- Sektör
- Çimento ve inşaat
- Ödenmiş sermaye
- 109 mn TL
- Ana ortak
- Semra Zorlu · %28,2
- Sonraki bilanço
- 9 Aylık 2026 · en geç 9 Kasım 2026
Mazhar Zorlu Holding (MZHLD), 2026 yılının 2. çeyreğinde 16 milyon TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %288 arttı, hasılat reel olarak %9,8 arttı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta MZHLD
| mn TL | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | 2Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 744 | 502 | 719 | 572 | 513 | 2.537 | |
| Brüt kâr | 187 | 118 | 97 | 91 | 97 | 493 | |
| FAVÖK | 69 | 21 | −24 | 24 | 16 | 90 | |
| Esas faaliyet kârı | 26 | −16 | −62 | −11 | 28 | −63 | |
| Net kâr | 16 | −24 | −10 | −14 | 3 | −32 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | −67 | −69 | 12 | −68 | −9 | −191 | |
| Yatırım harcaması | −10 | −12 | −33 | −44 | −1 | −98 | |
| Serbest nakit akışı | −77 | −81 | −21 | −112 | −10 | −290 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 6.193 | 5.592 | 5.182 | 5.119 | 4.652 | 6.193 | |
| Özkaynak | 65 | 45 | 61 | 89 | 95 | 65 | |
| Finansal borç | 222 | 205 | 194 | 214 | 134 | 222 | |
| Nakit ve benzerleri | 11 | 12 | 18 | 7 | 15 | 11 | |
| Net borç | 210 | 193 | 176 | 207 | 119 | 210 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %25,1 | %23,5 | %13,5 | %15,9 | %18,8 | %19,4 | |
| FAVÖK marjı | %9,3 | %4,3 | −%3,4 | %4,2 | %3,1 | %3,6 | |
| Net kâr marjı | %2,1 | −%4,7 | −%1,4 | −%2,4 | %0,6 | −%1,2 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | %98,5 | −%212,1 | −%65,1 | −%62,3 | %13,1 | −%49,1 | |
| Net borç / özkaynak | 3,26× | 4,31× | 2,86× | 2,32× | 1,26× | 3,26× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %9,8 büyüdü, net kâr %288 arttı.*
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik
- Net borç (210 milyon TL) özkaynağın %325,7 kadarı; borçluluk yüksek.
- FAVÖK marjı %9,3; geçen yılın aynı çeyreğinde %3,1 idi (+6,2 puan).
- Kâra rağmen serbest nakit akışı negatif (yaklaşık −77 milyon TL); yatırım harcaması ya da işletme sermayesi nakdi tüketti.
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
* Esas faaliyet kârı 26 milyon TL, net kâr 16 milyon TL. Aradaki 10 milyon TL faaliyet dışında gitti: finansman, parasal kazanç ya da kayıp, vergi ve azınlık payı. Ayrıntı şirketin raporunda.
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Borç artıyor, nakit yetiyor mu?
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)3,26×sektör medyanı 0,06× (53 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından düşük%31,9sektör medyanı %41,2 (53 şirket)
- Cari oran 1'in altında: dönen varlık kısa vadeli borcu karşılamıyor0,64×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Çimento ve inşaat şirketleri arasında
2Ç26 · Çimento ve inşaat sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi51 şirket içinde 19.+%9,8medyan +%2,8
- Net kâr büyümesi33 şirket içinde 7.+%288medyan −%12,6
- FAVÖK marjı46 şirket içinde 31.%9,3medyan %12,9
- Net kâr marjı49 şirket içinde 27.%2,1medyan %3,6
- Özkaynak kârlılığı51 şirket içinde 1.%98,5medyan %3,8
- Net borç / özkaynak53 şirket içinde 53. (düşük olan önde)3,26×medyan 0,06×
- Kaldıraç53 şirket içinde 22. (düşük olan önde)%31,9medyan %41,2
Sektördeki benzerler
Çimento ve inşaat · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 2Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 2Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 2Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumlu
2Güçlenen, büyüyen
- Net kâr yıllık %288 arttı (16 milyon TL)
- FAVÖK marjı %3,1 → %9,3
Olumsuz
2Zayıflayan, risk
- Net borç (210 milyon TL) özkaynaktan büyük
- Kâr nakde dönmedi: serbest nakit akışı yaklaşık −77 milyon TL
Kontrol listesi · 2Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✓Hasılat reel olarak arttı+%9,8 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- ✓Net kâr arttı+%288 · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✓FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden yüksek%9,3 · geçen yıl %3,1
- ✗Net kâr marjı sektör medyanının altında%2,1 · sektör medyanı %3,6 (49 şirket)
- ✓Özkaynak kârlılığı sektör medyanının üzerinde%98,5 · sektör medyanı %3,8 (51 şirket)
- ✓Net kârın çoğu esas faaliyettenesas faaliyet kârı net kârdan büyük · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✗Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)3,26× · sektör medyanı 0,06× (53 şirket)
- ✓Kaldıraç sektör medyanından düşük%31,9 · sektör medyanı %41,2 (53 şirket)
- ✗Cari oran 1'in altında: dönen varlık kısa vadeli borcu karşılamıyor0,64× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✗İşletme faaliyetleri nakit tükettieksi · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
İDARE MERKEZİ FAALİYETLERİ (İDARE MERKEZİ TARAFINDAN AYNI ŞİRKET VEYA GİRİŞİMİN DİĞER BİRİMLERİNE SAĞLANAN YÖNETİM HİZMETLERİ İLE BAĞLI İŞTİRAKLERİNİ YÖNETEN HOLDİNGLER DAHİL)
Künye
- Sektör (KAP)
- Holdingler ve Yatırım Şirketleri
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %66,4
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Semra Zorlu%28,2
- Nafiz Zorlu%2,6
- Diğer%69,3
- Pazar
- Alt Pazar
- Bağımsız denetçi
- Eren Bağımsız Denetim A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Sermaye artırımları
Kaynak: KAP sermaye artırımı / azaltımı bildirimleriBedelsiz artırımlar pay sayısını artırır; temettü tablosundaki eski yılların hisse başı tutarları bu yüzden bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamaz.
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 11 Eylül 2026TMSF ve Güç Yapı A.Ş. Arasında Mutabık Kalınan Nihai Protokolün İmzalanması Hakkında
- 9 Eylül 2026 · Kayıtlı Sermaye Tavanı İşlemlerine İlişkin BildirimMZHLD Kayıtlı Sermaye Tavanı Artışı ve Süresinin Uzatımına İlişkin Genel Kurulu'nun Tescili Hakkında
- 9 Eylül 2026 · Genel Kurul İşlemlerine İlişkin BildirimMZHLD 2025 Yılı Olağan Genel Kurulu'nun Tescili Hakkında
- 9 Eylül 2026 · Genel Kurul İşlemlerine İlişkin BildirimMZHLD 2025 Yılı B Grubu İmtiyazlı Pay Sahipleri Genel Kurulu'nun Tescili Hakkında
- 9 Eylül 2026 · Genel Kurul İşlemlerine İlişkin BildirimMZHLD 2025 Yılı A Grubu İmtiyazlı Pay Sahipleri Genel Kurulu?nun Tescili Hakkında
- MZHLD son çeyrekte kâr etti mi?
- Evet. Mazhar Zorlu Holding, 2Ç26 döneminde 16 milyon TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %288 arttı.
- MZHLD borçlu mu?
- 2Ç26 sonunda net borcu 210 milyon TL; bu, özkaynağının 3,26 katı. Sektör medyanı özkaynağın 0,06 katı.
- MZHLD temettü veriyor mu?
- KAP kayıtlarımızda bu şirketin nakit kâr payı dağıtımı yok.
- MZHLD bir sonraki bilançosunu ne zaman açıklayacak?
- 9 Aylık 2026 finansal raporu için yasal son gün 9 Kasım 2026. Şirketler raporu genellikle bu tarihten önce, akşam saatlerinde KAP'ta yayımlar.
- Mazhar Zorlu Holding ne iş yapıyor?
- Çimento ve inşaat sektöründe. İDARE MERKEZİ FAALİYETLERİ (İDARE MERKEZİ TARAFINDAN AYNI ŞİRKET VEYA GİRİŞİMİN DİĞER BİRİMLERİNE SAĞLANAN YÖNETİM HİZMETLERİ İLE BAĞLI İŞTİRAKLERİNİ YÖNETEN HOLDİNGLER DAHİL)