İçeriğe geç
CIMSA

Çimsa

3Ç26 · 26 Ekim 2026
+ Karşılaştır
İstikrarlı
Endeks
BIST 100
Ödenmiş sermaye
946 mn TL
Ana ortak
Hacı Ömer Sabancı Holding Anonim Şirketi · %54,5

Çimsa (CIMSA), 2026 yılının 3. çeyreğinde 1,8 milyar TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %7,7 arttı, hasılat reel olarak %2,3 arttı.

Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem

Dönem
Tüm çeyrekler →
3Ç26 · Temmuz–Eylül 2026
00 · Genel bakış

Tek bakışta CIMSA

Son 5 çeyrek · rakamlar KAP finansal tablolarından · milyar TL
Fiyat grafiği: TradingView ↗
Hasılat
14,9 milyar TL
reel +%2,3son 12 ay 52,4
3Ç253Ç26
Net kâr
1,8 milyar TL
reel +%7,7son 12 ay 4,5
3Ç253Ç26
FAVÖK
3,2 milyar TL
marj %21,2 · −1 puanson 12 ay 9,8
3Ç253Ç26
Serbest nakit akışı
1,8 milyar TL
son 12 ay −735
3Ç253Ç26

Özet finansallar

Gelir tablosu, nakit akışı, bilanço ve oranlar tek yerde · milyar TLTüm tablolar →
mr TL3Ç262Ç261Ç264Ç25 ≈3Ç25Son 12 aySeyir
Gelir tablosu
Hasılat14,913,011,612,811,252,4
Brüt kâr3,12,71,72,52,410,0
FAVÖK3,22,71,52,42,59,8
Esas faaliyet kârı2,21,60,41,31,65,5
Net kâr1,81,30,60,81,34,5
Nakit akışı
İşletme faaliyetlerinden nakit2,31,6−3,24,93,15,6
Yatırım harcaması−0,5−1,7−0,6−3,6−1,1−6,4
Serbest nakit akışı1,80,0−3,81,32,0−0,7
Bilanço · dönem sonu
Toplam varlıklar107,099,393,092,685,4107,0
Özkaynak40,837,434,833,232,140,8
Finansal borç33,431,128,529,226,733,4
Nakit ve benzerleri7,64,85,19,75,47,6
Net borç25,826,323,419,521,325,8
Oranlar
Brüt marj%20,9%20,6%14,4%19,7%21,6%19,1
FAVÖK marjı%21,2%20,8%12,6%19%22,2%18,7
Net kâr marjı%11,9%10,2%5,5%5,9%11,3%8,6
Özkaynak kârlılığı · yıllık%17,4%14,2%7,4%9,1%15,8%11
Net borç / özkaynak0,63×0,70×0,67×0,59×0,66×0,63×

≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.

Satış ve kâr

Tek çeyrek · milyar TL · her çeyrek kendi tarihinin parasıyla
HasılatNet kâr
11,2
1,3
3Ç25
12,8
753
4Ç25 ≈
11,6
641
1Ç26
13,0
1,3
2Ç26
14,9
1,8
3Ç26

Marjlar

Her 100 liralık satıştan kalan
Brüt marjFAVÖK marjıNet kâr marjı
%20,9%21,2%11,93Ç254Ç25 ≈1Ç262Ç263Ç26
01 · Ne oldu?

Bu çeyrek ne oldu?

Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %2,3 büyüdü, net kâr %7,7 arttı.

Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 3Ç26 rakamlarından otomatik

1 maddede
  • Net borç / özkaynak: %63,4 (net borç 25,8 milyar TL).
Satır arası notu · 3Ç26

Satış yatay, faaliyet kârı ve nakit üretimi arttı.

Çimsa üçüncü çeyrekte hasılatını reel %2 artışla 14,9 milyar TL'de tuttu; brüt marj %21,6'dan %20,9'a hafif geriledi ama esas faaliyet kârı %6 artışla 2,2 milyar TL oldu. Net kâr %8 artışla 1,77 milyar TL. Bu çeyrekte parasal kazanç yarıya indi (527 milyon TL), buna karşılık yatırım faaliyetlerinden 582 milyon TL gelir yazıldı. İşletme nakdi 2,3 milyar TL ile güçlü; serbest nakit 1,8 milyar TL ve net borç 26,3'ten 25,8 milyar TL'ye indi. Dokuz aylık kâr %28 artışla 3,9 milyar TL.

Hasılat 14,9 milyar TL (reel +%2) · Net kâr 1,77 milyar TL (+%8) · FAVÖK marjı %21,2 · Net borç 25,8 milyar TL
02 · Kâr nereden geldi?

Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı

3Ç26 · milyar TL
14,9
Hasılat
−11,8
Satış maliyeti
3,1
Brüt kâr
−0,9
Faaliyet giderleri ve diğer
2,2
Esas faaliyet kârı
−0,4
Faaliyet dışı, finansman, vergi
1,8
Net kâr
03 · Kârın kalitesi

Kâr nakde dönüyor mu?

Esas faaliyet payı
%125
kârın çoğu işin kendisinden
%50 altı: net kârın çoğu faaliyet dışı
İşletme nakdi / net kâr
1,29×
kâr nakde dönüyor
3Ç26: işletme nakdi 2,3 mr TL ≈, net kâr 1,8 mr TL
Serbest nakit akışı
1,8 mr TL

Net kâr ve işletme nakdi

Tek çeyrek · milyar TL · nakit akışı kümülatif farkla (≈)
İşletme nakdiNet kâr
3,1
1,3
3Ç25
4,9
753
4Ç25 ≈
−3,2
641
1Ç26
1,6
1,3
2Ç26
2,3
1,8
3Ç26
04 · Bilanço sağlığı

Borç artıyor, nakit yetiyor mu?

3Ç26 dönem sonu
Net borç
25,8 mr TL
+%21,4 yılda, nominal
Net borç / FAVÖK
2,64×
son 12 ay FAVÖK ile
Cari oran
0,89×
1'in altında
Nakit
7,6 mr TL
finansal borcun %22,7'i

Özkaynak ve net borç

Dönem sonu · milyar TL · her dönem kendi tarihinin parasıyla
ÖzkaynakNet borç
32,1
21,3
3Ç25
33,2
19,5
4Ç25 ≈
34,8
23,4
1Ç26
37,4
26,3
2Ç26
40,8
25,8
3Ç26

Ölçütlere göre

Kural ve sektör medyanına göre; puan değildir
  • Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)0,63×
    sektör medyanı 0,06× (53 şirket)
  • Kaldıraç sektör medyanından yüksek%51,7
    sektör medyanı %41,2 (53 şirket)
  • Cari oran 1'in altında: dönen varlık kısa vadeli borcu karşılamıyor0,89×
    ölçüt: 1,00× ve üzeri
05 · Sektördeki yeri

Çimento ve inşaat şirketleri arasında

Şirketin konumu sektör medyanına göre; puan değildir

3Ç26 · Çimento ve inşaat sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan

  • Hasılat büyümesi51 şirket içinde 27.
    +%2,3medyan +%2,8
  • Net kâr büyümesi33 şirket içinde 15.
    +%7,7medyan −%12,6
  • FAVÖK marjı46 şirket içinde 9.
    %21,2medyan %12,9
  • Net kâr marjı49 şirket içinde 7.
    %11,9medyan %3,6
  • Özkaynak kârlılığı51 şirket içinde 5.
    %17,4medyan %3,8
  • Net borç / özkaynak53 şirket içinde 44. (düşük olan önde)
    0,63×medyan 0,06×
  • Kaldıraç53 şirket içinde 35. (düşük olan önde)
    %51,7medyan %41,2

Sektördeki benzerler

Çimento ve inşaat · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrek
CIMSA ve aynı sektörden büyüklüğü en yakın şirketler
ŞirketNet kâr değişimiFAVÖK marjıNet borç / özkaynak
CIMSA
Çimsa · 3Ç26
+%7,7%21,20,63×
TKFEN
Tekfen Holding · 2Ç26
—%14,40,21×
OYAKC
Oyak Çimento · 3Ç26
−%32,1%29,3−0,16×
GLRMK
Gülermak Ağır Sanayi · 2Ç26
−%12,6%13−0,01×
MEGMT
Mega Metal · 2Ç26
−%86,9%3,71,22×
AKCNS
Akçansa · 3Ç26
+%45,5%19,6−0,02×
Sektör medyanı
53 şirket
−%12,6%12,90,06×

Benzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.

06 · Tablolar

Mali tablolar

Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)

İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.

Kalem9A 20259A 2026Değişim
Gelir tablosu
Hasılat42.94341.781−%2,7
Brüt kâr8.3877.842−%6,5
FAVÖK7.5307.457−%1,0
Faaliyet kârı4.7664.377−%8,2
Net kâr (ana ortaklık)3.0473.900+%28,0
Nakit akışı
İşletme faaliyetlerinden nakit4.495704−%84,3
Yatırım harcaması5.0742.750−%45,8
Serbest nakit akışı−579−2.047eksi büyüdü
Bilanço31 Ara 202530 Eyl 2026Değişim
Toplam varlıklar115.119107.036−%7,0
Özkaynak (ana ortaklık)41.30240.763−%1,3
Nakit ve kısa vadeli yatırımlar12.1047.576−%37,4
Finansal borç36.32333.411−%8,0
Stoklar8.4378.746+%3,7
Ticari alacaklar9.72410.404+%7,0
Ticari borçlar10.63110.352−%2,6

Kaynak: KAP, 3Ç26 finansal raporu.

Gelir tablosu · bilanço · nakit akışı · oranlar: 12 çeyrek, çeyreklik, kümülatif ve yıllıkTabloları aç →
07 · Grafikler

Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç

Son 12 çeyrek

Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?
HasılatSatış gelirleri
3Ç2614,9 mr TL▲ +%2,3 yıllık, reel3Ç25: 14,7 mr TL
0 mn5 mr10 mr15 mr20 mr4Ç241Ç252Ç253Ç254Ç251Ç262Ç263Ç26

kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 3Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 3Ç26

08 · Değerlendirme

Artılar, eksiler, izlenecekler

3Ç26 · Satır Arası notu ve şirket açıklamaları; yorum ya da tavsiye değildir

Değerlendirme · 3Ç26

Satır Arası notu ve şirket açıklamaları

Olumlu

3

Güçlenen, büyüyen

  • Esas faaliyet kârı %6 arttı
  • Serbest nakit 1,8 milyar TL; net borç geriledi
  • Dokuz aylık kâr %28 arttı

Olumsuz

3

Zayıflayan, risk

  • Satış büyümesi reel %2 ile sınırlı; brüt marj hafif geriledi
  • Kârın bir kısmı yatırım geliri ve parasal kazançtan
  • 25,8 milyar TL net borç

İzlenecek

2

Sonraki bilançoda bak

  • Yurt dışı satışların seyri (satışların yaklaşık %80'i)
  • Net borç/FAVÖK
09 · Kayıtlar

Künye, temettü, sermaye ve KAP

Açmak için satıra dokun