- Sektör
- Gıda ve içecek
- Endeks
- BIST 100
- Ödenmiş sermaye
- 2,9 mr TL
- Ana ortak
- Alpinvest Yatırım Gıda Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi · %57,0
- Sonraki bilanço
- 9 Aylık 2026 · en geç 9 Kasım 2026
Oba Makarnacılık (OBAMS), 2026 yılının 2. çeyreğinde 932 milyon TL net kâr açıkladı; geçen yılın aynı çeyreğinde zarardaydı, hasılat reel olarak %16,1 azaldı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta OBAMS
| mn TL | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | 2Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 7.367 | 4.828 | 6.337 | 5.124 | 6.645 | 23.656 | |
| Brüt kâr | 706 | 525 | 124 | 645 | 234 | 2.000 | |
| FAVÖK | 299 | 236 | −217 | 217 | −141 | 535 | |
| Esas faaliyet kârı | 449 | 104 | −422 | 281 | 246 | 412 | |
| Net kâr | 932 | −880 | −895 | −891 | −451 | −1.734 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | 1.336 | −939 | 749 | −296 | 1.197 | 849 | |
| Yatırım harcaması | −139 | −188 | 531 | −17 | −214 | 187 | |
| Serbest nakit akışı | 1.196 | −1.127 | 1.280 | −313 | 983 | 1.036 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 15.678 | 13.418 | 12.654 | 13.135 | 13.010 | 15.678 | |
| Özkaynak | 12.910 | 11.202 | 10.987 | 11.180 | 11.242 | 12.910 | |
| Finansal borç | 26 | 28 | 28 | 0 | 0 | 26 | |
| Nakit ve benzerleri | 3.831 | 2.687 | 3.749 | 3.450 | 3.322 | 3.831 | |
| Net borç | −3.804 | −2.660 | −3.721 | −3.450 | −3.322 | −3.804 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %9,6 | %10,9 | %2 | %12,6 | %3,5 | %8,5 | |
| FAVÖK marjı | %4,1 | %4,9 | −%3,4 | %4,2 | −%2,1 | %2,3 | |
| Net kâr marjı | %12,7 | −%18,2 | −%14,1 | −%17,4 | −%6,8 | −%7,3 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | %28,9 | −%31,4 | −%32,6 | −%31,9 | −%16 | −%13,4 | |
| Net borç / özkaynak | -0,29× | -0,24× | -0,34× | -0,31× | -0,30× | -0,29× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %16,1 geriledi.*
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik
- Net kâr (932 milyon TL) esas faaliyet kârını (449 milyon TL) aşıyor; finansman gelirleri, parasal kazanç ya da tek seferlik kalemler etkili.
- FAVÖK marjı %4,1; geçen yılın aynı çeyreğinde −%2,1 idi (+6,2 puan).
- Borcundan 3,8 milyar TL fazla nakdi var (net nakit / özkaynak: %29,5).
Satış %16 geriledi ama çeyrek kârla kapandı.
İlk çeyrekte 880 milyon TL zarar eden Oba Makarnacılık, ikinci çeyrekte 930 milyon TL net kâr açıkladı (geçen yıl 450 milyon TL zarar). Satışlar yıllık %16 azalarak 7,4 milyar TL'ye indi; FAVÖK marjı eksiden %4'e döndü. Kârın büyük kısmı esas faaliyetin (450 milyon TL) dışından. Şirketin 5,4 milyar TL döviz fazlası (döviz cinsi varlıkları borçlarından fazla) var.
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
* Esas faaliyet kârı 449 milyon TL, net kâr 932 milyon TL. Aradaki 484 milyon TL faaliyet dışında kazanıldı: finansman, parasal kazanç ya da kayıp, vergi ve azınlık payı. Ayrıntı şirketin raporunda.
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Şirket net nakitte
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,29×sektör medyanı 0,13× (59 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından düşük%17,7sektör medyanı %41,2 (59 şirket)
- Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor3,67×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Gıda ve içecek şirketleri arasında
2Ç26 · Gıda ve içecek sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi57 şirket içinde 41.−%16,1medyan −%1,6
- FAVÖK marjı56 şirket içinde 43.%4,1medyan %11,5
- Net kâr marjı54 şirket içinde 3.%12,7medyan %0,3
- Özkaynak kârlılığı59 şirket içinde 3.%28,9medyan −%0,6
- Net borç / özkaynak59 şirket içinde 5. (düşük olan önde)-0,29×medyan 0,13×
- Kaldıraç59 şirket içinde 7. (düşük olan önde)%17,7medyan %41,2
Sektördeki benzerler
Gıda ve içecek · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.
Son 11 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 11 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 2Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 2Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 2Ç26
Satır Arası notu ve şirket açıklamalarıOlumlu
4Güçlenen, büyüyen
- Çeyrek zarardan kâra döndü
- FAVÖK marjı −%2,1 → %4,1
- Satışların yarıdan fazlası yurt dışından
- Net nakit 3,8 milyar TL
Olumsuz
3Zayıflayan, risk
- Satışlar yıllık %16 geriledi
- Net kâr esas faaliyet kârının iki katı
- FAVÖK marjı %4 ile ince
İzlenecek
2Sonraki bilançoda bak
- Buğday maliyetleri ve ihracat fiyatları
- Kârın faaliyet tarafına dönüp dönmeyeceği
Kontrol listesi · 2Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✗Hasılat reel olarak azaldı−%16,1 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- –Net kâr değişimi— · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✓FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden yüksek%4,1 · geçen yıl %-2,1
- ✓Net kâr marjı sektör medyanının üzerinde%12,7 · sektör medyanı %0,3 (54 şirket)
- ✓Özkaynak kârlılığı sektör medyanının üzerinde%28,9 · sektör medyanı %-0,6 (59 şirket)
- ✗Net kârın çoğu esas faaliyet dışından (finansman, parasal kazanç ya da tek seferlik)esas faaliyet kârı net kârın %48,1 · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✓Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,29× · sektör medyanı 0,13× (59 şirket)
- ✓Kaldıraç sektör medyanından düşük%17,7 · sektör medyanı %41,2 (59 şirket)
- ✓Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor3,67× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✓İşletme faaliyetleri nakit ürettiartıda · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
Şirket 1966 yılında kurulmuş olup, günlük yaklaşık 2.700 ton buğday kırma ve günlük yaklaşık 1.700 ton makarna üretimi kapasitesine sahiptir. Şirket, makarna, noodle, un ve irmik üretmekte ve ticaretini gerçekleştirmekte olup, esas faaliyetinin yanı sıra, ağırlıklı buğday olmak üzere hububat alım/satımını da ticari faaliyet olarak sürdürmektedir. Şirket'in esas faaliyet konusu olan ve üretimini gerçekleştirdiği makarna, sert durum buğdayından elde edilen irmiğin su ile karıştırılması, biçim verilmesi ve kurutulması suretiyle elde edilen bir gıda maddesidir. Şirket yurt içi pazarda, Oba Makarna ve Obamie Noodle olan kendi markalarıyla bölgesel distribütörler aracılığıyla ve özel markalı…
Künye
- Sektör (KAP)
- Gıda, İçecek ve Tütün
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %25,7
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Alpinvest Yatırım Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.%57,0
- Turkey Pasta Holding Limited%17,0
- Hüseyin Türker%6,5
- Diğer%19,5
- Başlıca endeksler
- BIST 100BIST KATILIM 30
- Pazar
- Yıldız Pazar
- Bağımsız denetçi
- Eren Bağımsız Denetim A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Temettü geçmişi
Kaynak: KAP kâr payı dağıtım bildirimleri · hisse başı brüt tutarlarBedelsiz sermaye artırımı ve bölünmeler nedeniyle eski yılların hisse başı tutarları bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamayabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Sermaye artırımları
Kaynak: KAP sermaye artırımı / azaltımı bildirimleriBedelsiz artırımlar pay sayısını artırır; temettü tablosundaki eski yılların hisse başı tutarları bu yüzden bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamaz.
Pay geri alımları
Kaynak: KAP pay geri alım bildirimleriProgram: 28 Nisan 2025 yönetim kurulu kararı, süre AZAMİ 1 YIL, ayrılan fon 7 milyon TL, en fazla 100.000 adet · sürüyor · son KAP bildirimi ↗
1 TL nominal = 1 pay. Oranlar her işlemin bildirildiği günkü sermayeye göredir; arada bedelsiz artırım olduysa toplam yaklaşıktır. İşlem fiyatı gösterilmez (sitede hisse fiyatı yayınlamıyoruz). Geri alım şirketin kendi kararıdır; yatırım tavsiyesi değildir.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 18 Eylül 2026Yönetim Kurulu Üyeleri Hakkında
- 7 Eylül 2026FOODIST İstanbul 2026 Fuarı Kapsamında Yeni Siparişler ve Ticari Faaliyetler Hakkında
- 18 Ağustos 2026 · Finansal rapor2026 Yılı 2.Çeyrek Dönemi Faaliyet Raporu
- 18 Ağustos 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- 3 Ağustos 2026Yeni İhracat Sözleşmeleri Hakkında
- OBAMS son çeyrekte kâr etti mi?
- Evet. Oba Makarnacılık, 2Ç26 döneminde 932 milyon TL net kâr açıkladı; geçen yılın aynı çeyreğinde zarardaydı. Esas faaliyet kârı net kârın yalnız %48 kadarı; kalanı finansman gelirleri, parasal kazanç ya da tek seferlik kalemlerden.
- OBAMS borçlu mu?
- Hayır, net nakitte: 2Ç26 sonunda nakdi finansal borcundan 3,8 milyar TL fazla. Sektör medyanı özkaynağın 0,13 katı.
- OBAMS temettü veriyor mu?
- Evet. Son dağıtım 22 Aralık 2025 tarihinde, pay başına brüt 0,0349 TL. Kayıtlı geçmişte 2 farklı yılda temettü dağıttı.
- OBAMS bir sonraki bilançosunu ne zaman açıklayacak?
- 9 Aylık 2026 finansal raporu için yasal son gün 9 Kasım 2026. Şirketler raporu genellikle bu tarihten önce, akşam saatlerinde KAP'ta yayımlar.
- Oba Makarnacılık ne iş yapıyor?
- Gıda ve içecek sektöründe. Şirket 1966 yılında kurulmuş olup, günlük yaklaşık 2.700 ton buğday kırma ve günlük yaklaşık 1.700 ton makarna üretimi kapasitesine sahiptir. Şirket, makarna, noodle, un ve irmik üretmekte ve ticaretini…