- Sektör
- Ulaştırma ve havacılık
- Endeks
- BIST 100
- Ödenmiş sermaye
- 2,0 mr TL
- Ana ortak
- Durmuş Döven · %18
- Sonraki bilanço
- 9 Aylık 2026 · en geç 9 Kasım 2026
Reysaş Taşımacılık (RYSAS), 2026 yılının 2. çeyreğinde 67 milyon TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %85,5 azaldı, hasılat reel olarak %7,1 azaldı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta RYSAS
| mn TL | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | 2Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 3.424 | 3.364 | 3.676 | 3.123 | 2.789 | 13.588 | |
| Brüt kâr | 1.262 | 1.010 | 1.467 | 1.174 | 1.167 | 4.912 | |
| FAVÖK | 1.444 | 1.146 | 1.493 | 1.344 | 1.337 | 5.427 | |
| Esas faaliyet kârı | 1.179 | 853 | 1.396 | 1.040 | 1.095 | 4.469 | |
| Net kâr | 67 | 395 | 2.018 | 569 | 348 | 3.048 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | −3.302 | 1.455 | 3.505 | 1.268 | 658 | 2.926 | |
| Yatırım harcaması | −200 | −212 | −589 | −277 | −565 | −1.278 | |
| Serbest nakit akışı | −3.502 | 1.244 | 2.916 | 990 | 93 | 1.648 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 59.090 | 49.823 | 44.927 | 37.273 | 33.675 | 59.090 | |
| Özkaynak | 28.805 | 27.061 | 24.228 | 20.609 | 18.706 | 28.805 | |
| Finansal borç | 16.471 | 10.889 | 9.005 | 7.870 | 7.216 | 16.471 | |
| Nakit ve benzerleri | 12.254 | 6.905 | 5.635 | 4.194 | 3.951 | 12.254 | |
| Net borç | 4.217 | 3.984 | 3.370 | 3.677 | 3.265 | 4.217 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %36,8 | %30 | %39,9 | %37,6 | %41,9 | %36,2 | |
| FAVÖK marjı | %42,2 | %34,1 | %40,6 | %43 | %48 | %39,9 | |
| Net kâr marjı | %1,9 | %11,7 | %54,9 | %18,2 | %12,5 | %22,4 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | %0,9 | %5,8 | %33,3 | %11 | %7,4 | %10,6 | |
| Net borç / özkaynak | 0,15× | 0,15× | 0,14× | 0,18× | 0,17× | 0,15× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %7,1 geriledi, net kâr %85,5 azaldı.*
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik
- FAVÖK marjı %42,2; geçen yılın aynı çeyreğinde %48 idi (−5,8 puan).
- Kâra rağmen serbest nakit akışı negatif (yaklaşık −3,5 milyar TL); yatırım harcaması ya da işletme sermayesi nakdi tüketti.
Depo kiraları marjı yüksek tutuyor ama kâr %85 geriledi.
Reysaş ikinci çeyrekte 67 milyon TL net kâr açıkladı; geçen yılın aynı çeyreğine göre %85 düşüş. Hasılat %7 azalarak 3,4 milyar TL'ye indi, FAVÖK marjı %48'den %42'ye geriledi ama lojistik ve depo kiralama işi için hâlâ yüksek. 5,5 milyar TL'lik döviz açığı ve finansman giderleri kârı aşağı çekiyor.
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
* Esas faaliyet kârı 1,2 milyar TL, net kâr 67 milyon TL. Aradaki 1,1 milyar TL faaliyet dışında gitti: finansman, parasal kazanç ya da kayıp, vergi ve azınlık payı. Ayrıntı şirketin raporunda.
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Borç artıyor, nakit yetiyor mu?
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)0,15×sektör medyanı 0,16× (18 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından düşük%32,5sektör medyanı %43,5 (19 şirket)
- Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor1,2×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Ulaştırma ve havacılık şirketleri arasında
2Ç26 · Ulaştırma ve havacılık sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi19 şirket içinde 11.−%7,1medyan −%6,6
- Net kâr büyümesi13 şirket içinde 9.−%85,5medyan −%39,1
- FAVÖK marjı18 şirket içinde 3.%42,2medyan %26,7
- Net kâr marjı18 şirket içinde 9.%1,9medyan %1,5
- Özkaynak kârlılığı18 şirket içinde 9.%0,9medyan %0,8
- Net borç / özkaynak18 şirket içinde 9. (düşük olan önde)0,15×medyan 0,16×
- Kaldıraç19 şirket içinde 6. (düşük olan önde)%32,5medyan %43,5
Sektördeki benzerler
Ulaştırma ve havacılık · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 2Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 2Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 2Ç26
Satır Arası notu ve şirket açıklamalarıOlumlu
2Güçlenen, büyüyen
- FAVÖK marjı %42 ile yüksek
- Özkaynak 28,8 milyar TL (depo ve gayrimenkul portföyü)
Olumsuz
4Zayıflayan, risk
- Net kâr yıllık %85 geriledi
- Hasılat %7 azaldı
- Döviz açığı 5,5 milyar TL
- İşletme faaliyetlerinden nakit çıkışı 3,3 milyar TL
İzlenecek
2Sonraki bilançoda bak
- Depo doluluk oranları ve kira artışları
- Kur ve faiz giderleri
Kontrol listesi · 2Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✗Hasılat reel olarak azaldı−%7,1 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- ✗Net kâr azaldı−%85,5 · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✗FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden düşük%42,2 · geçen yıl %48
- ✓Net kâr marjı sektör medyanının üzerinde%1,9 · sektör medyanı %1,6 (18 şirket)
- ✓Özkaynak kârlılığı sektör medyanının üzerinde%0,9 · sektör medyanı %0,8 (18 şirket)
- ✓Net kârın çoğu esas faaliyettenesas faaliyet kârı net kârdan büyük · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✓Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)0,15× · sektör medyanı 0,16× (18 şirket)
- ✓Kaldıraç sektör medyanından düşük%32,5 · sektör medyanı %43,5 (19 şirket)
- ✓Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor1,2× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✗İşletme faaliyetleri nakit tükettieksi · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
Taşımacılık ve lojistik faaliyetleri
Künye
- Sektör (KAP)
- Ulaştırma ve Depolama
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %30,6
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Durmuş Döven%18
- Pabraı Investment Fund 3 Ltd.%15,0
- Egemen Döven%13,0
- Rifat Vardar%11,7
- The Pabraı Investment Fund Iıl.p.%10,4
- Natıonal Fınancıal Servıces Llc%6,2
- The Pabraı Investment Fund Ivl.p.%3,5
- Diğer%22,2
- Başlıca endeksler
- BIST 100
- Pazar
- Yıldız Pazar
- Bağımsız denetçi
- Rsm Turkey Uluslararası Bağımsız Denetim A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Sermaye artırımları
Kaynak: KAP sermaye artırımı / azaltımı bildirimleriBedelsiz artırımlar pay sayısını artırır; temettü tablosundaki eski yılların hisse başı tutarları bu yüzden bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamaz.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 23 Eylül 2026 · Pay Dışında Sermaye Piyasası Aracı İşlemlerine İlişkin Bildirim (Faiz İçeren)TRSREYS32810 ISIN kodlu tahvilin 1. kupon ödemesi hk.
- 16 Eylül 2026Bağlı Ortaklığımız Reysaş Taşımat Muayene İstasyonları İşletim A.Ş. Yeni Araç Mauyene İstasyonu Hk.
- 1 Eylül 2026 · Pay Alım Satım BildirimiPay Alım Satım Bildirimi
- 1 Eylül 2026 · Hak Kullanım Süreç İptal BildirimiBedelli ve Bedelsiz Sermaye Artırımının Geri Çekilmesi Hk.
- 19 Ağustos 2026 · Finansal raporREYSAŞ LOJİSTİK 30.06.2026 FAALİYET RAPORU
- RYSAS son çeyrekte kâr etti mi?
- Evet. Reysaş Taşımacılık, 2Ç26 döneminde 67 milyon TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %85,5 azaldı.
- RYSAS borçlu mu?
- 2Ç26 sonunda net borcu 4,2 milyar TL; bu, özkaynağının 0,15 katı. Sektör medyanı özkaynağın 0,16 katı.
- RYSAS temettü veriyor mu?
- KAP kayıtlarımızda bu şirketin nakit kâr payı dağıtımı yok.
- RYSAS bir sonraki bilançosunu ne zaman açıklayacak?
- 9 Aylık 2026 finansal raporu için yasal son gün 9 Kasım 2026. Şirketler raporu genellikle bu tarihten önce, akşam saatlerinde KAP'ta yayımlar.
- Reysaş Taşımacılık ne iş yapıyor?
- Ulaştırma ve havacılık sektöründe. Taşımacılık ve lojistik faaliyetleri