- Sektör
- Gıda ve içecek
- Ödenmiş sermaye
- 85 mn TL
- Ana ortak
- Nesibe Büyüknalbant · %13,0
Oylum Sınai Yatırımlar (OYLUM), 2026 yılının 3. çeyreğinde 8 milyon TL net zarar açıkladı; zarar geçen yılın aynı çeyreğine göre küçüldü, hasılat reel olarak %29,4 azaldı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta OYLUM
| mn TL | 3Ç26 | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 182 | 240 | 233 | 212 | 198 | 868 | |
| Brüt kâr | 36 | 52 | 40 | 32 | 31 | 159 | |
| FAVÖK | 4 | 28 | 11 | 19 | 6 | 61 | |
| Esas faaliyet kârı | 5 | 31 | 12 | 11 | −3 | 59 | |
| Net kâr | −8 | −12 | −28 | −31 | −11 | −79 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | −32 | 1 | −45 | 41 | −67 | −34 | |
| Yatırım harcaması | −12 | −3 | −8 | −3 | −10 | −26 | |
| Serbest nakit akışı | −44 | −2 | −53 | 39 | −77 | −60 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 1.713 | 1.720 | 1.618 | 1.448 | 1.144 | 1.713 | |
| Özkaynak | 1.259 | 1.208 | 1.141 | 1.067 | 858 | 1.259 | |
| Finansal borç | 143 | 160 | 144 | 100 | 104 | 143 | |
| Nakit ve benzerleri | 191 | 214 | 176 | 165 | 135 | 191 | |
| Net borç | −48 | −54 | −32 | −65 | −31 | −48 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %19,8 | %21,8 | %16,9 | %14,8 | %15,7 | %18,4 | |
| FAVÖK marjı | %2,1 | %11,5 | %4,6 | %9 | %3 | %7,1 | |
| Net kâr marjı | −%4,2 | −%4,9 | −%12,1 | −%14,6 | −%5,7 | −%9,1 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | −%2,4 | −%3,9 | −%9,9 | −%11,6 | −%5,3 | −%6,2 | |
| Net borç / özkaynak | -0,04× | -0,04× | -0,03× | -0,06× | -0,04× | -0,04× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %29,4 geriledi; çeyrek 8 milyon TL zararla kapandı.
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 3Ç26 rakamlarından otomatik
- Esas faaliyetler 5 milyon TL kâr üretti, ancak finansman giderleri ve kur etkileri sonucu net zarara çevirdi.
- FAVÖK marjı bir önceki çeyreğe göre −9,4 puan değişerek %2,1 oldu.
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Şirket net nakitte
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,04×sektör medyanı 0,13× (59 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından düşük%26,5sektör medyanı %41,2 (59 şirket)
- Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor2,32×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Gıda ve içecek şirketleri arasında
3Ç26 · Gıda ve içecek sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi57 şirket içinde 46.−%29,4medyan −%1,6
- FAVÖK marjı56 şirket içinde 48.%2,1medyan %11,5
- Net kâr marjı54 şirket içinde 35.−%4,2medyan %0,3
- Özkaynak kârlılığı59 şirket içinde 32.−%2,4medyan −%0,6
- Net borç / özkaynak59 şirket içinde 16. (düşük olan önde)-0,04×medyan 0,13×
- Kaldıraç59 şirket içinde 17. (düşük olan önde)%26,5medyan %41,2
Sektördeki benzerler
Gıda ve içecek · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 3Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 3Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 3Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 3Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumsuz
2Zayıflayan, risk
- Çeyrek 8 milyon TL zararla kapandı
- Hasılat yıllık %29,4 geriledi
Kontrol listesi · 3Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✗Hasılat reel olarak azaldı−%29,4 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- –Net kâr değişimi— · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✗FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden düşük%2,1 · geçen yıl %3
- ✗Net kâr marjı sektör medyanının altında%-4,2 · sektör medyanı %0,3 (54 şirket)
- ✗Özkaynak kârlılığı sektör medyanının altında%-2,4 · sektör medyanı %-0,6 (59 şirket)
- –Kârın kaynağı— · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✓Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,04× · sektör medyanı 0,13× (59 şirket)
- ✓Kaldıraç sektör medyanından düşük%26,5 · sektör medyanı %41,2 (59 şirket)
- ✓Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor2,32× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✗İşletme faaliyetleri nakit tükettieksi · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
GIDA ÜRETİMİ (Bisküvi, Gofret, Kraker ve Çikolatalı Ürünler)
Künye
- Sektör (KAP)
- Gıda, İçecek ve Tütün
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %72,7
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Nesibe Büyüknalbant%13,0
- Yener Büyüknalbant%8,2
- Oylum Sınai Yatırımlar A.Ş.▲ 0,65%5,2
- Begüm Büyüknalbant%1,9
- Yeşim Eminel%1,9
- Diğer%69,6
- Ortaklıkta son değişiklikler
- 25 Eki → 1 Kas · Oylum Sınai Yatırımlar A.Ş.: %4,6 → %5,2
- 18 Eki → 25 Eki · Oylum Sınai Yatırımlar A.Ş.: %3,8 → %4,6
- 14 Eki → 18 Eki · Oylum Sınai Yatırımlar A.Ş.: %3,3 → %3,8
- 8 Eki → 14 Eki · Oylum Sınai Yatırımlar A.Ş.: listede yok → %3,3
- KAP künyesinin önceki görüntüsüyle karşılaştırma; %5 altı ortaklar KAP'ta her zaman listelenmez.
- Pazar
- Alt Pazar
- Bağımsız denetçi
- Rehber Bağımsız Denetim ve Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Sermaye artırımları
Kaynak: KAP sermaye artırımı / azaltımı bildirimleriBedelsiz artırımlar pay sayısını artırır; temettü tablosundaki eski yılların hisse başı tutarları bu yüzden bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamaz.
Pay geri alımları
Kaynak: KAP pay geri alım bildirimleriProgram: 29 Ağustos 2024 yönetim kurulu kararı, süre 3 yıl, ayrılan fon 80 milyon TL, en fazla 8,5 milyon adet · sürüyor · son KAP bildirimi ↗
1 TL nominal = 1 pay. Oranlar her işlemin bildirildiği günkü sermayeye göredir; arada bedelsiz artırım olduysa toplam yaklaşıktır. İşlem fiyatı gösterilmez (sitede hisse fiyatı yayınlamıyoruz). Geri alım şirketin kendi kararıdır; yatırım tavsiyesi değildir.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 30 Ekim 2026 · Payların Geri Alınmasına İlişkin BildirimPayların Geri Alınmasına İlişkin Bildirim
- 30 Ekim 2026 · Finansal rapor01.01.2026-30.09.2026 Dönemine İlişkin Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu
- 30 Ekim 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- 28 Ekim 2026 · Payların Geri Alınmasına İlişkin BildirimPayların Geri Alınmasına İlişkin Bildirim
- 23 Ekim 2026 · Payların Geri Alınmasına İlişkin BildirimPayların Geri Alınmasına İlişkin Bildirim
- OYLUM son çeyrekte kâr etti mi?
- Hayır. Oylum Sınai Yatırımlar, 3Ç26 döneminde 8 milyon TL net zarar açıkladı; zarar geçen yılın aynı çeyreğine göre küçüldü.
- OYLUM borçlu mu?
- Hayır, net nakitte: 3Ç26 sonunda nakdi finansal borcundan 48 milyon TL fazla. Sektör medyanı özkaynağın 0,13 katı.
- OYLUM temettü veriyor mu?
- KAP kayıtlarımızda bu şirketin nakit kâr payı dağıtımı yok.
- Oylum Sınai Yatırımlar ne iş yapıyor?
- Gıda ve içecek sektöründe. GIDA ÜRETİMİ (Bisküvi, Gofret, Kraker ve Çikolatalı Ürünler)