- Sektör
- Perakende ve tüketim
- Ödenmiş sermaye
- 424 mn TL
- Ana ortak
- İşbir Holding A.ş. · %76,4
- Sonraki bilanço
- 9 Aylık 2026 · en geç 9 Kasım 2026
İşbir Sentetik (ISSEN), 2026 yılının 2. çeyreğinde 167 milyon TL net kâr açıkladı; geçen yılın aynı çeyreğinde zarardaydı, hasılat reel olarak %22,9 azaldı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta ISSEN
| mn TL | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | 2Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 1.244 | 1.023 | 1.267 | 1.151 | 1.222 | 4.686 | |
| Brüt kâr | 181 | 142 | 233 | 335 | 166 | 889 | |
| FAVÖK | 38 | 61 | 74 | 230 | 64 | 403 | |
| Esas faaliyet kârı | 98 | 93 | 188 | 345 | 195 | 723 | |
| Net kâr | 167 | −166 | 413 | −141 | −267 | 272 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | 231 | −35 | −46 | −188 | 38 | −38 | |
| Yatırım harcaması | −332 | −168 | −141 | −182 | −113 | −823 | |
| Serbest nakit akışı | −102 | −203 | −186 | −370 | −74 | −860 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 12.388 | 11.315 | 10.518 | 10.215 | 9.000 | 12.388 | |
| Özkaynak | 6.897 | 6.287 | 5.897 | 5.130 | 4.921 | 6.897 | |
| Finansal borç | 4.191 | 4.069 | 3.971 | 3.931 | 3.082 | 4.191 | |
| Nakit ve benzerleri | 596 | 1.031 | 1.196 | 1.403 | 786 | 596 | |
| Net borç | 3.596 | 3.038 | 2.775 | 2.528 | 2.296 | 3.596 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %14,5 | %13,8 | %18,3 | %29,1 | %13,6 | %19 | |
| FAVÖK marjı | %3 | %5,9 | %5,9 | %20 | %5,3 | %8,6 | |
| Net kâr marjı | %13,4 | −%16,3 | %32,6 | −%12,2 | −%21,8 | %5,8 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | %9,7 | −%10,6 | %28 | −%11 | −%21,7 | %3,9 | |
| Net borç / özkaynak | 0,52× | 0,48× | 0,47× | 0,49× | 0,47× | 0,52× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %22,9 geriledi.*
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik
- Net kâr (167 milyon TL) esas faaliyet kârını (98 milyon TL) aşıyor; finansman gelirleri, parasal kazanç ya da tek seferlik kalemler etkili.
- FAVÖK marjı %3; geçen yılın aynı çeyreğinde %5,3 idi (−2,2 puan).
- Kâra rağmen serbest nakit akışı negatif (yaklaşık −102 milyon TL); yatırım harcaması ya da işletme sermayesi nakdi tüketti.
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
* Esas faaliyet kârı 98 milyon TL, net kâr 167 milyon TL. Aradaki 69 milyon TL faaliyet dışında kazanıldı: finansman, parasal kazanç ya da kayıp, vergi ve azınlık payı. Ayrıntı şirketin raporunda.
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Borç artıyor, nakit yetiyor mu?
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)0,52×sektör medyanı 0,05× (75 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından yüksek%44,3sektör medyanı %43,3 (79 şirket)
- Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor1,27×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Perakende ve tüketim şirketleri arasında
2Ç26 · Perakende ve tüketim sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi74 şirket içinde 56.−%22,9medyan −%5,0
- FAVÖK marjı72 şirket içinde 50.%3medyan %8,0
- Net kâr marjı73 şirket içinde 11.%13,4medyan −%0,1
- Özkaynak kârlılığı72 şirket içinde 16.%9,7medyan %0,9
- Net borç / özkaynak75 şirket içinde 57. (düşük olan önde)0,52×medyan 0,05×
- Kaldıraç79 şirket içinde 41. (düşük olan önde)%44,3medyan %43,3
Sektördeki benzerler
Perakende ve tüketim · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 2Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 2Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 2Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumsuz
4Zayıflayan, risk
- Kârın önemli kısmı esas faaliyet dışından (finansman, parasal kazanç ya da tek seferlik)
- Kâr nakde dönmedi: serbest nakit akışı yaklaşık −102 milyon TL
- FAVÖK marjı %5,3 → %3
- Net borç / özkaynak %52,1
Kontrol listesi · 2Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✗Hasılat reel olarak azaldı−%22,9 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- –Net kâr değişimi— · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✗FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden düşük%3 · geçen yıl %5,3
- ✓Net kâr marjı sektör medyanının üzerinde%13,4 · sektör medyanı %-0,1 (73 şirket)
- ✓Özkaynak kârlılığı sektör medyanının üzerinde%9,7 · sektör medyanı %0,9 (72 şirket)
- ✓Net kârın çoğu esas faaliyettenesas faaliyet kârı net kârın %58,7 · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✗Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)0,52× · sektör medyanı 0,05× (75 şirket)
- ✗Kaldıraç sektör medyanından yüksek%44,3 · sektör medyanı %43,3 (79 şirket)
- ✓Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor1,27× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✓İşletme faaliyetleri nakit ürettiartıda · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
Şirketin amaç ve konusu şunlardır: 1. Doğal elyaflardan ve/veya sentetik hammaddelerden elyaf, bant ve ipliklerin imal, ithal, ihraç ve ticaretini yapabilir. 2. Doğal ve/veya sentetik elyaf, bant ve ipliklerden her türlü dokuma ve örgü kumaşların imal ithal, ihraç ve ticaretini yapabilir. 3. Doğal ve/veya sentetik kumaşlardan mamul konfeksiyonların imal, ithal, ihraç ve ticaretini yapabilir. 4. Sentetik elyaf, bant ve iplik üretmek için kullanılan her türlü hammaddelerin imal, ithal, ihraç ve ticaretini yapabilir. 5. Kimya Sanayi ana ve ara maddeleri imal, ithal, ihraç ve ticaretini yapabilir. 6. Plastik veya mineralden mamul optik özellikli gözlük camı, imal, ithal ve ticaretini yapabilir.…
Künye
- Sektör (KAP)
- Tekstil, Giyim Eşyası ve Deri
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %19,7
- Ortaklık yapısı (KAP)
- İşbir Holding A.Ş.%76,4
- Diğer%23,6
- Pazar
- Ana Pazar
- Bağımsız denetçi
- Eren Bağımsız Denetim A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Temettü geçmişi
Kaynak: KAP kâr payı dağıtım bildirimleri · hisse başı brüt tutarlarBedelsiz sermaye artırımı ve bölünmeler nedeniyle eski yılların hisse başı tutarları bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamayabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Sermaye artırımları
Kaynak: KAP sermaye artırımı / azaltımı bildirimleriBedelsiz artırımlar pay sayısını artırır; temettü tablosundaki eski yılların hisse başı tutarları bu yüzden bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamaz.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 25 Eylül 2026 · Birleşme İşlemlerine İlişkin BildirimBirleşme İşlemlerine İlişkin Bildirim
- 22 Eylül 2026 · Birleşme İşlemlerine İlişkin BildirimOrtaklığımızın %100 hissedarı olduğu İNTER TEKSTİL AMBALAJ SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ ile kolaylaştırılmış usulde birleşmesine ilişkin Yönetim Kurulu Kararı
- 18 Ağustos 2026 · Finansal rapor2025 Yılı TSRS Kapsamlı Sürdürülebilirlik Raporu
- 14 Ağustos 2026 · Kredi DerecelendirmesiKredi Derecelendirmesi Hakkında
- 10 Ağustos 2026 · Finansal raporFaaliyet Raporu
- ISSEN son çeyrekte kâr etti mi?
- Evet. İşbir Sentetik, 2Ç26 döneminde 167 milyon TL net kâr açıkladı; geçen yılın aynı çeyreğinde zarardaydı.
- ISSEN borçlu mu?
- 2Ç26 sonunda net borcu 3,6 milyar TL; bu, özkaynağının 0,52 katı. Sektör medyanı özkaynağın 0,05 katı.
- ISSEN temettü veriyor mu?
- Evet. Son dağıtım 30 Haziran 2026 tarihinde, pay başına brüt 0,04 TL. Kayıtlı geçmişte 5 farklı yılda temettü dağıttı.
- ISSEN bir sonraki bilançosunu ne zaman açıklayacak?
- 9 Aylık 2026 finansal raporu için yasal son gün 9 Kasım 2026. Şirketler raporu genellikle bu tarihten önce, akşam saatlerinde KAP'ta yayımlar.
- İşbir Sentetik ne iş yapıyor?
- Perakende ve tüketim sektöründe. Şirketin amaç ve konusu şunlardır: 1. Doğal elyaflardan ve/veya sentetik hammaddelerden elyaf, bant ve ipliklerin imal, ithal, ihraç ve ticaretini yapabilir. 2. Doğal ve/veya sentetik elyaf, bant ve ipliklerden her…