- Sektör
- Perakende ve tüketim
- Ödenmiş sermaye
- 54 mn TL
- Ana ortak
- Derimod Deri Konf Pazarlama San ve Tic Aş · %73
Derimod (DERIM), 2026 yılının 3. çeyreğinde 45 milyon TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %402,8 arttı, hasılat reel olarak %9,9 azaldı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta DERIM
| mn TL | 3Ç26 | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 1.531 | 903 | 1.253 | 1.103 | 1.310 | 4.788 | |
| Brüt kâr | 168 | 150 | 161 | 244 | 148 | 723 | |
| FAVÖK | 95 | 82 | 97 | 161 | 95 | 435 | |
| Esas faaliyet kârı | 63 | 22 | 56 | 79 | 46 | 219 | |
| Net kâr | 45 | 5 | 31 | 63 | 7 | 145 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | −365 | 50 | −244 | 516 | −64 | −43 | |
| Yatırım harcaması | −1 | −1 | −1 | −1 | −1 | −3 | |
| Serbest nakit akışı | −366 | 50 | −245 | 515 | −65 | −46 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 2.485 | 1.981 | 1.828 | 1.794 | 1.689 | 2.485 | |
| Özkaynak | 869 | 779 | 724 | 629 | 546 | 869 | |
| Finansal borç | — | — | — | 0 | 0 | — | |
| Nakit ve benzerleri | 182 | 505 | 419 | 608 | 57 | 182 | |
| Net borç | −182 | −505 | −419 | −608 | −57 | −182 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %11 | %16,6 | %12,8 | %22,1 | %11,3 | %15,1 | |
| FAVÖK marjı | %6,2 | %9 | %7,8 | %14,6 | %7,3 | %9,1 | |
| Net kâr marjı | %3 | %0,6 | %2,5 | %5,7 | %0,5 | %3 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | %20,9 | %2,8 | %17,2 | %39,9 | %5,1 | %16,7 | |
| Net borç / özkaynak | -0,21× | -0,65× | -0,58× | -0,97× | -0,11× | -0,21× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %9,9 geriledi, net kâr %402,8 arttı.*
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 3Ç26 rakamlarından otomatik
- Kâra rağmen serbest nakit akışı negatif (yaklaşık −366 milyon TL); yatırım harcaması ya da işletme sermayesi nakdi tüketti.
- Borcundan 182 milyon TL fazla nakdi var (net nakit / özkaynak: %20,9).
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
* Esas faaliyet kârı 63 milyon TL, net kâr 45 milyon TL. Aradaki 18 milyon TL faaliyet dışında gitti: finansman, parasal kazanç ya da kayıp, vergi ve azınlık payı. Ayrıntı şirketin raporunda.
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Şirket net nakitte
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,21×sektör medyanı 0,05× (75 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından yüksek%65sektör medyanı %43,3 (79 şirket)
- Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor1,59×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Perakende ve tüketim şirketleri arasında
3Ç26 · Perakende ve tüketim sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi74 şirket içinde 45.−%9,9medyan −%5,0
- Net kâr büyümesi40 şirket içinde 2.+%402,8medyan −%51,4
- FAVÖK marjı72 şirket içinde 44.%6,2medyan %8,0
- Net kâr marjı73 şirket içinde 28.%3medyan −%0,1
- Özkaynak kârlılığı72 şirket içinde 7.%20,9medyan %0,9
- Net borç / özkaynak75 şirket içinde 9. (düşük olan önde)-0,21×medyan 0,05×
- Kaldıraç79 şirket içinde 60. (düşük olan önde)%65medyan %43,3
Sektördeki benzerler
Perakende ve tüketim · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 3Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 3Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 3Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 3Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumlu
2Güçlenen, büyüyen
- Net kâr yıllık %402,8 arttı (45 milyon TL)
- Net nakit 182 milyon TL (borçtan fazla nakit)
Olumsuz
2Zayıflayan, risk
- Kâr nakde dönmedi: serbest nakit akışı yaklaşık −366 milyon TL
- Hasılat yıllık %9,9 geriledi
Kontrol listesi · 3Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✗Hasılat reel olarak azaldı−%9,9 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- ✓Net kâr arttı+%402,8 · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✗FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden düşük%6,2 · geçen yıl %7,3
- ✓Net kâr marjı sektör medyanının üzerinde%3 · sektör medyanı %-0,1 (73 şirket)
- ✓Özkaynak kârlılığı sektör medyanının üzerinde%20,9 · sektör medyanı %0,9 (72 şirket)
- ✓Net kârın çoğu esas faaliyettenesas faaliyet kârı net kârdan büyük · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✓Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,21× · sektör medyanı 0,05× (75 şirket)
- ✗Kaldıraç sektör medyanından yüksek%65 · sektör medyanı %43,3 (79 şirket)
- ✓Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor1,59× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✗İşletme faaliyetleri nakit tükettieksi · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
Deri ve deriden mamul giysi konfeksiyon imalatı , deri giysi ve ayakkabı ,aksesuar ithalatı ve yurt içi hazır giysi, ayakkabı alımı ve toptan satışını gerçekleştirmektir.
Künye
- Sektör (KAP)
- Tekstil, Giyim Eşyası ve Deri
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %27,0
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Derimod Deri Konf Pazarlama San ve Tic A.Ş.%73
- Diğer%27
- Pazar
- Ana Pazar
- Bağımsız denetçi
- Drt Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Sermaye artırımları
Kaynak: KAP sermaye artırımı / azaltımı bildirimleriBedelsiz artırımlar pay sayısını artırır; temettü tablosundaki eski yılların hisse başı tutarları bu yüzden bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamaz.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 30 Ekim 2026 · Finansal rapor30.09.2026 Ara Dönem Faaliyet Raporu
- 30 Ekim 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- 14 Ağustos 2026 · Finansal rapor2025 Yılı TSRS Uyumlu Sürdürülebilirlik Raporu
- 10 Ağustos 2026 · Finansal rapor30.06.2026 Ara Dönem Faaliyet Raporu
- 10 Ağustos 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- DERIM son çeyrekte kâr etti mi?
- Evet. Derimod, 3Ç26 döneminde 45 milyon TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %402,8 arttı.
- DERIM borçlu mu?
- Hayır, net nakitte: 3Ç26 sonunda nakdi finansal borcundan 182 milyon TL fazla. Sektör medyanı özkaynağın 0,05 katı.
- DERIM temettü veriyor mu?
- KAP kayıtlarımızda bu şirketin nakit kâr payı dağıtımı yok.
- Derimod ne iş yapıyor?
- Perakende ve tüketim sektöründe. Deri ve deriden mamul giysi konfeksiyon imalatı , deri giysi ve ayakkabı ,aksesuar ithalatı ve yurt içi hazır giysi, ayakkabı alımı ve toptan satışını gerçekleştirmektir.