- Sektör
- Perakende ve tüketim
- Ödenmiş sermaye
- 480 mn TL
- Ana ortak
- Sürmegöz Tekstil Yatırım Anonim Şirketi · %57,9
Yünsa (YUNSA), 2026 yılının 3. çeyreğinde 73 milyon TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %64,7 azaldı, hasılat reel olarak %18,3 arttı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta YUNSA
| mn TL | 3Ç26 | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 1.221 | 1.026 | 790 | 1.044 | 796 | 4.081 | |
| Brüt kâr | 294 | 130 | 242 | 110 | 218 | 777 | |
| FAVÖK | 230 | 87 | 185 | 53 | 187 | 554 | |
| Esas faaliyet kârı | 238 | 85 | 180 | 35 | 172 | 537 | |
| Net kâr | 73 | 140 | 35 | 65 | 160 | 313 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | 383 | 75 | −230 | 415 | 136 | 643 | |
| Yatırım harcaması | −69 | −11 | −56 | −76 | −36 | −211 | |
| Serbest nakit akışı | 314 | 64 | −285 | 339 | 100 | 432 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 8.043 | 7.226 | 6.531 | 5.983 | 6.080 | 8.043 | |
| Özkaynak | 5.552 | 5.182 | 4.880 | 4.408 | 4.563 | 5.552 | |
| Finansal borç | 698 | 470 | 355 | 391 | 335 | 698 | |
| Nakit ve benzerleri | 1.114 | 628 | 583 | 854 | 477 | 1.114 | |
| Net borç | −416 | −158 | −227 | −463 | −142 | −416 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %24,1 | %12,7 | %30,7 | %10,5 | %27,4 | %19 | |
| FAVÖK marjı | %18,8 | %8,5 | %23,4 | %5,1 | %23,5 | %13,6 | |
| Net kâr marjı | %6 | %13,6 | %4,5 | %6,2 | %20,1 | %7,7 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | %5,3 | %10,8 | %2,9 | %5,9 | %14 | %5,6 | |
| Net borç / özkaynak | -0,07× | -0,03× | -0,05× | -0,11× | -0,03× | -0,07× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %18,3 büyüdü, net kâr %64,7 azaldı.*
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 3Ç26 rakamlarından otomatik
- FAVÖK marjı %18,8; geçen yılın aynı çeyreğinde %23,5 idi (−4,7 puan).
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
* Esas faaliyet kârı 238 milyon TL, net kâr 73 milyon TL. Aradaki 164 milyon TL faaliyet dışında gitti: finansman, parasal kazanç ya da kayıp, vergi ve azınlık payı. Ayrıntı şirketin raporunda.
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Şirket net nakitte
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,07×sektör medyanı 0,05× (75 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından düşük%31sektör medyanı %43,3 (79 şirket)
- Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor2,06×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Perakende ve tüketim şirketleri arasında
3Ç26 · Perakende ve tüketim sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi74 şirket içinde 15.+%18,3medyan −%5,0
- Net kâr büyümesi40 şirket içinde 22.−%64,7medyan −%51,4
- FAVÖK marjı72 şirket içinde 16.%18,8medyan %8,0
- Net kâr marjı73 şirket içinde 19.%6medyan −%0,1
- Özkaynak kârlılığı72 şirket içinde 24.%5,3medyan %0,9
- Net borç / özkaynak75 şirket içinde 16. (düşük olan önde)-0,07×medyan 0,05×
- Kaldıraç79 şirket içinde 28. (düşük olan önde)%31medyan %43,3
Sektördeki benzerler
Perakende ve tüketim · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 3Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 3Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 3Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 3Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumlu
2Güçlenen, büyüyen
- Serbest nakit akışı pozitif (yaklaşık 314 milyon TL)
- Hasılat yıllık %18,3 büyüdü
Olumsuz
2Zayıflayan, risk
- Net kâr yıllık %64,7 geriledi (73 milyon TL)
- FAVÖK marjı %23,5 → %18,8
Kontrol listesi · 3Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✓Hasılat reel olarak arttı+%18,3 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- ✗Net kâr azaldı−%64,7 · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✗FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden düşük%18,8 · geçen yıl %23,5
- ✓Net kâr marjı sektör medyanının üzerinde%6 · sektör medyanı %-0,1 (73 şirket)
- ✓Özkaynak kârlılığı sektör medyanının üzerinde%5,3 · sektör medyanı %0,9 (72 şirket)
- ✓Net kârın çoğu esas faaliyettenesas faaliyet kârı net kârdan büyük · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✓Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,07× · sektör medyanı 0,05× (75 şirket)
- ✓Kaldıraç sektör medyanından düşük%31 · sektör medyanı %43,3 (79 şirket)
- ✓Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor2,06× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✓İşletme faaliyetleri nakit ürettiartıda · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
Yünlü Tekstil Mamülleri Üretimi ve Pazarlaması
Künye
- Sektör (KAP)
- Tekstil, Giyim Eşyası ve Deri
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %41,7
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Sürmegöz Tekstil Yatırım A.Ş.%57,9
- Diğer%42,1
- Pazar
- Ana Pazar
- Bağımsız denetçi
- Güney Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Temettü geçmişi
Kaynak: KAP kâr payı dağıtım bildirimleri · hisse başı brüt tutarlarBedelsiz sermaye artırımı ve bölünmeler nedeniyle eski yılların hisse başı tutarları bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamayabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Sermaye artırımları
Kaynak: KAP sermaye artırımı / azaltımı bildirimleriBedelsiz artırımlar pay sayısını artırır; temettü tablosundaki eski yılların hisse başı tutarları bu yüzden bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamaz.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 3 Kasım 2026 · Finansal raporYünsa 3Ç2026 Faaliyet Raporu
- 3 Kasım 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- 22 Eylül 2026 · Kurumsal Yönetim İlkelerine Uyum DerecelendirmesiKurumsal Yönetim Derecelendirme Raporu
- 19 Ağustos 2026 · Finansal rapor2025 Yılı TSRS Uyumlu Sürdürülebilirlik Raporu
- 18 Ağustos 2026 · Finansal rapor2025 Yılı TSRS Uyumlu Sürdürülebilirlik Raporu
- YUNSA son çeyrekte kâr etti mi?
- Evet. Yünsa, 3Ç26 döneminde 73 milyon TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %64,7 azaldı.
- YUNSA borçlu mu?
- Hayır, net nakitte: 3Ç26 sonunda nakdi finansal borcundan 416 milyon TL fazla. Sektör medyanı özkaynağın 0,05 katı.
- YUNSA temettü veriyor mu?
- Evet. Son dağıtım 27 Nisan 2026 tarihinde, pay başına brüt 0,3655 TL. Kayıtlı geçmişte 6 farklı yılda temettü dağıttı.
- Yünsa ne iş yapıyor?
- Perakende ve tüketim sektöründe. Yünlü Tekstil Mamülleri Üretimi ve Pazarlaması