- Sektör
- Gıda ve içecek
- Ödenmiş sermaye
- 284 mn TL
- Ana ortak
- Yaşar Holding Anonim Şirketi · %64,5
Pınar Su (PINSU), 2026 yılının 3. çeyreğinde 81 milyon TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %9,3 azaldı, hasılat reel olarak %2,8 arttı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta PINSU
| mn TL | 3Ç26 | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 1.078 | 866 | 612 | 640 | 808 | 3.196 | |
| Brüt kâr | 605 | 432 | 298 | 288 | 433 | 1.623 | |
| FAVÖK | 240 | 176 | 90 | 66 | 178 | 572 | |
| Esas faaliyet kârı | 123 | 72 | 3 | −13 | 93 | 186 | |
| Net kâr | 81 | 76 | 10 | −20 | 69 | 147 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | 288 | 207 | 91 | −61 | 262 | 525 | |
| Yatırım harcaması | −59 | −36 | −48 | −22 | −30 | −165 | |
| Serbest nakit akışı | 230 | 172 | 43 | −83 | 233 | 361 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 5.299 | 4.802 | 4.468 | 4.040 | 3.885 | 5.299 | |
| Özkaynak | 3.353 | 3.100 | 2.705 | 2.452 | 2.370 | 3.353 | |
| Finansal borç | 732 | 710 | 792 | 774 | 573 | 732 | |
| Nakit ve benzerleri | 175 | 80 | 58 | 68 | 24 | 175 | |
| Net borç | 556 | 630 | 735 | 706 | 549 | 556 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %56,2 | %49,9 | %48,8 | %44,9 | %53,6 | %50,8 | |
| FAVÖK marjı | %22,2 | %20,3 | %14,7 | %10,4 | %22,1 | %17,9 | |
| Net kâr marjı | %7,5 | %8,8 | %1,7 | −%3,1 | %8,5 | %4,6 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | %9,6 | %9,8 | %1,5 | −%3,3 | %11,6 | %4,4 | |
| Net borç / özkaynak | 0,17× | 0,20× | 0,27× | 0,29× | 0,23× | 0,17× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %2,8 büyüdü, net kâr %9,3 azaldı.*
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 3Ç26 rakamlarından otomatik
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
* Esas faaliyet kârı 123 milyon TL, net kâr 81 milyon TL. Aradaki 42 milyon TL faaliyet dışında gitti: finansman, parasal kazanç ya da kayıp, vergi ve azınlık payı. Ayrıntı şirketin raporunda.
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Borç ve nakit
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)0,17×sektör medyanı 0,13× (59 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından düşük%36,7sektör medyanı %41,2 (59 şirket)
- Cari oran 1'in altında: dönen varlık kısa vadeli borcu karşılamıyor0,84×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Gıda ve içecek şirketleri arasında
3Ç26 · Gıda ve içecek sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi57 şirket içinde 21.+%2,8medyan −%1,6
- Net kâr büyümesi26 şirket içinde 8.−%9,3medyan −%42,2
- FAVÖK marjı56 şirket içinde 8.%22,2medyan %11,5
- Net kâr marjı54 şirket içinde 6.%7,5medyan %0,3
- Özkaynak kârlılığı59 şirket içinde 10.%9,6medyan −%0,6
- Net borç / özkaynak59 şirket içinde 32. (düşük olan önde)0,17×medyan 0,13×
- Kaldıraç59 şirket içinde 24. (düşük olan önde)%36,7medyan %41,2
Sektördeki benzerler
Gıda ve içecek · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 3Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 3Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 3Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 3Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumlu
1Güçlenen, büyüyen
- Serbest nakit akışı pozitif (yaklaşık 230 milyon TL)
Kontrol listesi · 3Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✓Hasılat reel olarak arttı+%2,8 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- ✗Net kâr azaldı−%9,3 · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✓FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden yüksek%22,2 · geçen yıl %22,1
- ✓Net kâr marjı sektör medyanının üzerinde%7,5 · sektör medyanı %0,3 (54 şirket)
- ✓Özkaynak kârlılığı sektör medyanının üzerinde%9,6 · sektör medyanı %-0,6 (59 şirket)
- ✓Net kârın çoğu esas faaliyettenesas faaliyet kârı net kârdan büyük · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✗Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)0,17× · sektör medyanı 0,13× (59 şirket)
- ✓Kaldıraç sektör medyanından düşük%36,7 · sektör medyanı %41,2 (59 şirket)
- ✗Cari oran 1'in altında: dönen varlık kısa vadeli borcu karşılamıyor0,84× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✓İşletme faaliyetleri nakit ürettiartıda · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
Doğal kaynak suyu ve doğal maden suyu dolum ve satışı
Künye
- Sektör (KAP)
- Gıda, İçecek ve Tütün
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %34,6
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Yaşar Holding A.Ş.%64,5
- Diğer%35,5
- Pazar
- Ana Pazar
- Bağımsız denetçi
- Kpmg Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Sermaye artırımları
Kaynak: KAP sermaye artırımı / azaltımı bildirimleriBedelsiz artırımlar pay sayısını artırır; temettü tablosundaki eski yılların hisse başı tutarları bu yüzden bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamaz.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 27 Ekim 2026 · Finansal rapor01.01.2026 - 30.09.2026 Dönemi Faaliyet Raporu
- 27 Ekim 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- 30 Eylül 2026 · Kredi DerecelendirmesiJCR Avrasya Derecelendirme A.Ş. tarafından Şirketimize Verilen Kredi Derecelendirme Notu
- 7 Ağustos 2026 · Finansal rapor01.01.2026 - 30.06.2026 Dönemi Faaliyet Raporu
- 7 Ağustos 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- PINSU son çeyrekte kâr etti mi?
- Evet. Pınar Su, 3Ç26 döneminde 81 milyon TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %9,3 azaldı.
- PINSU borçlu mu?
- 3Ç26 sonunda net borcu 556 milyon TL; bu, özkaynağının 0,17 katı. Sektör medyanı özkaynağın 0,13 katı.
- PINSU temettü veriyor mu?
- KAP kayıtlarımızda bu şirketin nakit kâr payı dağıtımı yok.
- Pınar Su ne iş yapıyor?
- Gıda ve içecek sektöründe. Doğal kaynak suyu ve doğal maden suyu dolum ve satışı