- Sektör
- Perakende ve tüketim
- Ödenmiş sermaye
- 82 mn TL
- Ana ortak
- Osman İpek · %39,0
Rubenis Tekstil (RUBNS), 2026 yılının 3. çeyreğinde 14 milyon TL net kâr açıkladı; geçen yılın aynı çeyreğinde zarardaydı, hasılat reel olarak %41,3 arttı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta RUBNS
| mn TL | 3Ç26 | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 888 | 551 | 418 | 983 | 485 | 2.841 | |
| Brüt kâr | 89 | 290 | −36 | 121 | 51 | 464 | |
| FAVÖK | −34 | −289 | 548 | 133 | 71 | 358 | |
| Esas faaliyet kârı | −8 | −466 | 719 | 77 | 70 | 322 | |
| Net kâr | 14 | −28 | 53 | 45 | −97 | 83 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | 2.692 | −3.186 | 44 | −1.375 | −13 | −1.825 | |
| Yatırım harcaması | −1.665 | 2.647 | −470 | 1.261 | 34 | 1.773 | |
| Serbest nakit akışı | 1.026 | −539 | −426 | −114 | 21 | −52 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 6.845 | 6.535 | 6.189 | 5.236 | 4.956 | 6.845 | |
| Özkaynak | 6.029 | 5.416 | 4.895 | 3.955 | 3.726 | 6.029 | |
| Finansal borç | 457 | 504 | 675 | 627 | 410 | 457 | |
| Nakit ve benzerleri | 223 | 200 | 264 | 15 | 6 | 223 | |
| Net borç | 234 | 304 | 410 | 613 | 404 | 234 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %10 | %52,6 | −%8,6 | %12,3 | %10,6 | %16,3 | |
| FAVÖK marjı | −%3,8 | −%52,5 | %131,2 | %13,5 | %14,6 | %12,6 | |
| Net kâr marjı | %1,6 | −%5,2 | %12,6 | %4,6 | −%20 | %2,9 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | %0,9 | −%2,1 | %4,3 | %4,6 | −%10,4 | %1,4 | |
| Net borç / özkaynak | 0,04× | 0,06× | 0,08× | 0,15× | 0,11× | 0,04× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %41,3 büyüdü.*
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 3Ç26 rakamlarından otomatik
- FAVÖK marjı −%3,8; geçen yılın aynı çeyreğinde %14,6 idi (−18,4 puan).
- Esas faaliyetler 8 milyon TL zarar etti.
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
* Esas faaliyet kârı −8 milyon TL, net kâr 14 milyon TL. Aradaki 22 milyon TL faaliyet dışında kazanıldı: finansman, parasal kazanç ya da kayıp, vergi ve azınlık payı. Ayrıntı şirketin raporunda.
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Borç ve nakit
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)0,04×sektör medyanı 0,05× (75 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından düşük%11,9sektör medyanı %43,3 (79 şirket)
- Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor7,66×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Perakende ve tüketim şirketleri arasında
3Ç26 · Perakende ve tüketim sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi74 şirket içinde 8.+%41,3medyan −%5,0
- FAVÖK marjı72 şirket içinde 60.−%3,8medyan %8,0
- Net kâr marjı73 şirket içinde 32.%1,6medyan −%0,1
- Özkaynak kârlılığı72 şirket içinde 36.%0,9medyan %0,9
- Net borç / özkaynak75 şirket içinde 36. (düşük olan önde)0,04×medyan 0,05×
- Kaldıraç79 şirket içinde 2. (düşük olan önde)%11,9medyan %43,3
Sektördeki benzerler
Perakende ve tüketim · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 3Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 3Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 3Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 3Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumlu
2Güçlenen, büyüyen
- Hasılat yıllık %41,3 büyüdü
- Serbest nakit akışı pozitif (yaklaşık 1,0 milyar TL)
Olumsuz
2Zayıflayan, risk
- FAVÖK marjı %14,6 → −%3,8
- Esas faaliyetler 8 milyon TL zararda
Kontrol listesi · 3Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✓Hasılat reel olarak arttı+%41,3 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- –Net kâr değişimi— · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✗FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden düşük%-3,8 · geçen yıl %14,6
- ✓Net kâr marjı sektör medyanının üzerinde%1,6 · sektör medyanı %-0,1 (73 şirket)
- ✓Özkaynak kârlılığı sektör medyanının üzerinde%0,9 · sektör medyanı %0,9 (72 şirket)
- ✗Net kârın çoğu esas faaliyet dışından (finansman, parasal kazanç ya da tek seferlik)esas faaliyetler zararda · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✓Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)0,04× · sektör medyanı 0,05× (75 şirket)
- ✓Kaldıraç sektör medyanından düşük%11,9 · sektör medyanı %43,3 (79 şirket)
- ✓Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor7,66× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✓İşletme faaliyetleri nakit ürettiartıda · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
Şirketin amaç ve konusu başlıca şunlardır: a. Her türlü dayanıklı tüketim malları, klima, vantilatör, ısıtma, soğutma ve bunların yan malzemelerinin alımını, satımını, ithalatını ve ihracatını yapmak. b. Her marka jeneratör, aydınlatma araç gereçleri, yedek parçaları almak satmak, sattırmak, ithalat ve ihracatını yapmak. c. Her türlü inşaat taahhüt işleri; konut, işyeri, ticarethane inşaatlarını yapmak, satmak, kendi hesabına arazi ve arsalar almak bunlar üzerinde veya başkalarına ait arsa ve araziler üzerinde kat karşılığı binalar yapmak. d. Yurt içinde ve yurt dışında her türlü resmi ve özel sektöre ait inşaat taahhüt ve montaj işleri yapmak ve müstakil konut, iş hanları, fabrikalar,…
Künye
- Sektör (KAP)
- Tekstil, Giyim Eşyası ve Deri
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %51,5
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Osman İpek%39,0
- Celal Naz%4,4
- Diğer%56,6
- Ortaklıkta son değişiklikler
- 8 Eki → 14 Eki · Halka açıklık: %55,9 → %51,5
- KAP künyesinin önceki görüntüsüyle karşılaştırma; %5 altı ortaklar KAP'ta her zaman listelenmez.
- Pazar
- Ana Pazar
- Bağımsız denetçi
- Uluslararası Bağımsız Denetim A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Sermaye artırımları
Kaynak: KAP sermaye artırımı / azaltımı bildirimleriBedelsiz artırımlar pay sayısını artırır; temettü tablosundaki eski yılların hisse başı tutarları bu yüzden bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamaz.
Pay geri alımları
Kaynak: KAP pay geri alım bildirimleriProgram: 20 Mart 2025 yönetim kurulu kararı, süre Yönetim kurulu kararı tarihinden itibare, ayrılan fon 30 milyon TL, en fazla 1 milyon adet · sona erdi · son KAP bildirimi ↗
1 TL nominal = 1 pay. Oranlar her işlemin bildirildiği günkü sermayeye göredir; arada bedelsiz artırım olduysa toplam yaklaşıktır. İşlem fiyatı gösterilmez (sitede hisse fiyatı yayınlamıyoruz). Geri alım şirketin kendi kararıdır; yatırım tavsiyesi değildir.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 30 Ekim 2026 · Finansal raporRubenis Tekstil 30.09.2026 Faaliyet Raporu
- 30 Ekim 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- 21 Ekim 2026Ürün Satışları Hakkında
- 15 Eylül 2026Ürün Satışları Hakkında
- 17 Ağustos 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- RUBNS son çeyrekte kâr etti mi?
- Evet. Rubenis Tekstil, 3Ç26 döneminde 14 milyon TL net kâr açıkladı; geçen yılın aynı çeyreğinde zarardaydı. Esas faaliyetler zarar etti; net kâr tamamen faaliyet dışı kalemlerden (finansman geliri, parasal kazanç ya da tek seferlik gelirler) geldi.
- RUBNS borçlu mu?
- 3Ç26 sonunda net borcu 234 milyon TL; bu, özkaynağının 0,04 katı. Sektör medyanı özkaynağın 0,05 katı.
- RUBNS temettü veriyor mu?
- KAP kayıtlarımızda bu şirketin nakit kâr payı dağıtımı yok.
- Rubenis Tekstil ne iş yapıyor?
- Perakende ve tüketim sektöründe. Şirketin amaç ve konusu başlıca şunlardır: a. Her türlü dayanıklı tüketim malları, klima, vantilatör, ısıtma, soğutma ve bunların yan malzemelerinin alımını, satımını, ithalatını ve ihracatını yapmak. b. Her marka…