- Sektör
- Perakende ve tüketim
- Ödenmiş sermaye
- 273 mn TL
- Ana ortak
- Fatma Narman Ülkü · %16,0
- Sonraki bilanço
- 9 Aylık 2026 · en geç 9 Kasım 2026
Mopaş (MOPAS), 2026 yılının 2. çeyreğinde 53 milyon TL net kâr açıkladı; geçen yılın aynı çeyreğinde zarardaydı, hasılat reel olarak %2 arttı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta MOPAS
| mn TL | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | 2Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 5.440 | 5.375 | 5.186 | 4.216 | 4.038 | 20.217 | |
| Brüt kâr | 1.450 | 1.549 | 1.741 | 1.027 | 876 | 5.767 | |
| FAVÖK | 430 | 533 | 827 | 234 | 67 | 2.023 | |
| Esas faaliyet kârı | 22 | 115 | 139 | 12 | −231 | 287 | |
| Net kâr | 53 | 66 | 82 | 108 | −35 | 310 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | 279 | 159 | 215 | 587 | −50 | 1.240 | |
| Yatırım harcaması | −99 | −73 | −197 | −139 | −110 | −509 | |
| Serbest nakit akışı | 180 | 86 | 18 | 448 | −160 | 731 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 10.789 | 10.585 | 9.059 | 8.496 | 8.078 | 10.789 | |
| Özkaynak | 5.829 | 5.401 | 4.852 | 4.634 | 4.297 | 5.829 | |
| Finansal borç | 1.685 | 1.863 | 1.572 | 1.377 | 1.350 | 1.685 | |
| Nakit ve benzerleri | 2.298 | 2.398 | 1.942 | 1.801 | 1.784 | 2.298 | |
| Net borç | −612 | −535 | −370 | −424 | −434 | −612 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %26,7 | %28,8 | %33,6 | %24,4 | %21,7 | %28,5 | |
| FAVÖK marjı | %7,9 | %9,9 | %15,9 | %5,5 | %1,7 | %10 | |
| Net kâr marjı | %1 | %1,2 | %1,6 | %2,6 | −%0,9 | %1,5 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | %3,7 | %4,9 | %6,7 | %9,3 | −%3,2 | %5,3 | |
| Net borç / özkaynak | -0,11× | -0,10× | -0,08× | -0,09× | -0,10× | -0,11× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %2 büyüdü.*
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik
- Net kâr (53 milyon TL) esas faaliyet kârını (22 milyon TL) aşıyor; finansman gelirleri, parasal kazanç ya da tek seferlik kalemler etkili.
- FAVÖK marjı %7,9; geçen yılın aynı çeyreğinde %1,7 idi (+6,2 puan).
- Borcundan 612 milyon TL fazla nakdi var (net nakit / özkaynak: %10,5).
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
* Esas faaliyet kârı 22 milyon TL, net kâr 53 milyon TL. Aradaki 32 milyon TL faaliyet dışında kazanıldı: finansman, parasal kazanç ya da kayıp, vergi ve azınlık payı. Ayrıntı şirketin raporunda.
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Şirket net nakitte
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,11×sektör medyanı 0,05× (75 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından yüksek%46sektör medyanı %43,3 (79 şirket)
- Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor1,77×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Perakende ve tüketim şirketleri arasında
2Ç26 · Perakende ve tüketim sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi74 şirket içinde 29.+%2medyan −%5,0
- FAVÖK marjı72 şirket içinde 37.%7,9medyan %8,0
- Net kâr marjı73 şirket içinde 35.%1medyan −%0,1
- Özkaynak kârlılığı72 şirket içinde 25.%3,7medyan %0,9
- Net borç / özkaynak75 şirket içinde 13. (düşük olan önde)-0,11×medyan 0,05×
- Kaldıraç79 şirket içinde 45. (düşük olan önde)%46medyan %43,3
Sektördeki benzerler
Perakende ve tüketim · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.
Son 7 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 7 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 2Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 2Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 2Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumlu
3Güçlenen, büyüyen
- FAVÖK marjı %1,7 → %7,9
- Net nakit 612 milyon TL (borçtan fazla nakit)
- Serbest nakit akışı pozitif (yaklaşık 180 milyon TL)
Olumsuz
1Zayıflayan, risk
- Kârın önemli kısmı esas faaliyet dışından (finansman, parasal kazanç ya da tek seferlik)
Kontrol listesi · 2Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✓Hasılat reel olarak arttı+%2 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- –Net kâr değişimi— · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✓FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden yüksek%7,9 · geçen yıl %1,7
- ✓Net kâr marjı sektör medyanının üzerinde%1 · sektör medyanı %-0,1 (73 şirket)
- ✓Özkaynak kârlılığı sektör medyanının üzerinde%3,7 · sektör medyanı %0,9 (72 şirket)
- ✗Net kârın çoğu esas faaliyet dışından (finansman, parasal kazanç ya da tek seferlik)esas faaliyet kârı net kârın %40,6 · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✓Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,11× · sektör medyanı 0,05× (75 şirket)
- ✗Kaldıraç sektör medyanından yüksek%46 · sektör medyanı %43,3 (79 şirket)
- ✓Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor1,77× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✓İşletme faaliyetleri nakit ürettiartıda · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
Şirket, Esas Sözleşme'nin "İşletme Konusu" başlıklı 4. maddesi uyarınca; Şirket'in temel işletme konusunu; a) Tüketici ya da son kullanıcıya arz edilebilecek mevzuatın izin verdiği taze olarak tüketilmesi gereken günlük et, süt, süt ürünleri, yaş meyve ve sebze, un ve unlu mamuller, tütün ve tütün mamulleri, katı ve nebati yağ, içecek, bakliyat, kuruyemiş ile hazır yemek dahil her çeşit gıda ürünlerini, aile ihtiyaç maddelerini, kozmetik, cilt ve saç bakım ürünleri, her türlü tüketim malları ile her türlü ticari emtiayı ve hizmeti perakende veya toptan olarak almak, satmak, dış ticaretini yapmak, b) Depolar, marketler, mağazalar, tesisler kurmak da dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere…
Künye
- Sektör (KAP)
- Perakende Ticaret
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %19,8
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Fatma Narman Ülkü%16,0
- Abdulmecit Demirer%13,1
- Selahattin Şen%9,2
- Haci Ferşat Narman%8,1
- Zekeriya Narman%7,8
- Haci Mustafa Narman%7,3
- Haci Dursun Narman%7,2
- Nedim Kurt%5,1
- Diğer%26,1
- Ortaklıkta son değişiklikler
- 8 Eki → 18 Eki · Halka açıklık: %21,0 → %19,8
- KAP künyesinin önceki görüntüsüyle karşılaştırma; %5 altı ortaklar KAP'ta her zaman listelenmez.
- Pazar
- Yıldız Pazar
- Bağımsız denetçi
- Güreli Yeminli Mali Müşavirlik ve Bağımsız Denetim Hizmetleri A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Temettü geçmişi
Kaynak: KAP kâr payı dağıtım bildirimleri · hisse başı brüt tutarlarBedelsiz sermaye artırımı ve bölünmeler nedeniyle eski yılların hisse başı tutarları bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamayabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Pay geri alımları
Kaynak: KAP pay geri alım bildirimleriProgram: 26 Mayıs 2025 yönetim kurulu kararı, süre 3 Yıl, ayrılan fon 600 milyon TL, en fazla 15 milyon adet · sürüyor · son KAP bildirimi ↗
1 TL nominal = 1 pay. Oranlar her işlemin bildirildiği günkü sermayeye göredir; arada bedelsiz artırım olduysa toplam yaklaşıktır. İşlem fiyatı gösterilmez (sitede hisse fiyatı yayınlamıyoruz). Geri alım şirketin kendi kararıdır; yatırım tavsiyesi değildir.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 6 Ekim 2026Bağımsız Yönetim Kurulu Üye İstifası ve Ataması
- 21 Eylül 2026 · Yönetim Kurulu KomiteleriKomitelerin oluşturulması hakkında
- 21 Eylül 2026Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi Atanması Hakkında
- 4 Eylül 2026ŞUBE AÇILIŞI
- 14 Ağustos 2026 · Finansal raporFAALİYET RAPORU
- MOPAS son çeyrekte kâr etti mi?
- Evet. Mopaş, 2Ç26 döneminde 53 milyon TL net kâr açıkladı; geçen yılın aynı çeyreğinde zarardaydı. Esas faaliyet kârı net kârın yalnız %41 kadarı; kalanı finansman gelirleri, parasal kazanç ya da tek seferlik kalemlerden.
- MOPAS borçlu mu?
- Hayır, net nakitte: 2Ç26 sonunda nakdi finansal borcundan 612 milyon TL fazla. Sektör medyanı özkaynağın 0,05 katı.
- MOPAS temettü veriyor mu?
- Evet. Son dağıtım 25 Eylül 2026 tarihinde, pay başına brüt 0,2747 TL.
- MOPAS bir sonraki bilançosunu ne zaman açıklayacak?
- 9 Aylık 2026 finansal raporu için yasal son gün 9 Kasım 2026. Şirketler raporu genellikle bu tarihten önce, akşam saatlerinde KAP'ta yayımlar.
- Mopaş ne iş yapıyor?
- Perakende ve tüketim sektöründe. Şirket, Esas Sözleşme'nin "İşletme Konusu" başlıklı 4. maddesi uyarınca; Şirket'in temel işletme konusunu; a) Tüketici ya da son kullanıcıya arz edilebilecek mevzuatın izin verdiği taze olarak tüketilmesi gereken günlük…