- Sektör
- Çimento ve inşaat
- Endeks
- BIST 100
- Ödenmiş sermaye
- 323 mn TL
- Ana ortak
- Gülermak Emlak Yapı İnşaat Yatırım Anonim Şirketi · %47,6
- Sonraki bilanço
- 9 Aylık 2026 · en geç 9 Kasım 2026
Gülermak Ağır Sanayi (GLRMK), 2026 yılının 2. çeyreğinde 1,2 milyar TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %12,6 azaldı, hasılat reel olarak %0,8 arttı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta GLRMK
| mr TL | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | 2Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 11,6 | 9,7 | 19,3 | 9,0 | 8,7 | 49,6 | |
| Brüt kâr | 1,4 | 1,4 | 1,3 | 1,9 | 1,3 | 6,0 | |
| FAVÖK | 1,5 | 1,5 | 1,6 | 1,9 | 1,3 | 6,4 | |
| Esas faaliyet kârı | 1,6 | 1,0 | 1,5 | 1,7 | 1,4 | 5,8 | |
| Net kâr | 1,2 | 0,6 | 0,5 | 1,3 | 1,1 | 3,6 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | −2,7 | −1,5 | 1,1 | 5,3 | −1,0 | 2,3 | |
| Yatırım harcaması | −1,1 | −0,3 | 0,0 | −0,4 | −0,5 | −1,8 | |
| Serbest nakit akışı | −3,8 | −1,8 | 1,1 | 4,9 | −1,5 | 0,4 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 80,0 | 66,6 | 65,1 | 56,7 | 54,8 | 80,0 | |
| Özkaynak | 28,4 | 18,9 | 17,7 | 16,4 | 14,3 | 28,4 | |
| Finansal borç | 17,7 | 15,2 | 14,2 | 11,3 | 10,7 | 17,7 | |
| Nakit ve benzerleri | 18,1 | 12,9 | 14,9 | 10,6 | 9,7 | 18,1 | |
| Net borç | −0,4 | 2,3 | −0,7 | 0,6 | 1,0 | −0,4 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %12,4 | %14,2 | %6,6 | %20,9 | %15 | %12,1 | |
| FAVÖK marjı | %13 | %15,2 | %8,1 | %21 | %15,2 | %12,9 | |
| Net kâr marjı | %10,4 | %6,3 | %2,6 | %14,7 | %12 | %7,3 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | %17,2 | %12,8 | %11,2 | %32,3 | %29,4 | %12,8 | |
| Net borç / özkaynak | -0,01× | 0,12× | -0,04× | 0,04× | 0,07× | -0,01× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %0,8 büyüdü, net kâr %12,6 azaldı.*
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik
- FAVÖK marjı %13; geçen yılın aynı çeyreğinde %15,2 idi (−2,2 puan).
- Kâra rağmen serbest nakit akışı negatif (yaklaşık −3,8 milyar TL); yatırım harcaması ya da işletme sermayesi nakdi tüketti.
Kâr çeyreklik bazda toparlandı, nakit akışı zayıf.
Yurt dışı altyapı projeleriyle çalışan Gülermak ikinci çeyrekte 1,2 milyar TL net kâr açıkladı; kâr geçen yılın %13 altında ama ilk çeyreğin %87 üzerinde. İlk yarı kârı %38 geriledi. FAVÖK marjı %15,2'den %13'e indi ve çeyrekte serbest nakit akışı yaklaşık −3,8 milyar TL oldu.
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
* Esas faaliyet kârı 1,6 milyar TL, net kâr 1,2 milyar TL. Aradaki 415 milyon TL faaliyet dışında gitti: finansman, parasal kazanç ya da kayıp, vergi ve azınlık payı. Ayrıntı şirketin raporunda.
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Şirket net nakitte
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,01×sektör medyanı 0,06× (53 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından yüksek%64,5sektör medyanı %41,2 (53 şirket)
- Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor2,36×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Çimento ve inşaat şirketleri arasında
2Ç26 · Çimento ve inşaat sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi51 şirket içinde 29.+%0,8medyan +%2,8
- Net kâr büyümesi33 şirket içinde 17.−%12,6medyan −%12,6
- FAVÖK marjı46 şirket içinde 23.%13medyan %12,9
- Net kâr marjı49 şirket içinde 13.%10,4medyan %3,6
- Özkaynak kârlılığı51 şirket içinde 6.%17,2medyan %3,8
- Net borç / özkaynak53 şirket içinde 19. (düşük olan önde)-0,01×medyan 0,06×
- Kaldıraç53 şirket içinde 42. (düşük olan önde)%64,5medyan %41,2
Sektördeki benzerler
Çimento ve inşaat · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.
Son 7 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 7 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 2Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 2Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 2Ç26
Satır Arası notu ve şirket açıklamalarıOlumlu
3Güçlenen, büyüyen
- Net kâr ilk çeyreğe göre %87 arttı
- Gelirin neredeyse tamamı yurt dışı projelerden
- Borçtan fazla nakit (net nakit 0,4 milyar TL)
Olumsuz
3Zayıflayan, risk
- İlk yarı net kâr %38 geriledi
- FAVÖK marjı %15,2 → %13
- Serbest nakit akışı yaklaşık −3,8 milyar TL
İzlenecek
2Sonraki bilançoda bak
- Yeni proje ihaleleri ve iş bakiyesi
- Proje tahsilatlarının zamanlaması
Kontrol listesi · 2Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✓Hasılat reel olarak arttı+%0,8 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- ✗Net kâr azaldı−%12,6 · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✗FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden düşük%13 · geçen yıl %15,2
- ✓Net kâr marjı sektör medyanının üzerinde%10,4 · sektör medyanı %3,6 (49 şirket)
- ✓Özkaynak kârlılığı sektör medyanının üzerinde%17,2 · sektör medyanı %3,8 (51 şirket)
- ✓Net kârın çoğu esas faaliyettenesas faaliyet kârı net kârdan büyük · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✓Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,01× · sektör medyanı 0,06× (53 şirket)
- ✗Kaldıraç sektör medyanından yüksek%64,5 · sektör medyanı %41,2 (53 şirket)
- ✓Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor2,36× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✗İşletme faaliyetleri nakit tükettieksi · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
Şirketin temel faaliyet konusu yurt içi ve yurt dışında resmi ve özel kuruluşlara metro, demiryolu, tramvay, tünel, yol, köprü, baraj, çimento fabrikası, cam fabrikası, şeker fabrikası ve elektrik santralleri gibi anahtar teslim altyapı ve endüstriyel inşaat projelerinin yapılmasıdır.
Künye
- Sektör (KAP)
- İnşaat ve Bayındırlık İşleri
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %25,0
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Gülermak Emlak Yapı İnşaat Yatırım A.Ş.%47,6
- Gülermak Turizm İşletme Yatırım A.Ş.%21,8
- Pusula Portföy Birinci Hisse Senedi Serbest (Tl) Fon (Hisse Senedi Yoğun Fon)%5,5
- Diğer%25,0
- Başlıca endeksler
- BIST 50BIST 100BIST KATILIM 30
- Pazar
- Yıldız Pazar
- Bağımsız denetçi
- Eren Bağımsız Denetim A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 24 Eylül 2026Gülermak Emlak Yapı İnşaat Yatırım A.Ş. pay alım bildirimi
- 23 Eylül 2026Gülermak Emlak Yapı İnşaat Yatırım A.Ş. pay alım bildirimi
- 21 Eylül 2026Gülermak Emlak Yapı İnşaat Yatırım A.Ş. pay alım bildirimi
- 18 Eylül 2026Gülermak Emlak Yapı İnşaat Yatırım A.Ş. pay alım bildirimi
- 18 Ağustos 2026 · Finansal rapor30.06.2026 Ara Dönem Faaliyet Raporu
- GLRMK son çeyrekte kâr etti mi?
- Evet. Gülermak Ağır Sanayi, 2Ç26 döneminde 1,2 milyar TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %12,6 azaldı.
- GLRMK borçlu mu?
- Hayır, net nakitte: 2Ç26 sonunda nakdi finansal borcundan 384 milyon TL fazla. Sektör medyanı özkaynağın 0,06 katı.
- GLRMK temettü veriyor mu?
- KAP kayıtlarımızda bu şirketin nakit kâr payı dağıtımı yok.
- GLRMK bir sonraki bilançosunu ne zaman açıklayacak?
- 9 Aylık 2026 finansal raporu için yasal son gün 9 Kasım 2026. Şirketler raporu genellikle bu tarihten önce, akşam saatlerinde KAP'ta yayımlar.
- Gülermak Ağır Sanayi ne iş yapıyor?
- Çimento ve inşaat sektöründe. Şirketin temel faaliyet konusu yurt içi ve yurt dışında resmi ve özel kuruluşlara metro, demiryolu, tramvay, tünel, yol, köprü, baraj, çimento fabrikası, cam fabrikası, şeker fabrikası ve elektrik santralleri gibi…