- Sektör
- Çimento ve inşaat
- Ödenmiş sermaye
- 1,5 mr TL
- Ana ortak
- İsmail Tarman · %33,0
- Sonraki bilanço
- 9 Aylık 2026 · en geç 9 Kasım 2026
Bursa Çimento (BUCIM), 2026 yılının 2. çeyreğinde 355 milyon TL net kâr açıkladı; geçen yılın aynı çeyreğinde zarardaydı, hasılat reel olarak %9,5 arttı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta BUCIM
| mn TL | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | 2Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 3.994 | 2.679 | 3.974 | 2.796 | 2.761 | 13.443 | |
| Brüt kâr | 907 | 221 | 1.026 | 240 | 584 | 2.395 | |
| FAVÖK | 710 | 53 | 666 | 160 | 409 | 1.589 | |
| Esas faaliyet kârı | 443 | −157 | 375 | −23 | 282 | 638 | |
| Net kâr | 355 | −178 | −717 | 206 | −12 | −334 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | −174 | 330 | 1.269 | −1.806 | 619 | −380 | |
| Yatırım harcaması | −372 | −94 | −315 | −977 | −1.147 | −1.757 | |
| Serbest nakit akışı | −546 | 237 | 955 | −2.782 | −528 | −2.137 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 31.569 | 30.262 | 28.005 | 27.312 | 23.425 | 31.569 | |
| Özkaynak | 18.772 | 17.087 | 15.791 | 15.534 | 14.540 | 18.772 | |
| Finansal borç | 7.104 | 7.213 | 6.676 | 6.557 | 4.442 | 7.104 | |
| Nakit ve benzerleri | 2.192 | 3.038 | 2.871 | 2.755 | 1.783 | 2.192 | |
| Net borç | 4.912 | 4.175 | 3.805 | 3.802 | 2.659 | 4.912 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %22,7 | %8,2 | %25,8 | %8,6 | %21,2 | %17,8 | |
| FAVÖK marjı | %17,8 | %2 | %16,8 | %5,7 | %14,8 | %11,8 | |
| Net kâr marjı | %8,9 | −%6,6 | −%18 | %7,4 | −%0,4 | −%2,5 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | %7,6 | −%4,2 | −%18,2 | %5,3 | −%0,3 | −%1,8 | |
| Net borç / özkaynak | 0,26× | 0,24× | 0,24× | 0,24× | 0,18× | 0,26× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %9,5 büyüdü.
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik
- FAVÖK marjı %17,8; geçen yılın aynı çeyreğinde %14,8 idi (+3 puan).
- Kâra rağmen serbest nakit akışı negatif (yaklaşık −546 milyon TL); yatırım harcaması ya da işletme sermayesi nakdi tüketti.
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Borç artıyor, nakit yetiyor mu?
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)0,26×sektör medyanı 0,06× (53 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından düşük%30,7sektör medyanı %41,2 (53 şirket)
- Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor1,81×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Çimento ve inşaat şirketleri arasında
2Ç26 · Çimento ve inşaat sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi51 şirket içinde 21.+%9,5medyan +%2,8
- FAVÖK marjı46 şirket içinde 16.%17,8medyan %12,9
- Net kâr marjı49 şirket içinde 16.%8,9medyan %3,6
- Özkaynak kârlılığı51 şirket içinde 21.%7,6medyan %3,8
- Net borç / özkaynak53 şirket içinde 37. (düşük olan önde)0,26×medyan 0,06×
- Kaldıraç53 şirket içinde 21. (düşük olan önde)%30,7medyan %41,2
Sektördeki benzerler
Çimento ve inşaat · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 2Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 2Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 2Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumlu
1Güçlenen, büyüyen
- FAVÖK marjı %14,8 → %17,8
Olumsuz
1Zayıflayan, risk
- Kâr nakde dönmedi: serbest nakit akışı yaklaşık −546 milyon TL
Kontrol listesi · 2Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✓Hasılat reel olarak arttı+%9,5 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- –Net kâr değişimi— · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✓FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden yüksek%17,8 · geçen yıl %14,8
- ✓Net kâr marjı sektör medyanının üzerinde%8,9 · sektör medyanı %3,6 (49 şirket)
- ✓Özkaynak kârlılığı sektör medyanının üzerinde%7,6 · sektör medyanı %3,8 (51 şirket)
- ✓Net kârın çoğu esas faaliyettenesas faaliyet kârı net kârdan büyük · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✗Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)0,26× · sektör medyanı 0,06× (53 şirket)
- ✓Kaldıraç sektör medyanından düşük%30,7 · sektör medyanı %41,2 (53 şirket)
- ✓Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor1,81× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✗İşletme faaliyetleri nakit tükettieksi · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
Çimento ve Hazır Beton üretimi ve satışı
Künye
- Sektör (KAP)
- Taş ve Toprağa Dayalı
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %49,5
- Ortaklık yapısı (KAP)
- İsmail Tarman%33,0
- Tarman Turizm Çimento Yatırım Sanayi ve A.Ş.%12,9
- Bemsa Bursa Sanayi Ticaret Turizm ve İşletme A.Ş.%8,7
- Mehmet Celal Gökçen%4,4
- Recep Alpkaya%3,3
- Diğer%37,8
- Pazar
- Yıldız Pazar
- Bağımsız denetçi
- Sun Bağımsız Denetim ve Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Temettü geçmişi
Kaynak: KAP kâr payı dağıtım bildirimleri · hisse başı brüt tutarlarBedelsiz sermaye artırımı ve bölünmeler nedeniyle eski yılların hisse başı tutarları bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamayabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Sermaye artırımları
Kaynak: KAP sermaye artırımı / azaltımı bildirimleriBedelsiz artırımlar pay sayısını artırır; temettü tablosundaki eski yılların hisse başı tutarları bu yüzden bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamaz.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 19 Ağustos 2026 · Finansal raporFaaliyet Raporu 30.06.2026
- 19 Ağustos 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- 18 Ağustos 2026 · Finansal rapor2025 TSRS Uyumlu Sürdürülebilirlik Raporu
- 12 Haziran 2026 · Sermaye Artırımı - Azaltımı İşlemlerine İlişkin BildirimBedelli Sermaye Artırımına İlişkin Alınan Yönetim Kurulu Kararının Revizesi Hakkında
- BUCIM son çeyrekte kâr etti mi?
- Evet. Bursa Çimento, 2Ç26 döneminde 355 milyon TL net kâr açıkladı; geçen yılın aynı çeyreğinde zarardaydı.
- BUCIM borçlu mu?
- 2Ç26 sonunda net borcu 4,9 milyar TL; bu, özkaynağının 0,26 katı. Sektör medyanı özkaynağın 0,06 katı.
- BUCIM temettü veriyor mu?
- Evet. Son dağıtım 18 Haziran 2025 tarihinde, pay başına brüt 0,0667 TL. Kayıtlı geçmişte 3 farklı yılda temettü dağıttı.
- BUCIM bir sonraki bilançosunu ne zaman açıklayacak?
- 9 Aylık 2026 finansal raporu için yasal son gün 9 Kasım 2026. Şirketler raporu genellikle bu tarihten önce, akşam saatlerinde KAP'ta yayımlar.
- Bursa Çimento ne iş yapıyor?
- Çimento ve inşaat sektöründe. Çimento ve Hazır Beton üretimi ve satışı