- Sektör
- Gıda ve içecek
- Ödenmiş sermaye
- 298 mn TL
- Ana ortak
- Erol Göker · %61,3
- Sonraki bilanço
- 9 Aylık 2026 · en geç 9 Kasım 2026
Yaprak Süt ve Besi Çiftlikleri (YAPRK), 2026 yılının 2. çeyreğinde 45 milyon TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %0,3 arttı, hasılat reel olarak %31,6 azaldı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta YAPRK
| mn TL | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | 2Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 72 | 68 | 80 | 72 | 80 | 292 | |
| Brüt kâr | 61 | 44 | 91 | 6 | 73 | 201 | |
| FAVÖK | 54 | 35 | 83 | −1 | 68 | 172 | |
| Esas faaliyet kârı | 51 | 34 | 85 | 1 | 69 | 172 | |
| Net kâr | 45 | −8 | 15 | −19 | 34 | 33 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | −9 | −18 | −38 | −27 | 23 | −92 | |
| Yatırım harcaması | 0 | 0 | −3 | −7 | −11 | −10 | |
| Serbest nakit akışı | −9 | −18 | −41 | −34 | 12 | −102 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 1.079 | 1.005 | 948 | 870 | 849 | 1.079 | |
| Özkaynak | 843 | 754 | 692 | 650 | 622 | 843 | |
| Finansal borç | 91 | 88 | 95 | 89 | 84 | 91 | |
| Nakit ve benzerleri | 219 | 195 | 169 | 158 | 160 | 219 | |
| Net borç | −128 | −106 | −74 | −69 | −75 | −128 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %84,2 | %64,9 | %113,3 | %8,2 | %91,6 | %69 | |
| FAVÖK marjı | %75 | %52,4 | %103,9 | −%0,7 | %85,6 | %59,1 | |
| Net kâr marjı | %62,1 | −%11,6 | %19 | −%26,9 | %42,3 | %11,3 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | %21,2 | −%4,1 | %8,8 | −%11,9 | %21,7 | %3,9 | |
| Net borç / özkaynak | -0,15× | -0,14× | -0,11× | -0,11× | -0,12× | -0,15× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %31,6 geriledi, net kâr %0,3 arttı.
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik
- FAVÖK marjı %75; geçen yılın aynı çeyreğinde %85,6 idi (−10,6 puan).
- Borcundan 128 milyon TL fazla nakdi var (net nakit / özkaynak: %15,2).
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Şirket net nakitte
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,15×sektör medyanı 0,13× (59 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından düşük%21,9sektör medyanı %41,2 (59 şirket)
- Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor2,76×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Gıda ve içecek şirketleri arasında
2Ç26 · Gıda ve içecek sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi57 şirket içinde 49.−%31,6medyan −%1,6
- Net kâr büyümesi26 şirket içinde 7.+%0,3medyan −%42,2
- FAVÖK marjı56 şirket içinde 1.%75medyan %11,5
- Net kâr marjı54 şirket içinde 1.%62,1medyan %0,3
- Özkaynak kârlılığı59 şirket içinde 5.%21,2medyan −%0,6
- Net borç / özkaynak59 şirket içinde 6. (düşük olan önde)-0,15×medyan 0,13×
- Kaldıraç59 şirket içinde 11. (düşük olan önde)%21,9medyan %41,2
Sektördeki benzerler
Gıda ve içecek · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 2Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 2Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 2Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumlu
1Güçlenen, büyüyen
- Net nakit 128 milyon TL (borçtan fazla nakit)
Olumsuz
2Zayıflayan, risk
- FAVÖK marjı %85,6 → %75
- Hasılat yıllık %31,6 geriledi
Kontrol listesi · 2Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✗Hasılat reel olarak azaldı−%31,6 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- ✓Net kâr arttı+%0,3 · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✗FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden düşük%75 · geçen yıl %85,6
- ✓Net kâr marjı sektör medyanının üzerinde%62,1 · sektör medyanı %0,3 (54 şirket)
- ✓Özkaynak kârlılığı sektör medyanının üzerinde%21,2 · sektör medyanı %-0,6 (59 şirket)
- ✓Net kârın çoğu esas faaliyettenesas faaliyet kârı net kârdan büyük · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✓Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,15× · sektör medyanı 0,13× (59 şirket)
- ✓Kaldıraç sektör medyanından düşük%21,9 · sektör medyanı %41,2 (59 şirket)
- ✓Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor2,76× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✗İşletme faaliyetleri nakit tükettieksi · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
Şirketin fiili faaliyet konusu, çiftlik hayvanlarının yetiştirildiği, bakım ve beslenmesinin yapıldığı, süt üretmek amacıyla kurulmuş çiftliği işletmektir.
Künye
- Sektör (KAP)
- Tarım ve Hayvancılık Avcılık ve İlgili Hizmet Faaliyetleri
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %28,1
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Erol Göker%61,3
- Şebnem Göker%10,6
- Diğer%28,2
- Pazar
- Ana Pazar
- Bağımsız denetçi
- Ecovis Değer Bağımsız Denetim ve Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Temettü geçmişi
Kaynak: KAP kâr payı dağıtım bildirimleri · hisse başı brüt tutarlarBedelsiz sermaye artırımı ve bölünmeler nedeniyle eski yılların hisse başı tutarları bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamayabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Sermaye artırımları
Kaynak: KAP sermaye artırımı / azaltımı bildirimleriBedelsiz artırımlar pay sayısını artırır; temettü tablosundaki eski yılların hisse başı tutarları bu yüzden bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamaz.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 19 Ağustos 2026 · Finansal rapor01.01.2026-30.06.2026 Ara Dönem Faaliyet Raporu
- 19 Ağustos 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- YAPRK son çeyrekte kâr etti mi?
- Evet. Yaprak Süt ve Besi Çiftlikleri, 2Ç26 döneminde 45 milyon TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %0,3 arttı.
- YAPRK borçlu mu?
- Hayır, net nakitte: 2Ç26 sonunda nakdi finansal borcundan 128 milyon TL fazla. Sektör medyanı özkaynağın 0,13 katı.
- YAPRK temettü veriyor mu?
- Evet. Son dağıtım 10 Haziran 2026 tarihinde, pay başına brüt 0,025 TL. Kayıtlı geçmişte 6 farklı yılda temettü dağıttı.
- YAPRK bir sonraki bilançosunu ne zaman açıklayacak?
- 9 Aylık 2026 finansal raporu için yasal son gün 9 Kasım 2026. Şirketler raporu genellikle bu tarihten önce, akşam saatlerinde KAP'ta yayımlar.
- Yaprak Süt ve Besi Çiftlikleri ne iş yapıyor?
- Gıda ve içecek sektöründe. Şirketin fiili faaliyet konusu, çiftlik hayvanlarının yetiştirildiği, bakım ve beslenmesinin yapıldığı, süt üretmek amacıyla kurulmuş çiftliği işletmektir.