İçeriğe geç
ISVEA

İsvea Seramik

2Ç26 · 19 Ağustos 2026
+ Karşılaştır
Halka arz
Tem 2026
Ödenmiş sermaye
280 mn TL
Ana ortak
Ece Holding Anonimşirketi · %70,7

İsvea Seramik (ISVEA), 2026 yılının 2. çeyreğinde 69 milyon TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %229,9 arttı, hasılat reel olarak %6,7 azaldı.

Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem

Dönem
2Ç26 · Nisan–Haziran 2026
00 · Genel bakış

Tek bakışta ISVEA

Son 1 çeyrek · rakamlar KAP finansal tablolarından · milyon TL
Fiyat grafiği: TradingView ↗
Hasılat
606 milyon TL
reel −%6,7
2Ç262Ç26
Net kâr
69 milyon TL
reel +%229,9
2Ç262Ç26
FAVÖK
—
2Ç262Ç26
Serbest nakit akışı
—
2Ç262Ç26

Özet finansallar

Gelir tablosu, nakit akışı, bilanço ve oranlar tek yerde · milyon TLTüm tablolar →
mn TL2Ç26Son 12 aySeyir
Gelir tablosu
Hasılat606—
Brüt kâr177—
Esas faaliyet kârı145—
Net kâr69—
Bilanço · dönem sonu
Toplam varlıklar4.6664.666
Özkaynak1.6361.636
Finansal borç2.2192.219
Nakit ve benzerleri115115
Net borç2.1042.104
Oranlar
Brüt marj%29,2—
Net kâr marjı%11,4—
Özkaynak kârlılığı · yıllık%16,8—
Net borç / özkaynak1,29×1,29×

≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.

Satış ve kâr

Tek çeyrek · milyon TL · her çeyrek kendi tarihinin parasıyla
HasılatNet kâr
606
69
2Ç26

Marjlar

Her 100 liralık satıştan kalan
Brüt marjFAVÖK marjıNet kâr marjı
%29,2%11,42Ç26
01 · Ne oldu?

Bu çeyrek ne oldu?

Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %6,7 geriledi, net kâr %229,9 arttı.*

Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik

1 maddede
  • Net borç (2,1 milyar TL) özkaynağın %128,6 kadarı; borçluluk yüksek.
Satır arası notu · 2Ç26

Seramikte satış geriledi, borç özkaynağı aşıyor.

Temmuz 2026'da borsaya gelen İsvea Seramik'in ikinci çeyrek hasılatı reel %7 azalarak 610 milyon TL'ye indi; FAVÖK marjı %36,6'dan %28,9'a geriledi. Net kâr 70 milyon TL ile düşük bir tabandan arttı. 2,1 milyar TL net borç, 1,6 milyar TL'lik özkaynağı aşıyor.

Hasılat 610 milyon TL (−%7) · FAVÖK marjı %28,9 · Net borç 2,1 milyar TL
02 · Kâr nereden geldi?

Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı

2Ç26 · milyon TL
606
Hasılat
−428
Satış maliyeti
177
Brüt kâr
−32
Faaliyet giderleri ve diğer
145
Esas faaliyet kârı
−76*
Faaliyet dışı, finansman, vergi
69
Net kâr

* Esas faaliyet kârı 145 milyon TL, net kâr 69 milyon TL. Aradaki 76 milyon TL faaliyet dışında gitti: finansman, parasal kazanç ya da kayıp, vergi ve azınlık payı. Ayrıntı şirketin raporunda.

03 · Kârın kalitesi

Kâr nakde dönüyor mu?

Esas faaliyet payı
%210,6
kârın çoğu işin kendisinden
%50 altı: net kârın çoğu faaliyet dışı
İşletme nakdi / net kâr
—
2Ç26: işletme nakdi — ≈, net kâr 69 mn TL
Serbest nakit akışı
—

Net kâr ve işletme nakdi

Tek çeyrek · milyon TL · nakit akışı kümülatif farkla (≈)
İşletme nakdiNet kâr
69
2Ç26
04 · Bilanço sağlığı

Borç ve nakit

2Ç26 dönem sonu
Net borç
2,1 mr TL
Net borç / FAVÖK
—
son 12 ay FAVÖK ile
Cari oran
1,33×
1'in üstünde
Nakit
115 mn TL
finansal borcun %5,2'i

Özkaynak ve net borç

Dönem sonu · milyon TL · her dönem kendi tarihinin parasıyla
ÖzkaynakNet borç
1,6
2,1
2Ç26

Ölçütlere göre

Kural ve sektör medyanına göre; puan değildir
  • Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)1,29×
    sektör medyanı 0,06× (53 şirket)
  • Kaldıraç sektör medyanından yüksek%64,9
    sektör medyanı %41,2 (53 şirket)
  • Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor1,33×
    ölçüt: 1,00× ve üzeri
05 · Sektördeki yeri

Çimento ve inşaat şirketleri arasında

Şirketin konumu sektör medyanına göre; puan değildir

2Ç26 · Çimento ve inşaat sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan

  • Hasılat büyümesi51 şirket içinde 35.
    −%6,7medyan +%2,8
  • Net kâr büyümesi33 şirket içinde 8.
    +%229,9medyan −%12,6
  • Net kâr marjı49 şirket içinde 10.
    %11,4medyan %3,6
  • Özkaynak kârlılığı51 şirket içinde 7.
    %16,8medyan %3,8
  • Net borç / özkaynak53 şirket içinde 51. (düşük olan önde)
    1,29×medyan 0,06×
  • Kaldıraç53 şirket içinde 43. (düşük olan önde)
    %64,9medyan %41,2

Sektördeki benzerler

Çimento ve inşaat · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrek
ISVEA ve aynı sektörden büyüklüğü en yakın şirketler
ŞirketNet kâr değişimiFAVÖK marjıNet borç / özkaynak
ISVEA
İsvea Seramik · 2Ç26
+%229,9—1,29×
INTEM
İntema · 3Ç26
+%402,3%32,20,08×
ALBTN
Albayrak Hazır Beton · 3Ç26
+%68,4%12,3−0,26×
BVSAN
Bülbüloğlu Vinç · 2Ç26
−%38,5%2,40,18×
EPLAS
Egeplast · 2Ç26
+%397,9%9,30,05×
MZHLD
Mazhar Zorlu Holding · 2Ç26
+%288%9,33,26×
Sektör medyanı
53 şirket
−%12,6%12,90,06×

Benzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.

06 · Tablolar

Mali tablolar

Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)

İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.

Kalem6A 20256A 2026Değişim
Gelir tablosu
Hasılat1.2861.231−%4,3
Brüt kâr459347−%24,4
FAVÖK383317−%17,3
Faaliyet kârı398295−%25,8
Net kâr (ana ortaklık)23103+%350,2
Nakit akışı
İşletme faaliyetlerinden nakit−3363eksiden artıya
Yatırım harcaması29105+%258,4
Serbest nakit akışı−33258eksiden artıya
Bilanço31 Ara 202530 Haz 2026Değişim
Toplam varlıklar4.8544.666−%3,9
Özkaynak (ana ortaklık)1.5391.636+%6,3
Nakit ve kısa vadeli yatırımlar254115−%54,9
Finansal borç2.3342.219−%5,0
Stoklar1.013992−%2,1
Ticari alacaklar1.2061.307+%8,4
Ticari borçlar206164−%20,3

Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.

Gelir tablosu · bilanço · nakit akışı · oranlar: 1 çeyrek, çeyreklik, kümülatif ve yıllıkTabloları aç →
07 · Grafikler

Son 1 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç

08 · Değerlendirme

Artılar, eksiler, izlenecekler

2Ç26 · Satır Arası notu ve şirket açıklamaları; yorum ya da tavsiye değildir

Değerlendirme · 2Ç26

Satır Arası notu ve şirket açıklamaları

Olumlu

3

Güçlenen, büyüyen

  • FAVÖK marjı %28,9 ile hâlâ yüksek
  • Yurt dışı satış 0,25 milyar TL
  • İşletme nakit akışı artıda

Olumsuz

3

Zayıflayan, risk

  • Hasılat reel %7 geriledi
  • FAVÖK marjı 7,7 puan düştü
  • Net borç özkaynaktan büyük

İzlenecek

2

Sonraki bilançoda bak

  • Halka arz geliriyle borç azaltımı
  • İnşaat ve ihracat talebi
09 · Kayıtlar

Künye, temettü, sermaye ve KAP

Açmak için satıra dokun