- Sektör
- Gıda ve içecek
- Ödenmiş sermaye
- 750 mn TL
- Ana ortak
- Eren Günhan Ulusoy · %40,9
- Sonraki bilanço
- 9 Aylık 2026 · en geç 9 Kasım 2026
Ulusoy Un (ULUUN), 2026 yılının 2. çeyreğinde 148 milyon TL net kâr açıkladı; geçen yılın aynı çeyreğinde zarardaydı, hasılat reel olarak %59,5 arttı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta ULUUN
| mr TL | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | 2Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 22,0 | 19,8 | 24,1 | 14,7 | 10,5 | 80,6 | |
| Brüt kâr | 0,2 | 0,8 | 0,8 | 0,3 | 0,8 | 2,1 | |
| FAVÖK | 0,0 | 0,6 | 0,5 | 0,2 | 0,6 | 1,3 | |
| Esas faaliyet kârı | 0,4 | 0,8 | 0,7 | 0,2 | 0,7 | 2,2 | |
| Net kâr | 0,1 | 0,1 | 0,2 | 0,1 | −0,2 | 0,4 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | −0,1 | −2,6 | 2,1 | −1,6 | 0,4 | −2,2 | |
| Yatırım harcaması | −0,1 | −0,1 | −0,4 | −0,2 | −0,6 | −0,7 | |
| Serbest nakit akışı | −0,1 | −2,7 | 1,7 | −1,8 | −0,2 | −2,9 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 55,7 | 47,6 | 44,9 | 42,0 | 34,5 | 55,7 | |
| Özkaynak | 16,7 | 15,1 | 13,7 | 12,9 | 11,9 | 16,7 | |
| Finansal borç | 10,1 | 9,2 | 8,0 | 5,6 | 3,7 | 10,1 | |
| Nakit ve benzerleri | 15,4 | 10,7 | 11,4 | 7,6 | 6,3 | 15,4 | |
| Net borç | −5,3 | −1,4 | −3,4 | −2,1 | −2,6 | −5,3 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %0,9 | %4 | %3,5 | %2,1 | %7,6 | %2,6 | |
| FAVÖK marjı | −%0,1 | %3 | %2 | %1,4 | %5,9 | %1,6 | |
| Net kâr marjı | %0,7 | %0,3 | %0,6 | %0,4 | −%1,9 | %0,5 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | %3,6 | %1,8 | %4,6 | %1,6 | −%6,5 | %2,5 | |
| Net borç / özkaynak | -0,32× | -0,09× | -0,25× | -0,16× | -0,22× | -0,32× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %59,5 büyüdü.*
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik
- FAVÖK marjı −%0,1; geçen yılın aynı çeyreğinde %5,9 idi (−5,9 puan).
- Borcundan 5,3 milyar TL fazla nakdi var (net nakit / özkaynak: %31,6).
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
* Esas faaliyet kârı 406 milyon TL, net kâr 148 milyon TL. Aradaki 258 milyon TL faaliyet dışında gitti: finansman, parasal kazanç ya da kayıp, vergi ve azınlık payı. Ayrıntı şirketin raporunda.
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Şirket net nakitte
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,32×sektör medyanı 0,13× (59 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından yüksek%67,1sektör medyanı %41,2 (59 şirket)
- Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor1,24×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Gıda ve içecek şirketleri arasında
2Ç26 · Gıda ve içecek sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi57 şirket içinde 6.+%59,5medyan −%1,6
- FAVÖK marjı56 şirket içinde 50.−%0,1medyan %11,5
- Net kâr marjı54 şirket içinde 25.%0,7medyan %0,3
- Özkaynak kârlılığı59 şirket içinde 21.%3,6medyan −%0,6
- Net borç / özkaynak59 şirket içinde 4. (düşük olan önde)-0,32×medyan 0,13×
- Kaldıraç59 şirket içinde 56. (düşük olan önde)%67,1medyan %41,2
Sektördeki benzerler
Gıda ve içecek · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 2Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 2Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 2Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumlu
2Güçlenen, büyüyen
- Hasılat yıllık %59,5 büyüdü
- Net nakit 5,3 milyar TL (borçtan fazla nakit)
Olumsuz
1Zayıflayan, risk
- FAVÖK marjı %5,9 → −%0,1
Kontrol listesi · 2Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✓Hasılat reel olarak arttı+%59,5 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- –Net kâr değişimi— · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✗FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden düşük%-0,1 · geçen yıl %5,9
- ✓Net kâr marjı sektör medyanının üzerinde%0,7 · sektör medyanı %0,3 (54 şirket)
- ✓Özkaynak kârlılığı sektör medyanının üzerinde%3,6 · sektör medyanı %-0,6 (59 şirket)
- ✓Net kârın çoğu esas faaliyettenesas faaliyet kârı net kârdan büyük · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✓Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,32× · sektör medyanı 0,13× (59 şirket)
- ✗Kaldıraç sektör medyanından yüksek%67,1 · sektör medyanı %41,2 (59 şirket)
- ✓Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor1,24× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✗İşletme faaliyetleri nakit tükettieksi · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
Şirket, ana sözleşmesine göre un, irmik, makarna ve bisküvi gibi hububat ve bakliyattan; mamul, her türlü gıda maddelerinin imalatını, ticaretini, ithalat ve ihracatını yapmak üzere 1989 yılında kurulmuştur. Şirket'in fiili faaliyet konusu, buğday unu, kepek ve diğer yem hammaddeleri üretimi, ticareti, yurtiçi ve yurtdışı satışı ile buğday başta olmak üzere çeşitli tahılların yurtiçi ve yurtdışı ticareti olup mevcut durum itibariyle irmik, makarna ve bisküvi alanlarında faaliyeti bulunmamaktadır.
Künye
- Sektör (KAP)
- Gıda, İçecek ve Tütün
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %29,4
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Eren Günhan Ulusoy%40,9
- Nevin Ulusoy%13,2
- Ulusoy Un Sanayi ve Ticaret A.Ş.▲ 0,75%9,3
- Onur Erhan Ulusoy%7,0
- Sparta Portföy Arya Hisse Senedi Serbest Özel Fon (Hisse Senedi Yoğun Fon)%3,5
- Diğer%26,0
- Ortaklıkta son değişiklikler
- 18 Eki → 25 Eki · Ulusoy Un Sanayi ve Ticaret A.Ş.: %8,2 → %9,0
- 14 Eki → 18 Eki · Ulusoy Un Sanayi ve Ticaret A.Ş.: %7,6 → %8,2
- 8 Eki → 14 Eki · Ulusoy Un Sanayi ve Ticaret A.Ş.: %6,6 → %7,6
- 8 Eki → 14 Eki · Halka açıklık: %32,2 → %31,2
- KAP künyesinin önceki görüntüsüyle karşılaştırma; %5 altı ortaklar KAP'ta her zaman listelenmez.
- Pazar
- Ana Pazar
- Bağımsız denetçi
- Güçbir Bağımsız Denetim A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Temettü geçmişi
Kaynak: KAP kâr payı dağıtım bildirimleri · hisse başı brüt tutarlarBedelsiz sermaye artırımı ve bölünmeler nedeniyle eski yılların hisse başı tutarları bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamayabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Sermaye artırımları
Kaynak: KAP sermaye artırımı / azaltımı bildirimleriBedelsiz artırımlar pay sayısını artırır; temettü tablosundaki eski yılların hisse başı tutarları bu yüzden bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamaz.
Pay geri alımları
Kaynak: KAP pay geri alım bildirimleriProgram: 5 Ekim 2026 yönetim kurulu kararı, süre Yönetim Kurulu kararının kamuya açıklanm, ayrılan fon 525 milyon TL, en fazla 75 milyon adet · sürüyor · son KAP bildirimi ↗
1 TL nominal = 1 pay. Oranlar her işlemin bildirildiği günkü sermayeye göredir; arada bedelsiz artırım olduysa toplam yaklaşıktır. İşlem fiyatı gösterilmez (sitede hisse fiyatı yayınlamıyoruz). Geri alım şirketin kendi kararıdır; yatırım tavsiyesi değildir.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 7 Ekim 2026 · Payların Geri Alınmasına İlişkin Bildirim07.10.2026 Tarihli Pay Geri Alım İşlemleri Hk.
- 6 Ekim 2026 · Payların Geri Alınmasına İlişkin Bildirim06.10.2026 Tarihli Pay Geri Alım İşlemleri Hk.
- 6 Ekim 2026 · Haber ve Söylentilere İlişkin AçıklamaYatırımcılarımızdan gelen sorular hakkında (İlgili Şablondan Tekrar Açıklama Yapılması)
- 5 Ekim 2026 · Payların Geri Alınmasına İlişkin BildirimPay Geri Alım Programına ilişkin Yönetim Kurulu Kararı Alınması Hakkında
- 5 Ekim 2026 · Esas Sözleşme TadiliEsas Sözleşme Tadili Hakkında
- ULUUN son çeyrekte kâr etti mi?
- Evet. Ulusoy Un, 2Ç26 döneminde 148 milyon TL net kâr açıkladı; geçen yılın aynı çeyreğinde zarardaydı.
- ULUUN borçlu mu?
- Hayır, net nakitte: 2Ç26 sonunda nakdi finansal borcundan 5,3 milyar TL fazla. Sektör medyanı özkaynağın 0,13 katı.
- ULUUN temettü veriyor mu?
- Evet. Son dağıtım 8 Mayıs 2023 tarihinde, pay başına brüt 1,0952 TL.
- ULUUN bir sonraki bilançosunu ne zaman açıklayacak?
- 9 Aylık 2026 finansal raporu için yasal son gün 9 Kasım 2026. Şirketler raporu genellikle bu tarihten önce, akşam saatlerinde KAP'ta yayımlar.
- Ulusoy Un ne iş yapıyor?
- Gıda ve içecek sektöründe. Şirket, ana sözleşmesine göre un, irmik, makarna ve bisküvi gibi hububat ve bakliyattan; mamul, her türlü gıda maddelerinin imalatını, ticaretini, ithalat ve ihracatını yapmak üzere 1989 yılında kurulmuştur. Şirket'in…