- Sektör
- Çimento ve inşaat
- Ödenmiş sermaye
- 87 mn TL
- Ana ortak
- Aalborg Portland Espana S.l · %97,2
- Sonraki bilanço
- 9 Aylık 2026 · en geç 9 Kasım 2026
Çimentaş (CMENT), 2026 yılının 2. çeyreğinde 521 milyon TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %39,5 arttı, hasılat reel olarak %15,7 azaldı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta CMENT
| mn TL | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | 2Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 4.370 | 2.819 | 4.905 | 4.400 | 3.922 | 16.494 | |
| Brüt kâr | 704 | −23 | 1.081 | 1.152 | 596 | 2.915 | |
| FAVÖK | 467 | −260 | 1.001 | 1.089 | 431 | 2.296 | |
| Esas faaliyet kârı | 201 | −535 | 764 | 868 | 138 | 1.298 | |
| Net kâr | 521 | −645 | 478 | 523 | 282 | 877 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | −78 | −1.691 | 2.404 | 666 | 134 | 1.301 | |
| Yatırım harcaması | −336 | −253 | −438 | −222 | −158 | −1.250 | |
| Serbest nakit akışı | −415 | −1.944 | 1.966 | 444 | −24 | 51 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 31.695 | 28.487 | 28.009 | 26.124 | 23.911 | 31.695 | |
| Özkaynak | 18.453 | 16.771 | 15.827 | 14.190 | 12.713 | 18.453 | |
| Finansal borç | 417 | 468 | 267 | 299 | 268 | 417 | |
| Nakit ve benzerleri | 1.476 | 1.885 | 3.932 | 2.002 | 1.610 | 1.476 | |
| Net borç | −1.059 | −1.417 | −3.665 | −1.703 | −1.342 | −1.059 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %16,1 | −%0,8 | %22 | %26,2 | %15,2 | %17,7 | |
| FAVÖK marjı | %10,7 | −%9,2 | %20,4 | %24,8 | %11 | %13,9 | |
| Net kâr marjı | %11,9 | −%22,9 | %9,7 | %11,9 | %7,2 | %5,3 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | %11,3 | −%15,4 | %12,1 | %14,8 | %8,9 | %4,8 | |
| Net borç / özkaynak | -0,06× | -0,08× | -0,23× | -0,12× | -0,11× | -0,06× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %15,7 geriledi, net kâr %39,5 arttı.*
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik
- Net kâr (521 milyon TL) esas faaliyet kârını (201 milyon TL) aşıyor; finansman gelirleri, parasal kazanç ya da tek seferlik kalemler etkili.
- Kâra rağmen serbest nakit akışı negatif (yaklaşık −415 milyon TL); yatırım harcaması ya da işletme sermayesi nakdi tüketti.
- FAVÖK marjı bir önceki çeyreğe göre +19,9 puan değişerek %10,7 oldu.
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
* Esas faaliyet kârı 201 milyon TL, net kâr 521 milyon TL. Aradaki 320 milyon TL faaliyet dışında kazanıldı: finansman, parasal kazanç ya da kayıp, vergi ve azınlık payı. Ayrıntı şirketin raporunda.
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Şirket net nakitte
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,06×sektör medyanı 0,06× (53 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından düşük%25,6sektör medyanı %41,2 (53 şirket)
- Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor1,93×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Çimento ve inşaat şirketleri arasında
2Ç26 · Çimento ve inşaat sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi51 şirket içinde 42.−%15,7medyan +%2,8
- Net kâr büyümesi33 şirket içinde 13.+%39,5medyan −%12,6
- FAVÖK marjı46 şirket içinde 30.%10,7medyan %12,9
- Net kâr marjı49 şirket içinde 7.%11,9medyan %3,6
- Özkaynak kârlılığı51 şirket içinde 11.%11,3medyan %3,8
- Net borç / özkaynak53 şirket içinde 13. (düşük olan önde)-0,06×medyan 0,06×
- Kaldıraç53 şirket içinde 13. (düşük olan önde)%25,6medyan %41,2
Sektördeki benzerler
Çimento ve inşaat · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 2Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 2Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 2Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumlu
1Güçlenen, büyüyen
- Net kâr yıllık %39,5 arttı (521 milyon TL)
Olumsuz
3Zayıflayan, risk
- Kârın önemli kısmı esas faaliyet dışından (finansman, parasal kazanç ya da tek seferlik)
- Kâr nakde dönmedi: serbest nakit akışı yaklaşık −415 milyon TL
- Hasılat yıllık %15,7 geriledi
Kontrol listesi · 2Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✗Hasılat reel olarak azaldı−%15,7 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- ✓Net kâr arttı+%39,5 · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✗FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden düşük%10,7 · geçen yıl %11
- ✓Net kâr marjı sektör medyanının üzerinde%11,9 · sektör medyanı %3,6 (49 şirket)
- ✓Özkaynak kârlılığı sektör medyanının üzerinde%11,3 · sektör medyanı %3,8 (51 şirket)
- ✗Net kârın çoğu esas faaliyet dışından (finansman, parasal kazanç ya da tek seferlik)esas faaliyet kârı net kârın %38,5 · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✓Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,06× · sektör medyanı 0,06× (53 şirket)
- ✓Kaldıraç sektör medyanından düşük%25,6 · sektör medyanı %41,2 (53 şirket)
- ✓Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor1,93× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✗İşletme faaliyetleri nakit tükettieksi · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
Çimento İmalatı
Künye
- Sektör (KAP)
- Taş ve Toprağa Dayalı
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %2,6
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Aalborg Portland Espana S.l%97,2
- Diğer%2,8
- Pazar
- Piyasa Öncesi İşlem Platformu
- Bağımsız denetçi
- Bdo Denet Bağımsız Denetim ve Danışmanlık A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Temettü geçmişi
Kaynak: KAP kâr payı dağıtım bildirimleri · hisse başı brüt tutarlarBedelsiz sermaye artırımı ve bölünmeler nedeniyle eski yılların hisse başı tutarları bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamayabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 15 Eylül 2026Rekabet Kurumu Soruşturması
- 7 Ağustos 2026 · Finansal rapor2025 Yılı TSRS Raporu
- 7 Ağustos 2026 · Finansal rapor01.01.2026-30.06.2026 Dönemi Faaliyet Raporu
- 7 Ağustos 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- 3 Ağustos 2026Rekabet Kurumu Soruşturması
- CMENT son çeyrekte kâr etti mi?
- Evet. Çimentaş, 2Ç26 döneminde 521 milyon TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %39,5 arttı. Esas faaliyet kârı net kârın yalnız %39 kadarı; kalanı finansman gelirleri, parasal kazanç ya da tek seferlik kalemlerden.
- CMENT borçlu mu?
- Hayır, net nakitte: 2Ç26 sonunda nakdi finansal borcundan 1,1 milyar TL fazla. Sektör medyanı özkaynağın 0,06 katı.
- CMENT temettü veriyor mu?
- Evet. Son dağıtım 26 Aralık 2024 tarihinde, pay başına brüt 8,1791 TL.
- CMENT bir sonraki bilançosunu ne zaman açıklayacak?
- 9 Aylık 2026 finansal raporu için yasal son gün 9 Kasım 2026. Şirketler raporu genellikle bu tarihten önce, akşam saatlerinde KAP'ta yayımlar.
- Çimentaş ne iş yapıyor?
- Çimento ve inşaat sektöründe. Çimento İmalatı