İçeriğe geç
CITAS

Çitlekçi Mağazacılık

3Ç26 · 26 Ekim 2026
+ Karşılaştır
Halka arz karnesindeKâr %42 düştü
Halka arz
Ağu 2026
Ödenmiş sermaye
180 mn TL
Ana ortak
Tunçlar Yatırım Holding Anonim Şirketi · %79,7

Çitlekçi Mağazacılık (CITAS), 2026 yılının 3. çeyreğinde 149 milyon TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %42,2 azaldı, hasılat reel olarak %11,9 arttı.

Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem

Dönem
3Ç26 · Temmuz–Eylül 2026
00 · Genel bakış

Tek bakışta CITAS

Son 2 çeyrek · rakamlar KAP finansal tablolarından · milyon TL
Fiyat grafiği: TradingView ↗
Hasılat
2,5 milyar TL
reel +%11,9
2Ç263Ç26
Net kâr
149 milyon TL
reel −%42,2
2Ç263Ç26
FAVÖK
306 milyon TL
marj %12,1
2Ç263Ç26
Serbest nakit akışı
−225 milyon TL
2Ç263Ç26

Özet finansallar

Gelir tablosu, nakit akışı, bilanço ve oranlar tek yerde · milyon TLTüm tablolar →
mn TL3Ç262Ç26Son 12 aySeyir
Gelir tablosu
Hasılat2.5292.454—
Brüt kâr835819—
FAVÖK306——
Esas faaliyet kârı261473—
Net kâr149292—
Nakit akışı
İşletme faaliyetlerinden nakit−83——
Yatırım harcaması−142——
Serbest nakit akışı−225——
Bilanço · dönem sonu
Toplam varlıklar9.9477.6689.947
Özkaynak7.7565.6857.756
Finansal borç783622783
Nakit ve benzerleri1.9555961.955
Net borç−1.17226−1.172
Oranlar
Brüt marj%33%33,3—
FAVÖK marjı%12,1——
Net kâr marjı%5,9%11,9—
Özkaynak kârlılığı · yıllık%7,7%20,5—
Net borç / özkaynak-0,15×0,00×-0,15×

≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.

Satış ve kâr

Tek çeyrek · milyon TL · her çeyrek kendi tarihinin parasıyla
HasılatNet kâr
2,5
292
2Ç26
2,5
149
3Ç26

Marjlar

Her 100 liralık satıştan kalan
Brüt marjFAVÖK marjıNet kâr marjı
%33%12,1%5,92Ç263Ç26
01 · Ne oldu?

Bu çeyrek ne oldu?

Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %11,9 büyüdü, net kâr %42,2 azaldı.*

Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 3Ç26 rakamlarından otomatik

2 maddede
  • Kâra rağmen serbest nakit akışı negatif (yaklaşık −225 milyon TL); yatırım harcaması ya da işletme sermayesi nakdi tüketti.
  • Borcundan 1,2 milyar TL fazla nakdi var (net nakit / özkaynak: %15,1).
Satır arası notu · 3Ç26

Satış büyümesi sürdü, kâr giderlere ve parasal kayba takıldı.

Çitlekçi Mağazacılık üçüncü çeyrekte satışlarını reel %12 artırarak 2,53 milyar TL'ye çıkardı ve brüt marjı (%33,0) korudu. Ancak esas faaliyet kârı 391 milyon TL'den 261 milyon TL'ye indi (−%33): faaliyet giderleri satışlardan hızlı arttı, esas faaliyet marjı %17,3'ten %10,3'e geriledi. Ağustos'taki halka arzla büyüyen nakit enflasyon karşısında değer kaybettiği için çeyrekte 84 milyon TL parasal kayıp yazıldı (ilk yarıda 677 milyon TL kazanç vardı). Net kâr %42 düşüşle 149 milyon TL. Dokuz ayda ise satış reel %16, net kâr %34 artışla 1,10 milyar TL. Nakit 2,0 milyar TL ile finansal borcun (783 milyon TL) üzerinde.

Hasılat 2,53 milyar TL (reel +%12) · Net kâr 149 milyon TL (−%42) · 9 aylık net kâr 1,10 milyar TL (+%34) · Esas faaliyet marjı %10,3 (geçen yıl %17,3)
02 · Kâr nereden geldi?

Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı

3Ç26 · milyon TL
2.529
Hasılat
−1.694
Satış maliyeti
835
Brüt kâr
−573
Faaliyet giderleri ve diğer
261
Esas faaliyet kârı
−112*
Faaliyet dışı, finansman, vergi
149
Net kâr

* Esas faaliyet kârı 261 milyon TL, net kâr 149 milyon TL. Aradaki 112 milyon TL faaliyet dışında gitti: finansman, parasal kazanç ya da kayıp, vergi ve azınlık payı. Ayrıntı şirketin raporunda.

03 · Kârın kalitesi

Kâr nakde dönüyor mu?

Esas faaliyet payı
%175,2
kârın çoğu işin kendisinden
%50 altı: net kârın çoğu faaliyet dışı
İşletme nakdi / net kâr
-0,56×
nakit kârın altında
3Ç26: işletme nakdi −83 mn TL ≈, net kâr 149 mn TL
Serbest nakit akışı
−225 mn TL

Net kâr ve işletme nakdi

Tek çeyrek · milyon TL · nakit akışı kümülatif farkla (≈)
İşletme nakdiNet kâr
292
2Ç26
−83
149
3Ç26
04 · Bilanço sağlığı

Şirket net nakitte

3Ç26 dönem sonu
Net nakit
1,2 mr TL
Net borç / FAVÖK
—
son 12 ay FAVÖK ile
Cari oran
7,05×
1'in üstünde
Nakit
2,0 mr TL
finansal borcun %249,8'i

Özkaynak ve net borç

Dönem sonu · milyon TL · her dönem kendi tarihinin parasıyla
ÖzkaynakNet borç
5,7
26
2Ç26
7,8
−1,2
3Ç26

Ölçütlere göre

Kural ve sektör medyanına göre; puan değildir
  • Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,15×
    sektör medyanı 0,05× (75 şirket)
  • Kaldıraç sektör medyanından düşük%22
    sektör medyanı %43,3 (79 şirket)
  • Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor7,05×
    ölçüt: 1,00× ve üzeri
05 · Sektördeki yeri

Perakende ve tüketim şirketleri arasında

Şirketin konumu sektör medyanına göre; puan değildir

3Ç26 · Perakende ve tüketim sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan

  • Hasılat büyümesi74 şirket içinde 22.
    +%11,9medyan −%5,0
  • Net kâr büyümesi40 şirket içinde 16.
    −%42,2medyan −%51,4
  • FAVÖK marjı72 şirket içinde 23.
    %12,1medyan %8,0
  • Net kâr marjı73 şirket içinde 20.
    %5,9medyan −%0,1
  • Özkaynak kârlılığı72 şirket içinde 20.
    %7,7medyan %0,9
  • Net borç / özkaynak75 şirket içinde 10. (düşük olan önde)
    -0,15×medyan 0,05×
  • Kaldıraç79 şirket içinde 15. (düşük olan önde)
    %22medyan %43,3

Sektördeki benzerler

Perakende ve tüketim · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrek
CITAS ve aynı sektörden büyüklüğü en yakın şirketler
ŞirketNet kâr değişimiFAVÖK marjıNet borç / özkaynak
CITAS
Çitlekçi Mağazacılık · 3Ç26
−%42,2%12,1−0,15×
GRTHO
GrainTurk Holding · 2Ç26
−%38,7%4,8−0,1×
KLMSN
Klimasan · 2Ç26
−%45,3%11,30,84×
MNDRS
Menderes Tekstil · 2Ç26
—−%5,70,05×
ALCAR
Alarko Carrier · 3Ç26
—−%4,71,04×
SSAAT
Saat ve Saat · 3Ç26
−%38,1%25,5−0,05×
Sektör medyanı
80 şirket
−%51,4%8,00,05×

Benzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.

06 · Tablolar

Mali tablolar

Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)

İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.

Kalem9A 20259A 2026Değişim
Gelir tablosu
Hasılat6.9688.089+%16,1
Brüt kâr2.4832.640+%6,3
FAVÖK1.2871.337+%3,9
Faaliyet kârı1.1301.153+%2,0
Net kâr (ana ortaklık)8221.099+%33,7
Nakit akışı
İşletme faaliyetlerinden nakit614325−%47,0
Yatırım harcaması329363+%10,2
Serbest nakit akışı285−38artıdan eksiye
Bilanço31 Ara 202530 Eyl 2026Değişim
Toplam varlıklar7.2709.947+%36,8
Özkaynak (ana ortaklık)5.0657.756+%53,1
Nakit ve kısa vadeli yatırımlar5671.955+%244,8
Finansal borç533783+%46,8
Stoklar1.1091.389+%25,3
Ticari alacaklar9036−%59,5
Ticari borçlar792277−%65,0

Kaynak: KAP, 3Ç26 finansal raporu.

Gelir tablosu · bilanço · nakit akışı · oranlar: 2 çeyrek, çeyreklik, kümülatif ve yıllıkTabloları aç →
07 · Grafikler

Son 2 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç

Son 2 çeyrek

Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?
HasılatSatış gelirleri
3Ç262,5 mr TL▲ +%11,9 yıllık, reel
0 mn1 mr2 mr3 mr2Ç263Ç26

kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · bugünün parasıyla: her çeyrek 3Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 3Ç26

08 · Değerlendirme

Artılar, eksiler, izlenecekler

3Ç26 · Satır Arası notu ve şirket açıklamaları; yorum ya da tavsiye değildir

Değerlendirme · 3Ç26

Satır Arası notu ve şirket açıklamaları

Olumlu

3

Güçlenen, büyüyen

  • Satışlar reel %12 arttı; brüt marj %33 civarında korundu
  • Dokuz aylık net kâr %34 arttı
  • Halka arz sonrası nakit 2,0 milyar TL; net nakit pozisyonu

Olumsuz

3

Zayıflayan, risk

  • Esas faaliyet kârı %33 düştü: giderler satıştan hızlı arttı
  • Çeyrekte 84 milyon TL parasal kayıp
  • İşletme faaliyetlerinden nakit çıkışı (83 milyon TL)

İzlenecek

2

Sonraki bilançoda bak

  • Faaliyet giderlerinin (personel, kira) satışa oranı
  • Halka arz gelirinin yeni mağazalara dönüşmesi
09 · Kayıtlar

Künye, temettü, sermaye ve KAP

Açmak için satıra dokun