İçeriğe geç
GENTS

Gentaş

2Ç26 · 13 Ağustos 2026
+ Karşılaştır
Ödenmiş sermaye
750 mn TL
Ana ortak
Abdurrahman Kahraman · %10,6

Gentaş (GENTS), 2026 yılının 2. çeyreğinde 101 milyon TL net zarar açıkladı; geçen yılın aynı çeyreğinde kârdaydı, hasılat reel olarak %8,3 azaldı.

Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem

Dönem
Tüm çeyrekler →
2Ç26 · Nisan–Haziran 2026
00 · Genel bakış

Tek bakışta GENTS

Son 5 çeyrek · rakamlar KAP finansal tablolarından · milyon TL
Fiyat grafiği: TradingView ↗
Hasılat
1,3 milyar TL
reel −%8,3son 12 ay 5,4
2Ç252Ç26
Net kâr
−101 milyon TL
reel −%325,4son 12 ay 400
2Ç252Ç26
FAVÖK
157 milyon TL
marj %11,9 · +6 puanson 12 ay 810
2Ç252Ç26
Serbest nakit akışı
−43 milyon TL
son 12 ay 115
2Ç252Ç26

Özet finansallar

Gelir tablosu, nakit akışı, bilanço ve oranlar tek yerde · milyon TLTüm tablolar →
mn TL2Ç261Ç264Ç25 ≈3Ç252Ç25Son 12 aySeyir
Gelir tablosu
Hasılat1.3231.2291.6221.2291.0925.403
Brüt kâr3122433394842291.377
FAVÖK15712213939264810
Esas faaliyet kârı9565108321210589
Net kâr−1012841892834400
Nakit akışı
İşletme faaliyetlerinden nakit−28−2513921423300
Yatırım harcaması−15−42−66−63−4−185
Serbest nakit akışı−43−677315219115
Bilanço · dönem sonu
Toplam varlıklar6.4526.3225.4715.1244.7526.452
Özkaynak4.1954.1133.4643.1232.8724.195
Finansal borç707594539509451707
Nakit ve benzerleri885916842739518885
Net borç−179−321−303−230−67−179
Oranlar
Brüt marj%23,6%19,8%20,9%39,3%21%25,5
FAVÖK marjı%11,9%9,9%8,6%31,9%5,9%15
Net kâr marjı−%7,6%23,1%11,6%2,3%3,1%7,4
Özkaynak kârlılığı · yıllık−%9,6%27,6%21,8%3,6%4,7%9,5
Net borç / özkaynak-0,04×-0,08×-0,09×-0,07×-0,02×-0,04×

≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.

Satış ve kâr

Tek çeyrek · milyon TL · her çeyrek kendi tarihinin parasıyla
HasılatNet kâr
1,1
34
2Ç25
1,2
28
3Ç25
1,6
189
4Ç25 ≈
1,2
284
1Ç26
1,3
−101
2Ç26

Marjlar

Her 100 liralık satıştan kalan
Brüt marjFAVÖK marjıNet kâr marjı
%23,6%11,9−%7,62Ç253Ç254Ç25 ≈1Ç262Ç26
01 · Ne oldu?

Bu çeyrek ne oldu?

Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %8,3 geriledi; net sonuç 101 milyon TL zarara döndü.

Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik

2 maddede
  • Esas faaliyetler 95 milyon TL kâr üretti, ancak finansman giderleri ve kur etkileri sonucu net zarara çevirdi.
  • FAVÖK marjı %11,9; geçen yılın aynı çeyreğinde %5,9 idi (+6 puan).
02 · Kâr nereden geldi?

Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı

2Ç26 · milyon TL
1.323
Hasılat
−1.011
Satış maliyeti
312
Brüt kâr
−217
Faaliyet giderleri ve diğer
95
Esas faaliyet kârı
−195
Faaliyet dışı, finansman, vergi
−101
Net kâr
03 · Kârın kalitesi

Kâr nakde dönüyor mu?

Esas faaliyet payı
—
Net kâr ya da esas faaliyet kârı eksi: oran hesaplanmaz
İşletme nakdi / net kâr
—
2Ç26: işletme nakdi −28 mn TL ≈, net kâr −101 mn TL
Serbest nakit akışı
−43 mn TL

Net kâr ve işletme nakdi

Tek çeyrek · milyon TL · nakit akışı kümülatif farkla (≈)
İşletme nakdiNet kâr
23
34
2Ç25
214
28
3Ç25
139
189
4Ç25 ≈
−25
284
1Ç26
−28
−101
2Ç26
04 · Bilanço sağlığı

Şirket net nakitte

2Ç26 dönem sonu
Net nakit
179 mn TL
Net borç / FAVÖK
—
son 12 ay FAVÖK ile
Cari oran
1,92×
1'in üstünde
Nakit
885 mn TL
finansal borcun %125,3'i

Özkaynak ve net borç

Dönem sonu · milyon TL · her dönem kendi tarihinin parasıyla
ÖzkaynakNet borç
2,9
−67
2Ç25
3,1
−230
3Ç25
3,5
−303
4Ç25 ≈
4,1
−321
1Ç26
4,2
−179
2Ç26

Ölçütlere göre

Kural ve sektör medyanına göre; puan değildir
  • Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,04×
    sektör medyanı 0,05× (75 şirket)
  • Kaldıraç sektör medyanından düşük%33,3
    sektör medyanı %43,3 (79 şirket)
  • Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor1,92×
    ölçüt: 1,00× ve üzeri
05 · Sektördeki yeri

Perakende ve tüketim şirketleri arasında

Şirketin konumu sektör medyanına göre; puan değildir

2Ç26 · Perakende ve tüketim sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan

  • Hasılat büyümesi74 şirket içinde 44.
    −%8,3medyan −%5,0
  • Net kâr büyümesi40 şirket içinde 38.
    −%325,4medyan −%51,4
  • FAVÖK marjı72 şirket içinde 24.
    %11,9medyan %8,0
  • Net kâr marjı73 şirket içinde 55.
    −%7,6medyan −%0,1
  • Özkaynak kârlılığı72 şirket içinde 60.
    −%9,6medyan %0,9
  • Net borç / özkaynak75 şirket içinde 19. (düşük olan önde)
    -0,04×medyan 0,05×
  • Kaldıraç79 şirket içinde 29. (düşük olan önde)
    %33,3medyan %43,3

Sektördeki benzerler

Perakende ve tüketim · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrek
GENTS ve aynı sektörden büyüklüğü en yakın şirketler
ŞirketNet kâr değişimiFAVÖK marjıNet borç / özkaynak
GENTS
Gentaş · 2Ç26
−%325,4%11,9−0,04×
SANKO
Sanko Pazarlama · 3Ç26
—−%1,8−0,04×
DESA
Desa Deri Sanayii · 2Ç26
−%43,9%13,5−0,31×
DERHL
Derlüks Yatırım Holding · 3Ç26
−%110,7%6,40,82×
ISSEN
İşbir Sentetik · 2Ç26
—%30,52×
YUNSA
Yünsa · 3Ç26
−%64,7%18,8−0,07×
Sektör medyanı
80 şirket
−%51,4%8,00,05×

Benzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.

06 · Tablolar

Mali tablolar

Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)

İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.

Kalem6A 20256A 2026Değişim
Gelir tablosu
Hasılat2.7372.638−%3,6
Brüt kâr607572−%5,7
FAVÖK318284−%10,6
Faaliyet kârı431164−%61,9
Net kâr (ana ortaklık)53203+%284,5
Nakit akışı
İşletme faaliyetlerinden nakit99−53artıdan eksiye
Yatırım harcaması7557−%24,0
Serbest nakit akışı24−110artıdan eksiye
Bilanço31 Ara 202530 Haz 2026Değişim
Toplam varlıklar6.4426.452+%0,1
Özkaynak (ana ortaklık)4.0804.195+%2,8
Nakit ve kısa vadeli yatırımlar992885−%10,7
Finansal borç635707+%11,3
Stoklar1.6011.583−%1,1
Ticari alacaklar1.009793−%21,3
Ticari borçlar1.100826−%24,8

Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.

Gelir tablosu · bilanço · nakit akışı · oranlar: 12 çeyrek, çeyreklik, kümülatif ve yıllıkTabloları aç →
07 · Grafikler

Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç

Son 12 çeyrek

Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?
HasılatSatış gelirleri
2Ç261,3 mr TL▼ −%8,3 yıllık, reel2Ç25: 1,4 mr TL
0 mn500 mn1 mr1,5 mr2 mr3Ç244Ç241Ç252Ç253Ç254Ç251Ç262Ç26

kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 2Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 2Ç26

08 · Değerlendirme

Artılar, eksiler, izlenecekler

2Ç26 · KAP rakamlarından otomatik; yorum ya da tavsiye değildir

Değerlendirme · 2Ç26

Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatik

Olumlu

1

Güçlenen, büyüyen

  • FAVÖK marjı %5,9 → %11,9

Olumsuz

2

Zayıflayan, risk

  • Geçen yıl kârdaydı, bu çeyrek 101 milyon TL zarar
  • Hasılat yıllık %8,3 geriledi
09 · Kayıtlar

Künye, temettü, sermaye ve KAP

Açmak için satıra dokun