- Sektör
- Perakende ve tüketim
- Ödenmiş sermaye
- 160 mn TL
- Ana ortak
- Vakko Holding A Ş · %84,5
- Sonraki bilanço
- 9 Aylık 2026 · en geç 9 Kasım 2026
Vakko Tekstil (VAKKO), 2026 yılının 2. çeyreğinde 127 milyon TL net zarar açıkladı; zarar geçen yılın aynı çeyreğine göre büyüdü, hasılat reel olarak %3,1 azaldı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta VAKKO
| mn TL | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | 2Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 5.588 | 4.724 | 6.841 | 4.342 | 4.366 | 21.494 | |
| Brüt kâr | 2.606 | 2.452 | 2.863 | 2.285 | 1.842 | 10.207 | |
| FAVÖK | 621 | 505 | 854 | 776 | 311 | 2.756 | |
| Esas faaliyet kârı | 103 | 53 | 395 | 343 | −50 | 894 | |
| Net kâr | −127 | −91 | 73 | 0 | −33 | −145 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | 1.532 | −320 | 3.175 | 116 | 914 | 4.502 | |
| Yatırım harcaması | −333 | −110 | −252 | −127 | −177 | −822 | |
| Serbest nakit akışı | 1.199 | −430 | 2.923 | −12 | 737 | 3.681 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 16.369 | 17.017 | 15.837 | 14.383 | 13.522 | 16.369 | |
| Özkaynak | 10.234 | 10.650 | 9.766 | 9.190 | 8.553 | 10.234 | |
| Finansal borç | 2.453 | 2.774 | 1.965 | 1.935 | 2.023 | 2.453 | |
| Nakit ve benzerleri | 818 | 1.493 | 1.912 | 400 | 833 | 818 | |
| Net borç | 1.635 | 1.281 | 53 | 1.535 | 1.190 | 1.635 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %46,6 | %51,9 | %41,9 | %52,6 | %42,2 | %47,5 | |
| FAVÖK marjı | %11,1 | %10,7 | %12,5 | %17,9 | %7,1 | %12,8 | |
| Net kâr marjı | −%2,3 | −%1,9 | %1,1 | %0 | −%0,7 | −%0,7 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | −%5 | −%3,4 | %3 | %0 | −%1,5 | −%1,4 | |
| Net borç / özkaynak | 0,16× | 0,12× | 0,01× | 0,17× | 0,14× | 0,16× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %3,1 geriledi; çeyrek 127 milyon TL zararla kapandı.
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik
- Esas faaliyetler 103 milyon TL kâr üretti, ancak finansman giderleri ve kur etkileri sonucu net zarara çevirdi.
- FAVÖK marjı %11,1; geçen yılın aynı çeyreğinde %7,1 idi (+4 puan).
- Zarara rağmen serbest nakit akışı pozitif (yaklaşık 1,2 milyar TL).
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Borç artıyor, nakit yetiyor mu?
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)0,16×sektör medyanı 0,05× (75 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından düşük%37,5sektör medyanı %43,3 (79 şirket)
- Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor2,34×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Perakende ve tüketim şirketleri arasında
2Ç26 · Perakende ve tüketim sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi74 şirket içinde 35.−%3,1medyan −%5,0
- FAVÖK marjı72 şirket içinde 29.%11,1medyan %8,0
- Net kâr marjı73 şirket içinde 46.−%2,3medyan −%0,1
- Özkaynak kârlılığı72 şirket içinde 52.−%5medyan %0,9
- Net borç / özkaynak75 şirket içinde 45. (düşük olan önde)0,16×medyan 0,05×
- Kaldıraç79 şirket içinde 31. (düşük olan önde)%37,5medyan %43,3
Sektördeki benzerler
Perakende ve tüketim · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 2Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 2Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 2Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumlu
2Güçlenen, büyüyen
- FAVÖK marjı %7,1 → %11,1
- Serbest nakit akışı pozitif (yaklaşık 1,2 milyar TL)
Olumsuz
1Zayıflayan, risk
- Çeyrek 127 milyon TL zararla kapandı
Kontrol listesi · 2Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✗Hasılat reel olarak azaldı−%3,1 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- –Net kâr değişimi— · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✓FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden yüksek%11,1 · geçen yıl %7,1
- ✗Net kâr marjı sektör medyanının altında%-2,3 · sektör medyanı %-0,1 (73 şirket)
- ✗Özkaynak kârlılığı sektör medyanının altında%-5 · sektör medyanı %0,9 (72 şirket)
- –Kârın kaynağı— · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✗Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)0,16× · sektör medyanı 0,05× (75 şirket)
- ✓Kaldıraç sektör medyanından düşük%37,5 · sektör medyanı %43,3 (79 şirket)
- ✓Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor2,34× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✓İşletme faaliyetleri nakit ürettiartıda · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
Şirketin ana faaliyet konusu emprime baskı ve hazır giyim üretimi ve satışı olup lüks perakende sektöründe faaliyet göstermektedir. Şirket mağazacılık faaliyetlerini Vakko, Vakkorama, Vakko Butik W Collection, Vakko Wedding, Vakko Home ve diğer marka ortaklıkları ile sürdürmektedir.
Künye
- Sektör (KAP)
- Perakende Ticaret
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %11,2
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Vakko Holding A Ş%84,5
- Diğer%15,5
- Pazar
- Yıldız Pazar
- Bağımsız denetçi
- Drt Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Temettü geçmişi
Kaynak: KAP kâr payı dağıtım bildirimleri · hisse başı brüt tutarlarBedelsiz sermaye artırımı ve bölünmeler nedeniyle eski yılların hisse başı tutarları bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamayabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 25 Ağustos 2026 · Geleceğe Dönük DeğerlendirmelerGeleceğe Dönük Değerlendirmeler
- 17 Ağustos 2026 · Finansal rapor01.01.2026-30.06.2026 Faaliyet Raporu
- 17 Ağustos 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- 9 Temmuz 2026ÇED SÜRECİ
- 22 Haziran 2026 · Finansal rapor2025 TSRS Uyumlu Sürdürülebilirlik Raporu
- VAKKO son çeyrekte kâr etti mi?
- Hayır. Vakko Tekstil, 2Ç26 döneminde 127 milyon TL net zarar açıkladı; zarar geçen yılın aynı çeyreğine göre büyüdü.
- VAKKO borçlu mu?
- 2Ç26 sonunda net borcu 1,6 milyar TL; bu, özkaynağının 0,16 katı. Sektör medyanı özkaynağın 0,05 katı.
- VAKKO temettü veriyor mu?
- Evet. Son dağıtım 14 Nisan 2026 tarihinde, pay başına brüt 6,25 TL. Kayıtlı geçmişte 6 farklı yılda temettü dağıttı.
- VAKKO bir sonraki bilançosunu ne zaman açıklayacak?
- 9 Aylık 2026 finansal raporu için yasal son gün 9 Kasım 2026. Şirketler raporu genellikle bu tarihten önce, akşam saatlerinde KAP'ta yayımlar.
- Vakko Tekstil ne iş yapıyor?
- Perakende ve tüketim sektöründe. Şirketin ana faaliyet konusu emprime baskı ve hazır giyim üretimi ve satışı olup lüks perakende sektöründe faaliyet göstermektedir. Şirket mağazacılık faaliyetlerini Vakko, Vakkorama, Vakko Butik W Collection, Vakko…