımsız denetçi
- Pkf Aday Bağımsız Denetim A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Sermaye artırımları
Kaynak: KAP sermaye artırımı / azaltımı bildirimleriBedelsiz artırımlar pay sayısını artırır; temettü tablosundaki eski yılların hisse başı tutarları bu yüzden bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamaz.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 18 Ağustos 2026 · Finansal rapor2025 Yılı TSRS Uyumlu Sürdürülebilirlik Raporu Hk.
- 18 Ağustos 2026 · Finansal rapor01.01.2026-30.06.2026 DÖNEMİNE AİT FAALİYET RAPORUMUZ
- 18 Ağustos 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- 30 Temmuz 2026 · Yönetim Kurulu KomiteleriDüzeltme-Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesinin Atanması Hk.
- 30 Temmuz 2026 · Yönetim Kurulu KomiteleriBağımsız Yönetim Kurulu Üyesinin Atanması Hk.
- MNDRS son çeyrekte kâr etti mi?
- Evet. Menderes Tekstil, 2Ç26 döneminde 140 milyon TL net kâr açıkladı; geçen yılın aynı çeyreğinde zarardaydı. Esas faaliyetler zarar etti; net kâr tamamen faaliyet dışı kalemlerden (finansman geliri, parasal kazanç ya da tek seferlik gelirler) geldi.
- MNDRS borçlu mu?
- 2Ç26 sonunda net borcu 925 milyon TL; bu, özkaynağının 0,05 katı. Sektör medyanı özkaynağın 0,05 katı.
- MNDRS temettü veriyor mu?
- KAP kayıtlarımızda bu şirketin nakit kâr payı dağıtımı yok.
- MNDRS bir sonraki bilançosunu ne zaman açıklayacak?
- 9 Aylık 2026 finansal raporu için yasal son gün 9 Kasım 2026. Şirketler raporu genellikle bu tarihten önce, akşam saatlerinde KAP'ta yayımlar.
- Menderes Tekstil ne iş yapıyor?
- Perakende ve tüketim sektöründe. EV TEKSTİL ÜRÜNLERİ ÜRETİMİ (İPLİK,BEZ ÜRETİMİ-BOYA-APRE-BEYAZLATMA-BASKI-DOKUMA-KONFEKSİYON/A RA ÜRÜN(ASTAR TELA- TOPFUSE)