- Sektör
- Perakende ve tüketim
- Ödenmiş sermaye
- 150 mn TL
- Ana ortak
- Hacı Nuri Öztaşkın · %8,3
- Sonraki bilanço
- 9 Aylık 2026 · en geç 9 Kasım 2026
Yataş Yatak (YATAS), 2026 yılının 2. çeyreğinde 552 milyon TL net kâr açıkladı; geçen yılın aynı çeyreğinde zarardaydı, hasılat reel olarak %9,7 arttı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta YATAS
| mn TL | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | 2Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 6.572 | 6.037 | 7.260 | 5.322 | 4.533 | 25.192 | |
| Brüt kâr | 2.435 | 2.053 | 2.402 | 1.869 | 1.612 | 8.759 | |
| FAVÖK | 638 | 452 | 1.073 | 591 | 524 | 2.755 | |
| Esas faaliyet kârı | 340 | 17 | 694 | 471 | 451 | 1.522 | |
| Net kâr | 552 | 22 | 236 | −25 | −51 | 785 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | 551 | −574 | 1.793 | 1.167 | 682 | 2.937 | |
| Yatırım harcaması | −424 | −204 | −458 | −740 | −809 | −1.826 | |
| Serbest nakit akışı | 127 | −778 | 1.335 | 427 | −127 | 1.111 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 27.770 | 25.847 | 23.960 | 21.465 | 19.861 | 27.770 | |
| Özkaynak | 13.147 | 11.903 | 10.764 | 10.061 | 9.416 | 13.147 | |
| Finansal borç | 9.084 | 8.499 | 7.180 | 6.320 | 5.936 | 9.084 | |
| Nakit ve benzerleri | 965 | 1.162 | 1.532 | 950 | 961 | 965 | |
| Net borç | 8.119 | 7.337 | 5.648 | 5.369 | 4.975 | 8.119 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %37 | %34 | %33,1 | %35,1 | %35,6 | %34,8 | |
| FAVÖK marjı | %9,7 | %7,5 | %14,8 | %11,1 | %11,6 | %10,9 | |
| Net kâr marjı | %8,4 | %0,4 | %3,3 | −%0,5 | −%1,1 | %3,1 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | %16,8 | %0,7 | %8,8 | −%1 | −%2,1 | %6 | |
| Net borç / özkaynak | 0,62× | 0,62× | 0,52× | 0,53× | 0,53× | 0,62× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %9,7 büyüdü.*
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik
- Net kâr (552 milyon TL) esas faaliyet kârını (340 milyon TL) aşıyor; finansman gelirleri, parasal kazanç ya da tek seferlik kalemler etkili.
- Net borç / özkaynak: %61,8 (net borç 8,1 milyar TL).
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
* Esas faaliyet kârı 340 milyon TL, net kâr 552 milyon TL. Aradaki 212 milyon TL faaliyet dışında kazanıldı: finansman, parasal kazanç ya da kayıp, vergi ve azınlık payı. Ayrıntı şirketin raporunda.
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Borç artıyor, nakit yetiyor mu?
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)0,62×sektör medyanı 0,05× (75 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından yüksek%52,7sektör medyanı %43,3 (79 şirket)
- Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor1,4×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Perakende ve tüketim şirketleri arasında
2Ç26 · Perakende ve tüketim sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi74 şirket içinde 24.+%9,7medyan −%5,0
- FAVÖK marjı72 şirket içinde 33.%9,7medyan %8,0
- Net kâr marjı73 şirket içinde 13.%8,4medyan −%0,1
- Özkaynak kârlılığı72 şirket içinde 10.%16,8medyan %0,9
- Net borç / özkaynak75 şirket içinde 59. (düşük olan önde)0,62×medyan 0,05×
- Kaldıraç79 şirket içinde 50. (düşük olan önde)%52,7medyan %43,3
Sektördeki benzerler
Perakende ve tüketim · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 2Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 2Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 2Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumsuz
2Zayıflayan, risk
- Kârın önemli kısmı esas faaliyet dışından (finansman, parasal kazanç ya da tek seferlik)
- Net borç / özkaynak %61,8
Kontrol listesi · 2Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✓Hasılat reel olarak arttı+%9,7 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- –Net kâr değişimi— · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✗FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden düşük%9,7 · geçen yıl %11,6
- ✓Net kâr marjı sektör medyanının üzerinde%8,4 · sektör medyanı %-0,1 (73 şirket)
- ✓Özkaynak kârlılığı sektör medyanının üzerinde%16,8 · sektör medyanı %0,9 (72 şirket)
- ✓Net kârın çoğu esas faaliyettenesas faaliyet kârı net kârın %61,5 · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✗Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)0,62× · sektör medyanı 0,05× (75 şirket)
- ✗Kaldıraç sektör medyanından yüksek%52,7 · sektör medyanı %43,3 (79 şirket)
- ✓Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor1,4× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✓İşletme faaliyetleri nakit ürettiartıda · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
Yatak, Yorgan, Ev Tekstili, Kanepe ve Mobilya Alım Satımı ve İmalatı
Künye
- Sektör (KAP)
- Tekstil, Giyim Eşyası ve Deri
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %48,5
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Hacı Nuri Öztaşkın%8,3
- Yılmaz Öztaşkın%7,3
- Bostancı Otelcilik ve Turizm İşletmesi A.Ş.%5,7
- Işıl Beğendik%4,8
- Şükran Balçık%4,8
- Türkan Öztaşkın%4,2
- Yataş Yatak ve Yorgan Sanayi Ticaret A.Ş.%4,0
- Diğer%61,0
- Pazar
- Ana Pazar
- Bağımsız denetçi
- Ata Uluslararası Bağımsız Denetim ve Smmm A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Temettü geçmişi
Kaynak: KAP kâr payı dağıtım bildirimleri · hisse başı brüt tutarlarBedelsiz sermaye artırımı ve bölünmeler nedeniyle eski yılların hisse başı tutarları bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamayabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 25 Eylül 2026Vivense İle Yataş Grup Birleşme Görüşmesinin sonlanması Hak.
- 8 Eylül 2026Üst Yönetim Değişiklikleri
- 19 Ağustos 2026 · Finansal rapor2025 Yılı TSRS Uyumlu Sürdürübilirlik Raporu
- 19 Ağustos 2026 · Finansal rapor2026 2.Dönem Faaliyet Raporu
- 19 Ağustos 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- YATAS son çeyrekte kâr etti mi?
- Evet. Yataş Yatak, 2Ç26 döneminde 552 milyon TL net kâr açıkladı; geçen yılın aynı çeyreğinde zarardaydı.
- YATAS borçlu mu?
- 2Ç26 sonunda net borcu 8,1 milyar TL; bu, özkaynağının 0,62 katı. Sektör medyanı özkaynağın 0,05 katı.
- YATAS temettü veriyor mu?
- Evet. Son dağıtım 18 Eylül 2023 tarihinde, pay başına brüt 1,3351 TL. Kayıtlı geçmişte 3 farklı yılda temettü dağıttı.
- YATAS bir sonraki bilançosunu ne zaman açıklayacak?
- 9 Aylık 2026 finansal raporu için yasal son gün 9 Kasım 2026. Şirketler raporu genellikle bu tarihten önce, akşam saatlerinde KAP'ta yayımlar.
- Yataş Yatak ne iş yapıyor?
- Perakende ve tüketim sektöründe. Yatak, Yorgan, Ev Tekstili, Kanepe ve Mobilya Alım Satımı ve İmalatı