- Sektör
- Perakende ve tüketim
- Ödenmiş sermaye
- 300 mn TL
- Ana ortak
- The Pabraı Investment Fund Ivl.p. · %12,7
Gimat Mağazacılık (GMTAS), 2026 yılının 3. çeyreğinde 19 milyon TL net zarar açıkladı; zarar geçen yılın aynı çeyreğine göre küçüldü, hasılat reel olarak %7,2 azaldı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta GMTAS
| mn TL | 3Ç26 | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 1.612 | 1.544 | 1.630 | 1.577 | 1.339 | 6.362 | |
| Brüt kâr | 312 | 331 | 333 | 307 | 223 | 1.283 | |
| FAVÖK | 103 | 156 | 160 | 165 | 71 | 585 | |
| Esas faaliyet kârı | 88 | 144 | 146 | 187 | 57 | 565 | |
| Net kâr | −19 | −44 | 117 | −79 | −88 | −24 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | −3 | 25 | 100 | −255 | 124 | −133 | |
| Yatırım harcaması | 5 | −14 | −6 | 23 | −34 | 9 | |
| Serbest nakit akışı | 2 | 11 | 95 | −232 | 90 | −124 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 5.966 | 5.600 | 5.510 | 4.755 | 4.465 | 5.966 | |
| Özkaynak | 4.840 | 4.603 | 4.345 | 3.847 | 3.575 | 4.840 | |
| Nakit ve benzerleri | 139 | 130 | 135 | 152 | 127 | 139 | |
| Net borç | −139 | −130 | −135 | −152 | −127 | −139 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %19,4 | %21,5 | %20,4 | %19,5 | %16,7 | %20,2 | |
| FAVÖK marjı | %6,4 | %10,1 | %9,8 | %10,5 | %5,3 | %9,2 | |
| Net kâr marjı | −%1,2 | −%2,9 | %7,2 | −%5 | −%6,5 | −%0,4 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | −%1,6 | −%3,8 | %10,8 | −%8,2 | −%9,8 | −%0,5 | |
| Net borç / özkaynak | -0,03× | -0,03× | -0,03× | -0,04× | -0,04× | -0,03× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %7,2 geriledi; çeyrek 19 milyon TL zararla kapandı.
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 3Ç26 rakamlarından otomatik
- Esas faaliyetler 88 milyon TL kâr üretti, ancak finansman giderleri ve kur etkileri sonucu net zarara çevirdi.
- FAVÖK marjı bir önceki çeyreğe göre −3,7 puan değişerek %6,4 oldu.
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Şirket net nakitte
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,03×sektör medyanı 0,05× (75 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından düşük%18,9sektör medyanı %43,3 (79 şirket)
- Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor2,56×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Perakende ve tüketim şirketleri arasında
3Ç26 · Perakende ve tüketim sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi74 şirket içinde 41.−%7,2medyan −%5,0
- FAVÖK marjı72 şirket içinde 41.%6,4medyan %8,0
- Net kâr marjı73 şirket içinde 42.−%1,2medyan −%0,1
- Özkaynak kârlılığı72 şirket içinde 44.−%1,6medyan %0,9
- Net borç / özkaynak75 şirket içinde 23. (düşük olan önde)-0,03×medyan 0,05×
- Kaldıraç79 şirket içinde 11. (düşük olan önde)%18,9medyan %43,3
Sektördeki benzerler
Perakende ve tüketim · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 3Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 3Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 3Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 3Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumsuz
2Zayıflayan, risk
- Çeyrek 19 milyon TL zararla kapandı
- Hasılat yıllık %7,2 geriledi
Kontrol listesi · 3Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✗Hasılat reel olarak azaldı−%7,2 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- –Net kâr değişimi— · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✓FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden yüksek%6,4 · geçen yıl %5,3
- ✗Net kâr marjı sektör medyanının altında%-1,2 · sektör medyanı %-0,1 (73 şirket)
- ✗Özkaynak kârlılığı sektör medyanının altında%-1,6 · sektör medyanı %0,9 (72 şirket)
- –Kârın kaynağı— · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✓Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,03× · sektör medyanı 0,05× (75 şirket)
- ✓Kaldıraç sektör medyanından düşük%18,9 · sektör medyanı %43,3 (79 şirket)
- ✓Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor2,56× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✗İşletme faaliyetleri nakit tükettieksi · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
TOPTAN VE PERAKENDE TİCARET
Künye
- Sektör (KAP)
- Perakende Ticaret
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %74,9
- Ortaklık yapısı (KAP)
- The Pabraı Investment Fund Ivl.p.%12,7
- The Pabraı Investment Fund Iıl.p.▲ 0,67%10,9
- Pabraı Investment Fund 3 Ltd.%6,0
- Pabraı Wagons Fund%5,5
- Diğer%64,9
- Ortaklıkta son değişiklikler
- 25 Eki → 1 Kas · The Pabraı Investment Fund Iıl.p.: %10,3 → %10,9
- 14 Eki → 25 Eki · The Pabraı Investment Fund Iıl.p.: %9,2 → %10,3
- 14 Eki → 25 Eki · Pabraı Investment Fund 3 Ltd.: %5,4 → %6,0
- 14 Eki → 25 Eki · Halka açıklık: %85,4 → %75,3
- 8 Eki → 14 Eki · The Pabraı Investment Fund Iıl.p.: %8,7 → %9,2
- 8 Eki → 14 Eki · Pabraı Investment Fund 3 Ltd.: %4,8 → %5,4
- KAP künyesinin önceki görüntüsüyle karşılaştırma; %5 altı ortaklar KAP'ta her zaman listelenmez.
- Pazar
- Ana Pazar
- Bağımsız denetçi
- Karar Bağımsız Denetim ve Danışmanlık A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Temettü geçmişi
Kaynak: KAP kâr payı dağıtım bildirimleri · hisse başı brüt tutarlarBedelsiz sermaye artırımı ve bölünmeler nedeniyle eski yılların hisse başı tutarları bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamayabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Sermaye artırımları
Kaynak: KAP sermaye artırımı / azaltımı bildirimleriBedelsiz artırımlar pay sayısını artırır; temettü tablosundaki eski yılların hisse başı tutarları bu yüzden bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamaz.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 30 Ekim 2026 · Finansal rapor01.01.2026-30.09.2026 Hesap Dönemine Ait Faaliyet Raporu
- 30 Ekim 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- 5 Ekim 2026 · Haber ve Söylentilere İlişkin AçıklamaYatırımcılarımızı Bilgilendirme
- 7 Ağustos 2026 · Finansal rapor2025 TSRS Uyumlu Sürdürülebilirlik Raporu
- 7 Ağustos 2026 · Finansal rapor01.01.2026-30.06.2026 Hesap Dönemine Ait Faaliyet Raporu
- GMTAS son çeyrekte kâr etti mi?
- Hayır. Gimat Mağazacılık, 3Ç26 döneminde 19 milyon TL net zarar açıkladı; zarar geçen yılın aynı çeyreğine göre küçüldü.
- GMTAS borçlu mu?
- Hayır, net nakitte: 3Ç26 sonunda nakdi finansal borcundan 139 milyon TL fazla. Sektör medyanı özkaynağın 0,05 katı.
- GMTAS temettü veriyor mu?
- Evet. Son dağıtım 7 Mayıs 2025 tarihinde, pay başına brüt 0,6 TL. Kayıtlı geçmişte 3 farklı yılda temettü dağıttı.
- Gimat Mağazacılık ne iş yapıyor?
- Perakende ve tüketim sektöründe. TOPTAN VE PERAKENDE TİCARET