- Sektör
- Çimento ve inşaat
- Ödenmiş sermaye
- 1,0 mr TL
- Ana ortak
- Hayrettin Çaycı · %7,7
- Sonraki bilanço
- 9 Aylık 2026 · en geç 9 Kasım 2026
Sarkuysan (SARKY), 2026 yılının 2. çeyreğinde 25 milyon TL net zarar açıkladı; geçen yılın aynı çeyreğinde kârdaydı, hasılat reel olarak %24,9 arttı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta SARKY
| mr TL | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | 2Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 29,2 | 26,5 | 24,0 | 18,7 | 17,7 | 98,4 | |
| Brüt kâr | 1,4 | 1,5 | 0,6 | 0,8 | 0,6 | 4,3 | |
| FAVÖK | 1,1 | 1,2 | 0,4 | 0,6 | 0,5 | 3,4 | |
| Esas faaliyet kârı | 1,2 | 1,2 | 0,4 | 0,6 | 0,5 | 3,3 | |
| Net kâr | 0,0 | 0,4 | −0,4 | 0,3 | 0,1 | 0,3 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | 2,7 | 0,0 | −0,7 | −1,1 | 1,9 | 0,9 | |
| Yatırım harcaması | 0,0 | −0,5 | −1,0 | −0,3 | −0,2 | −1,8 | |
| Serbest nakit akışı | 2,7 | −0,5 | −1,8 | −1,3 | 1,7 | −0,9 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 41,9 | 36,2 | 31,4 | 28,3 | 26,9 | 41,9 | |
| Özkaynak | 13,4 | 12,9 | 11,6 | 11,5 | 10,5 | 13,4 | |
| Finansal borç | 13,0 | 12,6 | 11,2 | 9,6 | 8,6 | 13,0 | |
| Nakit ve benzerleri | 4,2 | 2,1 | 1,7 | 2,2 | 3,0 | 4,2 | |
| Net borç | 8,8 | 10,5 | 9,5 | 7,5 | 5,6 | 8,8 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %4,9 | %5,5 | %2,6 | %4,4 | %3,5 | %4,4 | |
| FAVÖK marjı | %3,8 | %4,5 | %1,8 | %3,3 | %2,6 | %3,4 | |
| Net kâr marjı | −%0,1 | %1,4 | −%1,5 | %1,6 | %0,6 | %0,3 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | −%0,7 | %11,2 | −%12,4 | %10,3 | %3,7 | %2 | |
| Net borç / özkaynak | 0,65× | 0,82× | 0,82× | 0,65× | 0,53× | 0,65× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %24,9 büyüdü; net sonuç 25 milyon TL zarara döndü.
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik
- Esas faaliyetler 1,2 milyar TL kâr üretti, ancak finansman giderleri ve kur etkileri sonucu net zarara çevirdi.
- Zarara rağmen serbest nakit akışı pozitif (yaklaşık 2,7 milyar TL).
- Net borç / özkaynak: %65,5 (net borç 8,8 milyar TL).
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Borç artıyor, nakit yetiyor mu?
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)0,65×sektör medyanı 0,06× (53 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından yüksek%67,7sektör medyanı %41,2 (53 şirket)
- Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor1,31×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Çimento ve inşaat şirketleri arasında
2Ç26 · Çimento ve inşaat sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi51 şirket içinde 6.+%24,9medyan +%2,8
- Net kâr büyümesi33 şirket içinde 27.−%119,2medyan −%12,6
- FAVÖK marjı46 şirket içinde 40.%3,8medyan %12,9
- Net kâr marjı49 şirket içinde 33.−%0,1medyan %3,6
- Özkaynak kârlılığı51 şirket içinde 34.−%0,7medyan %3,8
- Net borç / özkaynak53 şirket içinde 45. (düşük olan önde)0,65×medyan 0,06×
- Kaldıraç53 şirket içinde 44. (düşük olan önde)%67,7medyan %41,2
Sektördeki benzerler
Çimento ve inşaat · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 2Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 2Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 2Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumlu
2Güçlenen, büyüyen
- Serbest nakit akışı pozitif (yaklaşık 2,7 milyar TL)
- Hasılat yıllık %24,9 büyüdü
Olumsuz
2Zayıflayan, risk
- Geçen yıl kârdaydı, bu çeyrek 25 milyon TL zarar
- Net borç / özkaynak %65,5
Kontrol listesi · 2Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✓Hasılat reel olarak arttı+%24,9 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- ✗Net kâr azaldı−%119,2 · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✓FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden yüksek%3,8 · geçen yıl %2,6
- ✗Net kâr marjı sektör medyanının altında%-0,1 · sektör medyanı %3,6 (49 şirket)
- ✗Özkaynak kârlılığı sektör medyanının altında%-0,7 · sektör medyanı %3,8 (51 şirket)
- –Kârın kaynağı— · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✗Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)0,65× · sektör medyanı 0,06× (53 şirket)
- ✗Kaldıraç sektör medyanından yüksek%67,7 · sektör medyanı %41,2 (53 şirket)
- ✓Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor1,31× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✓İşletme faaliyetleri nakit ürettiartıda · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
Faaliyet Konusu: Elektrolitik Bakır Tel, Bakır Boru ve Bakır Alaşımları İmalatı ve Ticareti Bağımsız Denetim Kuruluşu: MGI BAĞIMSIZ DENETİM A.Ş.
Künye
- Sektör (KAP)
- Ana Metal Sanayi
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %78,0
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Hayrettin Çaycı%7,7
- Şükrü Kilimci%7,2
- Diana Manuş Urun%6,1
- İbrahim Kilimci%6
- Güler Mirap%3,2
- Diğer%69,8
- Ortaklıkta son değişiklikler
- 8 Eki → 18 Eki · Halka açıklık: %84,0 → %78,0
- KAP künyesinin önceki görüntüsüyle karşılaştırma; %5 altı ortaklar KAP'ta her zaman listelenmez.
- Pazar
- Ana Pazar
- Bağımsız denetçi
- Mgı Bağımsız Denetim A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Temettü geçmişi
Kaynak: KAP kâr payı dağıtım bildirimleri · hisse başı brüt tutarlarBedelsiz sermaye artırımı ve bölünmeler nedeniyle eski yılların hisse başı tutarları bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamayabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Sermaye artırımları
Kaynak: KAP sermaye artırımı / azaltımı bildirimleriBedelsiz artırımlar pay sayısını artırır; temettü tablosundaki eski yılların hisse başı tutarları bu yüzden bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamaz.
Pay geri alımları
Kaynak: KAP pay geri alım bildirimleriProgram: 17 Mart 2025 yönetim kurulu kararı, süre Azami 1 Yıl, ayrılan fon 150 milyon TL, en fazla 6 milyon adet · sürüyor · son KAP bildirimi ↗
1 TL nominal = 1 pay. Oranlar her işlemin bildirildiği günkü sermayeye göredir; arada bedelsiz artırım olduysa toplam yaklaşıktır. İşlem fiyatı gösterilmez (sitede hisse fiyatı yayınlamıyoruz). Geri alım şirketin kendi kararıdır; yatırım tavsiyesi değildir.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 8 Ekim 2026Yenilenebilir Enerji Yatırımı Hakkında
- 8 Ekim 2026 · Pay Alım Satım BildirimiDMSAS Payları Alımı Hakkında
- 7 Ekim 2026 · Sermaye Artırımı - Azaltımı İşlemlerine İlişkin BildirimSermaye Artırımına İlişkin Sermaye Piyasası Kurulu'na Yapılan Başvuru Hakkında
- 1 Ekim 2026 · Pay Alım Satım BildirimiDMSAS Payları Alımı Hakkında
- 30 Eylül 2026 · Pay Alım Satım BildirimiDMSAS Payları Alımı Hakkında
- SARKY son çeyrekte kâr etti mi?
- Hayır. Sarkuysan, 2Ç26 döneminde 25 milyon TL net zarar açıkladı; geçen yılın aynı çeyreğinde kârdaydı.
- SARKY borçlu mu?
- 2Ç26 sonunda net borcu 8,8 milyar TL; bu, özkaynağının 0,65 katı. Sektör medyanı özkaynağın 0,06 katı.
- SARKY temettü veriyor mu?
- Evet. Son dağıtım 18 Mayıs 2026 tarihinde, pay başına brüt 0,3529 TL. Kayıtlı geçmişte 6 farklı yılda temettü dağıttı.
- SARKY bir sonraki bilançosunu ne zaman açıklayacak?
- 9 Aylık 2026 finansal raporu için yasal son gün 9 Kasım 2026. Şirketler raporu genellikle bu tarihten önce, akşam saatlerinde KAP'ta yayımlar.
- Sarkuysan ne iş yapıyor?
- Çimento ve inşaat sektöründe. Faaliyet Konusu: Elektrolitik Bakır Tel, Bakır Boru ve Bakır Alaşımları İmalatı ve Ticareti Bağımsız Denetim Kuruluşu: MGI BAĞIMSIZ DENETİM A.Ş.