- Sektör
- Perakende ve tüketim
- Ödenmiş sermaye
- 490 mn TL
- Ana ortak
- Çelet Holding Anonim Şirketi · %62,7
- Sonraki bilanço
- 9 Aylık 2026 · en geç 9 Kasım 2026
Desa Deri Sanayii (DESA), 2026 yılının 2. çeyreğinde 85 milyon TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %43,9 azaldı, hasılat reel olarak %1,8 azaldı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta DESA
| mn TL | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | 2Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 1.337 | 949 | 1.029 | 818 | 1.031 | 4.132 | |
| Brüt kâr | 776 | 539 | 665 | 488 | 578 | 2.468 | |
| FAVÖK | 181 | 209 | 303 | 181 | 214 | 874 | |
| Esas faaliyet kârı | 177 | 128 | 173 | 184 | 244 | 661 | |
| Net kâr | 85 | 112 | 207 | 114 | 115 | 517 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | 30 | 312 | 555 | −143 | −20 | 754 | |
| Yatırım harcaması | −68 | 42 | −37 | 13 | −35 | −50 | |
| Serbest nakit akışı | −38 | 355 | 518 | −131 | −56 | 704 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 6.343 | 5.758 | 5.336 | 5.276 | 4.537 | 6.343 | |
| Özkaynak | 4.744 | 4.342 | 3.834 | 3.701 | 3.374 | 4.744 | |
| Finansal borç | 407 | 349 | 314 | 384 | 266 | 407 | |
| Nakit ve benzerleri | 1.861 | 1.841 | 1.850 | 1.789 | 1.745 | 1.861 | |
| Net borç | −1.454 | −1.492 | −1.536 | −1.405 | −1.479 | −1.454 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %58,1 | %56,8 | %64,6 | %59,7 | %56,1 | %59,7 | |
| FAVÖK marjı | %13,5 | %22 | %29,5 | %22,2 | %20,8 | %21,2 | |
| Net kâr marjı | %6,4 | %11,7 | %20,1 | %13,9 | %11,2 | %12,5 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | %7,2 | %10,3 | %21,6 | %12,3 | %13,7 | %10,9 | |
| Net borç / özkaynak | -0,31× | -0,34× | -0,40× | -0,38× | -0,44× | -0,31× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %1,8 geriledi, net kâr %43,9 azaldı.*
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik
- FAVÖK marjı %13,5; geçen yılın aynı çeyreğinde %20,8 idi (−7,3 puan).
- Borcundan 1,5 milyar TL fazla nakdi var (net nakit / özkaynak: %30,7).
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
* Esas faaliyet kârı 177 milyon TL, net kâr 85 milyon TL. Aradaki 92 milyon TL faaliyet dışında gitti: finansman, parasal kazanç ya da kayıp, vergi ve azınlık payı. Ayrıntı şirketin raporunda.
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Şirket net nakitte
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,31×sektör medyanı 0,05× (75 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından düşük%25,2sektör medyanı %43,3 (79 şirket)
- Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor3,35×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Perakende ve tüketim şirketleri arasında
2Ç26 · Perakende ve tüketim sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi74 şirket içinde 33.−%1,8medyan −%5,0
- Net kâr büyümesi40 şirket içinde 17.−%43,9medyan −%51,4
- FAVÖK marjı72 şirket içinde 22.%13,5medyan %8,0
- Net kâr marjı73 şirket içinde 18.%6,4medyan −%0,1
- Özkaynak kârlılığı72 şirket içinde 21.%7,2medyan %0,9
- Net borç / özkaynak75 şirket içinde 4. (düşük olan önde)-0,31×medyan 0,05×
- Kaldıraç79 şirket içinde 20. (düşük olan önde)%25,2medyan %43,3
Sektördeki benzerler
Perakende ve tüketim · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 2Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 2Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 2Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumlu
1Güçlenen, büyüyen
- Net nakit 1,5 milyar TL (borçtan fazla nakit)
Olumsuz
2Zayıflayan, risk
- FAVÖK marjı %20,8 → %13,5
- Net kâr yıllık %43,9 geriledi (85 milyon TL)
Kontrol listesi · 2Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✗Hasılat reel olarak azaldı−%1,8 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- ✗Net kâr azaldı−%43,9 · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✗FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden düşük%13,5 · geçen yıl %20,8
- ✓Net kâr marjı sektör medyanının üzerinde%6,4 · sektör medyanı %-0,1 (73 şirket)
- ✓Özkaynak kârlılığı sektör medyanının üzerinde%7,2 · sektör medyanı %0,9 (72 şirket)
- ✓Net kârın çoğu esas faaliyettenesas faaliyet kârı net kârdan büyük · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✓Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,31× · sektör medyanı 0,05× (75 şirket)
- ✓Kaldıraç sektör medyanından düşük%25,2 · sektör medyanı %43,3 (79 şirket)
- ✓Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor3,35× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✓İşletme faaliyetleri nakit ürettiartıda · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
DERİ GİYİM EŞYASI VE SARACİYE ÜRETİMİ, HER NEVİ DERİ EŞYA İHRACAT, İTHALAT VE SATIŞI
Künye
- Sektör (KAP)
- Tekstil, Giyim Eşyası ve Deri
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %16,2
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Çelet Holding A.Ş.%62,7
- Melih Çelet%18,6
- Diğer%18,8
- Pazar
- Ana Pazar
- Bağımsız denetçi
- Reform Bağımsız Denetim A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Temettü geçmişi
Kaynak: KAP kâr payı dağıtım bildirimleri · hisse başı brüt tutarlarBedelsiz sermaye artırımı ve bölünmeler nedeniyle eski yılların hisse başı tutarları bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamayabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Sermaye artırımları
Kaynak: KAP sermaye artırımı / azaltımı bildirimleriBedelsiz artırımlar pay sayısını artırır; temettü tablosundaki eski yılların hisse başı tutarları bu yüzden bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamaz.
Yeni iş ilişkileri · son 12 ay
KAP bildirimleri · güncelleme 8 Ekim 2026- 25 Kasım 2025tutar okunamadıŞirketimiz, Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürümüz Sayın Burak Çelet'e 21 Ekim 2025 tarihli Yönetim Kurulu kararı ile verilen yetki kapsamında, Gozen Bioworks Corp. (Amerika Birleşik Devletleri) ve Gozen Institute Bio Materyal Araştırma…
- 21 Ekim 2025tutar okunamadıŞirketimiz, sürdürülebilirlik vizyonu kapsamında, deri sektörü üzerinde etki yapabilecek alternatif teknolojileri incelemekte ve gelişmeleri yakından takip etmektedir. DESA'nın sürdürülebilirlik vizyonunu ve gerek moda gerekse teknoloji …
Tutarlar bildirim metninden otomatik okunur; ayrıntı için KAP bildirimine bakın. Sözleşmeler birkaç yıla yayılabilir; satışa oran bir yıllık hasılatla kıyas içindir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 24 Eylül 2026Şube Açılışı Hakkında
- 18 Eylül 2026Şube Açılışı Hakkında
- 18 Ağustos 2026 · Finansal rapor2025 Yılı TSRS Uyumlu Sürdürülebilirlik Raporu
- 18 Ağustos 2026 · Finansal rapor2026 2. Çeyrek Dönem Faaliyet Raporu
- 18 Ağustos 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- DESA son çeyrekte kâr etti mi?
- Evet. Desa Deri Sanayii, 2Ç26 döneminde 85 milyon TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %43,9 azaldı.
- DESA borçlu mu?
- Hayır, net nakitte: 2Ç26 sonunda nakdi finansal borcundan 1,5 milyar TL fazla. Sektör medyanı özkaynağın 0,05 katı.
- DESA temettü veriyor mu?
- Evet. Yaklaşan dağıtım: 30 Kasım 2026, pay başına brüt 0,096 TL. Son dağıtım 30 Ekim 2026 tarihinde, pay başına brüt 0,096 TL. Kayıtlı geçmişte 2 farklı yılda temettü dağıttı.
- DESA bir sonraki bilançosunu ne zaman açıklayacak?
- 9 Aylık 2026 finansal raporu için yasal son gün 9 Kasım 2026. Şirketler raporu genellikle bu tarihten önce, akşam saatlerinde KAP'ta yayımlar.
- Desa Deri Sanayii ne iş yapıyor?
- Perakende ve tüketim sektöründe. DERİ GİYİM EŞYASI VE SARACİYE ÜRETİMİ, HER NEVİ DERİ EŞYA İHRACAT, İTHALAT VE SATIŞI