- Sektör
- Gıda ve içecek
- Ödenmiş sermaye
- 662 mn TL
- Ana ortak
- Yıldız Holding Anonim Şirketi · %60,5
- Sonraki bilanço
- 9 Aylık 2026 · en geç 9 Kasım 2026
Besler Gıda (BESLR), 2026 yılının 2. çeyreğinde 414 milyon TL net kâr açıkladı; geçen yılın aynı çeyreğinde zarardaydı, hasılat reel olarak %12 arttı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta BESLR
| mr TL | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | 2Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 9,5 | 9,4 | 10,1 | 7,6 | 6,5 | 36,6 | |
| Brüt kâr | 1,9 | 2,5 | 2,8 | 1,6 | 1,4 | 8,7 | |
| FAVÖK | 0,7 | 1,3 | 1,8 | 0,8 | 0,7 | 4,5 | |
| Esas faaliyet kârı | 0,3 | 0,8 | 1,3 | 0,3 | −0,2 | 2,7 | |
| Net kâr | 0,4 | 0,1 | 0,5 | 0,1 | −0,3 | 1,2 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | 0,9 | 0,8 | 0,5 | −0,8 | −0,8 | 1,3 | |
| Yatırım harcaması | −0,2 | −0,1 | −0,5 | −0,2 | −0,1 | −1,0 | |
| Serbest nakit akışı | 0,6 | 0,7 | 0,1 | −1,0 | −0,8 | 0,4 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 45,8 | 42,7 | 40,8 | 36,7 | 32,7 | 45,8 | |
| Özkaynak | 19,9 | 18,5 | 16,7 | 14,8 | 13,7 | 19,9 | |
| Finansal borç | 10,5 | 9,7 | 9,9 | 8,5 | 7,3 | 10,5 | |
| Nakit ve benzerleri | 5,2 | 4,5 | 2,9 | 2,9 | 1,6 | 5,2 | |
| Net borç | 5,3 | 5,2 | 6,9 | 5,7 | 5,7 | 5,3 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %19,7 | %26,2 | %27,7 | %21,2 | %22,1 | %23,9 | |
| FAVÖK marjı | %7,4 | %13,5 | %17,4 | %10,1 | %11,5 | %12,3 | |
| Net kâr marjı | %4,3 | %1,6 | %5,2 | %2 | −%4,1 | %3,4 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | %8,3 | %3,2 | %12,7 | %4 | −%7,6 | %6,2 | |
| Net borç / özkaynak | 0,27× | 0,28× | 0,42× | 0,38× | 0,41× | 0,27× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %12 büyüdü.
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik
- FAVÖK marjı %7,4; geçen yılın aynı çeyreğinde %11,5 idi (−4,1 puan).
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Borç ve nakit
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)0,27×sektör medyanı 0,13× (59 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından yüksek%54,2sektör medyanı %41,2 (59 şirket)
- Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor1,33×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Gıda ve içecek şirketleri arasında
2Ç26 · Gıda ve içecek sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi57 şirket içinde 11.+%12medyan −%1,6
- FAVÖK marjı56 şirket içinde 36.%7,4medyan %11,5
- Net kâr marjı54 şirket içinde 15.%4,3medyan %0,3
- Özkaynak kârlılığı59 şirket içinde 13.%8,3medyan −%0,6
- Net borç / özkaynak59 şirket içinde 34. (düşük olan önde)0,27×medyan 0,13×
- Kaldıraç59 şirket içinde 44. (düşük olan önde)%54,2medyan %41,2
Sektördeki benzerler
Gıda ve içecek · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 2Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 2Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 2Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumlu
2Güçlenen, büyüyen
- Serbest nakit akışı pozitif (yaklaşık 643 milyon TL)
- Hasılat yıllık %12 büyüdü
Olumsuz
1Zayıflayan, risk
- FAVÖK marjı %11,5 → %7,4
Kontrol listesi · 2Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✓Hasılat reel olarak arttı+%12 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- –Net kâr değişimi— · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✗FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden düşük%7,4 · geçen yıl %11,5
- ✓Net kâr marjı sektör medyanının üzerinde%4,3 · sektör medyanı %0,3 (54 şirket)
- ✓Özkaynak kârlılığı sektör medyanının üzerinde%8,3 · sektör medyanı %-0,6 (59 şirket)
- ✓Net kârın çoğu esas faaliyettenesas faaliyet kârı net kârın %83,4 · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✗Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)0,27× · sektör medyanı 0,13× (59 şirket)
- ✗Kaldıraç sektör medyanından yüksek%54,2 · sektör medyanı %41,2 (59 şirket)
- ✓Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor1,33× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✓İşletme faaliyetleri nakit ürettiartıda · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
Ana sözleşmede yazılı işler.
Künye
- Sektör (KAP)
- Gıda, İçecek ve Tütün
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %23,6
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Yıldız Holding A.Ş.%60,5
- Murat Ülker%10,0
- İstanbul Portföy Yıldız Serbest Özel Fon%4,1
- Diğer%25,4
- Pazar
- Yıldız Pazar
- Bağımsız denetçi
- Drt Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 19 Ağustos 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- 19 Ağustos 2026 · Finansal raporFaaliyet Raporu
- 3 Temmuz 2026Güneş Enerjisi Santrali (GES) Yatırımının Devreye Alınması Hakkında
- 30 Haziran 2026Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile Kredi Anlaşması İmzalanması
- BESLR son çeyrekte kâr etti mi?
- Evet. Besler Gıda, 2Ç26 döneminde 414 milyon TL net kâr açıkladı; geçen yılın aynı çeyreğinde zarardaydı.
- BESLR borçlu mu?
- 2Ç26 sonunda net borcu 5,3 milyar TL; bu, özkaynağının 0,27 katı. Sektör medyanı özkaynağın 0,13 katı.
- BESLR temettü veriyor mu?
- KAP kayıtlarımızda bu şirketin nakit kâr payı dağıtımı yok.
- BESLR bir sonraki bilançosunu ne zaman açıklayacak?
- 9 Aylık 2026 finansal raporu için yasal son gün 9 Kasım 2026. Şirketler raporu genellikle bu tarihten önce, akşam saatlerinde KAP'ta yayımlar.
- Besler Gıda ne iş yapıyor?
- Gıda ve içecek sektöründe. Ana sözleşmede yazılı işler.