- Sektör
- Çimento ve inşaat
- Ödenmiş sermaye
- 38 mn TL
- Ana ortak
- Bülbüloğlu Holding Anonim Şirketi · %42,5
- Sonraki bilanço
- 9 Aylık 2026 · en geç 9 Kasım 2026
Bülbüloğlu Vinç (BVSAN), 2026 yılının 2. çeyreğinde 55 milyon TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %38,5 azaldı, hasılat reel olarak %37,9 azaldı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta BVSAN
| mn TL | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | 2Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 521 | 457 | 1.592 | 712 | 635 | 3.282 | |
| Brüt kâr | 88 | 115 | 381 | 192 | 221 | 776 | |
| FAVÖK | 12 | 19 | 272 | 182 | 47 | 485 | |
| Esas faaliyet kârı | 1 | 8 | 152 | 139 | 178 | 300 | |
| Net kâr | 55 | −109 | 22 | 28 | 67 | −5 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | 16 | 88 | 132 | −308 | −249 | −73 | |
| Yatırım harcaması | −8 | −29 | 153 | −13 | 6 | 103 | |
| Serbest nakit akışı | 8 | 59 | 285 | −321 | −243 | 31 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 6.035 | 5.113 | 4.568 | 4.801 | 4.380 | 6.035 | |
| Özkaynak | 2.576 | 2.639 | 2.464 | 2.385 | 2.227 | 2.576 | |
| Finansal borç | 811 | 620 | 719 | 744 | 507 | 811 | |
| Nakit ve benzerleri | 344 | 316 | 224 | 52 | 112 | 344 | |
| Net borç | 467 | 304 | 495 | 692 | 395 | 467 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %16,9 | %25,1 | %23,9 | %27 | %34,9 | %23,6 | |
| FAVÖK marjı | %2,4 | %4,2 | %17,1 | %25,5 | %7,5 | %14,8 | |
| Net kâr marjı | %10,5 | −%23,9 | %1,4 | %3,9 | %10,6 | −%0,1 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | %8,5 | −%16,5 | %3,6 | %4,6 | %12,1 | −%0,2 | |
| Net borç / özkaynak | 0,18× | 0,12× | 0,20× | 0,29× | 0,18× | 0,18× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %37,9 geriledi, net kâr %38,5 azaldı.*
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik
- Net kâr (55 milyon TL) esas faaliyet kârını (1 milyon TL) aşıyor; finansman gelirleri, parasal kazanç ya da tek seferlik kalemler etkili.
- FAVÖK marjı %2,4; geçen yılın aynı çeyreğinde %7,5 idi (−5,1 puan).
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
* Esas faaliyet kârı 1 milyon TL, net kâr 55 milyon TL. Aradaki 54 milyon TL faaliyet dışında kazanıldı: finansman, parasal kazanç ya da kayıp, vergi ve azınlık payı. Ayrıntı şirketin raporunda.
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Borç artıyor, nakit yetiyor mu?
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)0,18×sektör medyanı 0,06× (53 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından yüksek%55sektör medyanı %41,2 (53 şirket)
- Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor1,28×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Çimento ve inşaat şirketleri arasında
2Ç26 · Çimento ve inşaat sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi51 şirket içinde 49.−%37,9medyan +%2,8
- Net kâr büyümesi33 şirket içinde 21.−%38,5medyan −%12,6
- FAVÖK marjı46 şirket içinde 42.%2,4medyan %12,9
- Net kâr marjı49 şirket içinde 11.%10,5medyan %3,6
- Özkaynak kârlılığı51 şirket içinde 15.%8,5medyan %3,8
- Net borç / özkaynak53 şirket içinde 32. (düşük olan önde)0,18×medyan 0,06×
- Kaldıraç53 şirket içinde 38. (düşük olan önde)%55medyan %41,2
Sektördeki benzerler
Çimento ve inşaat · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 2Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 2Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 2Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumsuz
4Zayıflayan, risk
- FAVÖK marjı %7,5 → %2,4
- Kârın önemli kısmı esas faaliyet dışından (finansman, parasal kazanç ya da tek seferlik)
- Net kâr yıllık %38,5 geriledi (55 milyon TL)
- Hasılat yıllık %37,9 geriledi
Kontrol listesi · 2Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✗Hasılat reel olarak azaldı−%37,9 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- ✗Net kâr azaldı−%38,5 · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✗FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden düşük%2,4 · geçen yıl %7,5
- ✓Net kâr marjı sektör medyanının üzerinde%10,5 · sektör medyanı %3,6 (49 şirket)
- ✓Özkaynak kârlılığı sektör medyanının üzerinde%8,5 · sektör medyanı %3,8 (51 şirket)
- ✗Net kârın çoğu esas faaliyet dışından (finansman, parasal kazanç ya da tek seferlik)esas faaliyet kârı net kârın %1,8 · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✗Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)0,18× · sektör medyanı 0,06× (53 şirket)
- ✗Kaldıraç sektör medyanından yüksek%55 · sektör medyanı %41,2 (53 şirket)
- ✓Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor1,28× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✓İşletme faaliyetleri nakit ürettiartıda · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
Bülbüloğlu Vinç Sanayi ve Ticaret A.Ş. ("BVS Cranes") 30.09.2022 tarihi itibarıyla, 163 beyaz yaka, 254 mavi yaka olmak üzere toplam 417 personeli ile sanayi kuruluşu olarak çelik konstrüksiyon ve vinç imalatı seköründe hizmet vermektedir. Şirket, yurt içi ve yurt dışı özel ve kamu kuruluşları için Mühendislik ve projelendirme, anahtar teslim her türlü vinç imalatları, her türlü çelik konstrüksiyon imalatı, satış pazarlama, üretim faaliyetleri, saha, tip ve özel test hizmetleri, satış sonrası hizmetler alanlarında faaliyet göstermektedir. Aynı zamanda bünyesinde bulunan nitelikli, eğitimli, tecrübeli proje ekibi ile teknik çalışmaya önem vermekte, yeniliklere, gelişime açık bir yol…
Künye
- Sektör (KAP)
- Metal Eşya Makine Elektrikli Cihazlar ve Ulaşım Araçları
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %36,3
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Bülbüloğlu Holding A.Ş.%42,5
- Önder Bülbüloğlu%17,9
- Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş.%3
- Diğer%36,6
- Ortaklıkta son değişiklikler
- 8 Eki → 14 Eki · Halka açıklık: %39,5 → %36,5
- KAP künyesinin önceki görüntüsüyle karşılaştırma; %5 altı ortaklar KAP'ta her zaman listelenmez.
- Pazar
- Ana Pazar
- Bağımsız denetçi
- Tesla Bağımsız Denetim A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Temettü geçmişi
Kaynak: KAP kâr payı dağıtım bildirimleri · hisse başı brüt tutarlarBedelsiz sermaye artırımı ve bölünmeler nedeniyle eski yılların hisse başı tutarları bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamayabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Yeni iş ilişkileri · son 12 ay
KAP bildirimleri · güncelleme 8 Ekim 2026- 29 Ağustos 20261,1 milyon avroŞirketimiz, yurt içinde faaliyet gösteren Sami Trafo A.Ş. (SDT Transformatör) ile vinç imalatı ve teslimi konusunda 1.060.000 Avro (KDV Hariç) tutarında bir sözleşme imzalanmıştır. Sözleşme kapsamında üstlenilen işin teslimatının 2027 yı…
- 19 Ağustos 20261,1 milyon avroŞirketimiz, yurt içinde faaliyet gösteren bir firma ile vinç imalatı ve teslimi konusunda 1.060.000 Avro (KDV Hariç) tutarında bir sözleşme imzalanmıştır. Sözleşme kapsamında üstlenilen işin teslimatının 2027 yılının birinci çeyreğinde t…
- 13 Ağustos 20261,6 milyon avroSermayesinin %85'ine sahip olduğumuz Bülbüloğlu Çelik End. San ve Tic. A.Ş.y urtdışında bir firma ile Çelik Konstrüksiyon imalatı ve ihracatını gerçekleştirmek üzere bir sözleşme imzalamıştır. Sözleşme bedeli 1.625.000 Avro'dur (KDV hari…
- 31 Temmuz 20265,1 milyon avroŞirketimiz ile yurt içinde faaliyet gösteren bir firmanın yurt dışında yapacağı köprü imalatı ve teslimi işine ilişkin olarak 5.143.587,00 Avro tutarında bir sözleşme imzalanmıştır. Sözleşme kapsamında üstlenilen işin teslimatının 2026 y…
- 9 Haziran 20261,9 milyon avroŞirketimiz yurtiçinde faaliyet gösteren bir firma ile toplam 22 adet vinç imalatı ve teslimi konusunda 1.925.000 Avro ( KDV Hariç) sözleşme imzalamıştır. Söz konusu vinçlerin üretim ve tesliminin 2026 yılının son çeyreğinde tamamlanması …
- 4 Mayıs 2026920.000 avroŞirketimiz yurt dışında yerleşik bir firma ile "Çift Kiriş Gezer Portal Vinç" imalatı ve teslim konusunda 920.000 Avro tutarında sözleşme imzalamıştır. Söz konusu vinçlerin üretim ve tesliminin 2026 yılının son çeyreğinde tamamlanması pl…
- 29 Nisan 2026915.000 avroŞirketimiz Amerika Birleşik Devletlerinde yerleşik bir firma ile altı adet Çift Kiriş Gezer Köprülü Vinç imalatı ve teslim konusunda KDV Hariç 915.000 Avro tutarında sözleşme imzalanmıştır. Söz konusu vinçlerin üretim ve tesliminin 2026 …
- 24 Nisan 2026883.793 avroSermayesinin % 85'ine sahip olduğumuz Bülbüloğlu Çelik End.San.ve Tic. A.Ş. yurt dışında otomotiv sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın mevcut fabrikasına ilave "Çelik Konstrüksiyon" üretimi ve teslimi ile ilgili olarak toplam bedeli…
- 13 Nisan 2026500.000 avroŞirketimiz ASTOR Enerji A.Ş.'nin Faz 3 Güç Transformatörleri Fabrikasında kullanılmak üzere 24 adet Tek Kiriş Gezer Köprülü Vinç imalatı ve teslimine ilişkin 500.000 Avro (KDV hariç) tutarında bir sözleşme imzalamıştır. Vinçlerin üretimi…
Tutarlar bildirim metninden otomatik okunur; ayrıntı için KAP bildirimine bakın. Sözleşmeler birkaç yıla yayılabilir; satışa oran bir yıllık hasılatla kıyas içindir. Kur: 1 USD = 49,215 TL, 1 EUR = 55,054 TL (TCMB). Yatırım tavsiyesi değildir.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 29 Ağustos 2026 · Yeni İş İlişkisiYeni İş İlişkisi - Düzeltme
- 19 Ağustos 2026 · Yeni İş İlişkisiYeni İş İlişkisi
- 19 Ağustos 2026 · Finansal rapor2025 Yılı Sürdürülebilirlik Raporu
- 17 Ağustos 2026 · Finansal rapor2026 Yılı 2. 3 Aylık Faaliyet Raporu
- 17 Ağustos 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- BVSAN son çeyrekte kâr etti mi?
- Evet. Bülbüloğlu Vinç, 2Ç26 döneminde 55 milyon TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %38,5 azaldı. Esas faaliyet kârı net kârın yalnız %2 kadarı; kalanı finansman gelirleri, parasal kazanç ya da tek seferlik kalemlerden.
- BVSAN borçlu mu?
- 2Ç26 sonunda net borcu 467 milyon TL; bu, özkaynağının 0,18 katı. Sektör medyanı özkaynağın 0,06 katı.
- BVSAN temettü veriyor mu?
- Evet. Son dağıtım 2 Aralık 2025 tarihinde, pay başına brüt 0,9606 TL. Kayıtlı geçmişte 2 farklı yılda temettü dağıttı.
- BVSAN bir sonraki bilançosunu ne zaman açıklayacak?
- 9 Aylık 2026 finansal raporu için yasal son gün 9 Kasım 2026. Şirketler raporu genellikle bu tarihten önce, akşam saatlerinde KAP'ta yayımlar.
- Bülbüloğlu Vinç ne iş yapıyor?
- Çimento ve inşaat sektöründe. Bülbüloğlu Vinç Sanayi ve Ticaret A.Ş. ("BVS Cranes") 30.09.2022 tarihi itibarıyla, 163 beyaz yaka, 254 mavi yaka olmak üzere toplam 417 personeli ile sanayi kuruluşu olarak çelik konstrüksiyon ve vinç imalatı seköründe…