- Sektör
- Gıda ve içecek
- Halka arz
- Oca 2026
- Ödenmiş sermaye
- 870 mn TL
- Ana ortak
- Gülsan Gıda Sanayi Ticaret A.ş. · %36,8
- Sonraki bilanço
- 9 Aylık 2026 · en geç 9 Kasım 2026
Meysu Gıda (MEYSU), 2026 yılının 2. çeyreğinde 87 milyon TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %23,1 azaldı, hasılat reel olarak %11,2 arttı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta MEYSU
| mn TL | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||
| Hasılat | 1.174 | 1.006 | — | — | |
| Brüt kâr | 281 | 280 | — | — | |
| FAVÖK | 177 | 168 | — | — | |
| Esas faaliyet kârı | 137 | 130 | — | — | |
| Net kâr | 87 | 5 | — | — | |
| Nakit akışı | |||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | −8 | −36 | — | — | |
| Yatırım harcaması | −237 | −100 | — | — | |
| Serbest nakit akışı | −244 | −137 | — | — | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||
| Toplam varlıklar | 7.071 | 6.654 | 5.387 | 7.071 | |
| Özkaynak | 4.951 | 4.582 | 3.298 | 4.951 | |
| Finansal borç | 1.186 | 1.245 | 1.290 | 1.186 | |
| Nakit ve benzerleri | 492 | 698 | 54 | 492 | |
| Net borç | 694 | 547 | 1.236 | 694 | |
| Oranlar | |||||
| Brüt marj | %23,9 | %27,9 | — | — | |
| FAVÖK marjı | %15 | %16,7 | — | — | |
| Net kâr marjı | %7,4 | %0,5 | — | — | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | %7,1 | %0,4 | %NaN | — | |
| Net borç / özkaynak | 0,14× | 0,12× | 0,37× | 0,14× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %11,2 büyüdü, net kâr %23,1 azaldı.*
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik
- Kâra rağmen serbest nakit akışı negatif (yaklaşık −244 milyon TL); yatırım harcaması ya da işletme sermayesi nakdi tüketti.
Halka arzın yıldızında satış arttı, marj ve kâr geriledi.
2026 halka arzlarının en çok kazandıranlarından Meysu'nun ikinci çeyrek hasılatı reel %11 artışla 1,2 milyar TL'ye çıktı, ancak FAVÖK marjı %23,9'dan %15'e indi. Çeyrek net kârı 87 milyon TL; ilk yarı kârı 92 milyon TL ile geçen yılın (161 milyon TL) %43 altında. İşletme nakit akışı sıfır civarında.
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
* Esas faaliyet kârı 137 milyon TL, net kâr 87 milyon TL. Aradaki 50 milyon TL faaliyet dışında gitti: finansman, parasal kazanç ya da kayıp, vergi ve azınlık payı. Ayrıntı şirketin raporunda.
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Borç ve nakit
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)0,14×sektör medyanı 0,13× (59 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından düşük%30sektör medyanı %41,2 (59 şirket)
- Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor2,16×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Gıda ve içecek şirketleri arasında
2Ç26 · Gıda ve içecek sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi57 şirket içinde 12.+%11,2medyan −%1,6
- Net kâr büyümesi26 şirket içinde 11.−%23,1medyan −%42,2
- FAVÖK marjı56 şirket içinde 19.%15medyan %11,5
- Net kâr marjı54 şirket içinde 7.%7,4medyan %0,3
- Özkaynak kârlılığı59 şirket içinde 15.%7,1medyan −%0,6
- Net borç / özkaynak59 şirket içinde 31. (düşük olan önde)0,14×medyan 0,13×
- Kaldıraç59 şirket içinde 20. (düşük olan önde)%30medyan %41,2
Sektördeki benzerler
Gıda ve içecek · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.
Son 3 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 3 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 2Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 2Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 2Ç26
Satır Arası notu ve şirket açıklamalarıOlumlu
2Güçlenen, büyüyen
- Hasılat reel %11 arttı
- Net borç düşük (0,7 milyar TL)
Olumsuz
4Zayıflayan, risk
- FAVÖK marjı 8,9 puan geriledi
- İlk yarı kârı %43 düştü
- Kâr nakde dönmedi (işletme nakdi ≈0)
- Döviz açığı 0,6 milyar TL
İzlenecek
2Sonraki bilançoda bak
- Meyve hasadı ve hammadde fiyatları
- Halka arz gelirinin yatırımlara dönüşü
Kontrol listesi · 2Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✓Hasılat reel olarak arttı+%11,2 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- ✗Net kâr azaldı−%23,1 · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- –FAVÖK marjı ve geçen yıl%15 · geçen yılın verisi yok
- ✓Net kâr marjı sektör medyanının üzerinde%7,4 · sektör medyanı %0,3 (54 şirket)
- ✓Özkaynak kârlılığı sektör medyanının üzerinde%7,1 · sektör medyanı %-0,6 (59 şirket)
- ✓Net kârın çoğu esas faaliyettenesas faaliyet kârı net kârdan büyük · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✗Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)0,14× · sektör medyanı 0,13× (59 şirket)
- ✓Kaldıraç sektör medyanından düşük%30 · sektör medyanı %41,2 (59 şirket)
- ✓Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor2,16× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✗İşletme faaliyetleri nakit tükettieksi · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
İş modeli
Meyve suyu konsantresi, püre ve içecek üreticisi; üretiminin önemli kısmını ihraç ediyor.
Künye
- Sektör (KAP)
- Gıda, İçecek ve Tütün
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %18,8
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Gülsan Gıda Sanayi Ticaret A.Ş.%36,8
- Orhan Güldüoğlu%10,8
- Ali Rıza Güldüoğlu%9,1
- Bekir Güldüoğlu%8,6
- Mehmet Güldüoğlu%8,6
- Diğer%26,1
- Ortaklıkta son değişiklikler
- 7 Eki → 1 Kas · Halka açıklık: %19,9 → %18,8
- KAP künyesinin önceki görüntüsüyle karşılaştırma; %5 altı ortaklar KAP'ta her zaman listelenmez.
- Pazar
- Ana Pazar
- Bağımsız denetçi
- Vizyon Grup Bağımsız Denetim.a.ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Temettü geçmişi
Kaynak: KAP kâr payı dağıtım bildirimleri · hisse başı brüt tutarlarBedelsiz sermaye artırımı ve bölünmeler nedeniyle eski yılların hisse başı tutarları bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamayabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Pay geri alımları
Kaynak: KAP pay geri alım bildirimleriProgram: 28 Ekim 2026 yönetim kurulu kararı, süre Geri alım programının azami süresi 28.10, ayrılan fon 100 milyon TL, en fazla 15 milyon adet · sürüyor · son KAP bildirimi ↗
1 TL nominal = 1 pay. Oranlar her işlemin bildirildiği günkü sermayeye göredir; arada bedelsiz artırım olduysa toplam yaklaşıktır. İşlem fiyatı gösterilmez (sitede hisse fiyatı yayınlamıyoruz). Geri alım şirketin kendi kararıdır; yatırım tavsiyesi değildir.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 8 Ekim 2026 · Payların Geri Alınmasına İlişkin Bildirim07.10.2026 Tarihli Pay Alım İşlemleri hk.
- 7 Ekim 2026 · Payların Geri Alınmasına İlişkin Bildirim06.10.2026 Tarihli Pay Alım İşlemleri hk.
- 6 Ekim 2026 · Payların Geri Alınmasına İlişkin Bildirim05.10.2026 Tarihli Pay Alım İşlemleri hk.
- 1 Ekim 2026 · Payların Geri Alınmasına İlişkin Bildirim30.09.2026 Tarihli Pay Alım İşlemleri hk.
- 29 Eylül 2026 · Payların Geri Alınmasına İlişkin Bildirim28/09/2026 tarihli pay alım işlemleri
- MEYSU son çeyrekte kâr etti mi?
- Evet. Meysu Gıda, 2Ç26 döneminde 87 milyon TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %23,1 azaldı.
- MEYSU borçlu mu?
- 2Ç26 sonunda net borcu 694 milyon TL; bu, özkaynağının 0,14 katı. Sektör medyanı özkaynağın 0,13 katı.
- MEYSU temettü veriyor mu?
- Evet. Son dağıtım 7 Temmuz 2026 tarihinde, pay başına brüt 0,05 TL.
- MEYSU bir sonraki bilançosunu ne zaman açıklayacak?
- 9 Aylık 2026 finansal raporu için yasal son gün 9 Kasım 2026. Şirketler raporu genellikle bu tarihten önce, akşam saatlerinde KAP'ta yayımlar.
- Meysu Gıda ne iş yapıyor?
- Gıda ve içecek sektöründe. Meyve suyu konsantresi, püre ve içecek üreticisi; üretiminin önemli kısmını ihraç ediyor.