- Sektör
- Perakende ve tüketim
- Ödenmiş sermaye
- 600 mn TL
- Ana ortak
- Hüseyin Nesimi Fatinoğlu · %27,8
Sanica Isı Sanayi (SNICA), 2026 yılının 3. çeyreğinde 125 milyon TL net kâr açıkladı; geçen yılın aynı çeyreğinde zarardaydı, hasılat reel olarak %32,3 azaldı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta SNICA
| mn TL | 3Ç26 | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 827 | 733 | 625 | 957 | 942 | 3.142 | |
| Brüt kâr | 283 | 151 | 210 | 134 | 133 | 778 | |
| FAVÖK | 263 | 102 | 161 | 94 | 71 | 619 | |
| Esas faaliyet kârı | 191 | 63 | 176 | −311 | 21 | 119 | |
| Net kâr | 125 | −43 | −341 | −213 | −83 | −471 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | 393 | −50 | 282 | 240 | −47 | 865 | |
| Yatırım harcaması | −22 | −39 | −13 | 5 | −69 | −69 | |
| Serbest nakit akışı | 371 | −89 | 269 | 245 | −116 | 795 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 9.102 | 8.791 | 8.566 | 8.342 | 8.663 | 9.102 | |
| Özkaynak | 5.617 | 5.228 | 4.918 | 4.755 | 4.739 | 5.617 | |
| Finansal borç | 1.036 | 1.251 | 999 | 1.048 | 1.198 | 1.036 | |
| Nakit ve benzerleri | 72 | 92 | 61 | 47 | 7 | 72 | |
| Net borç | 965 | 1.160 | 938 | 1.001 | 1.191 | 965 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %34,2 | %20,6 | %33,6 | %14 | %14,1 | %24,8 | |
| FAVÖK marjı | %31,7 | %13,9 | %25,7 | %9,8 | %7,5 | %19,7 | |
| Net kâr marjı | %15,1 | −%5,8 | −%54,5 | −%22,3 | −%8,8 | −%15 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | %8,9 | −%3,3 | −%27,7 | −%17,9 | −%7 | −%8,4 | |
| Net borç / özkaynak | 0,17× | 0,22× | 0,19× | 0,21× | 0,25× | 0,17× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %32,3 geriledi.*
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 3Ç26 rakamlarından otomatik
- FAVÖK marjı %31,7; geçen yılın aynı çeyreğinde %7,5 idi (+24,2 puan).
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
* Esas faaliyet kârı 191 milyon TL, net kâr 125 milyon TL. Aradaki 66 milyon TL faaliyet dışında gitti: finansman, parasal kazanç ya da kayıp, vergi ve azınlık payı. Ayrıntı şirketin raporunda.
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Borç ve nakit
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)0,17×sektör medyanı 0,05× (75 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından düşük%38,3sektör medyanı %43,3 (79 şirket)
- Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor1,41×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Perakende ve tüketim şirketleri arasında
3Ç26 · Perakende ve tüketim sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi74 şirket içinde 66.−%32,3medyan −%5,0
- FAVÖK marjı72 şirket içinde 6.%31,7medyan %8,0
- Net kâr marjı73 şirket içinde 10.%15,1medyan −%0,1
- Özkaynak kârlılığı72 şirket içinde 17.%8,9medyan %0,9
- Net borç / özkaynak75 şirket içinde 47. (düşük olan önde)0,17×medyan 0,05×
- Kaldıraç79 şirket içinde 34. (düşük olan önde)%38,3medyan %43,3
Sektördeki benzerler
Perakende ve tüketim · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 3Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 3Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 3Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 3Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumlu
2Güçlenen, büyüyen
- FAVÖK marjı %7,5 → %31,7
- Serbest nakit akışı pozitif (yaklaşık 371 milyon TL)
Olumsuz
1Zayıflayan, risk
- Hasılat yıllık %32,3 geriledi
Kontrol listesi · 3Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✗Hasılat reel olarak azaldı−%32,3 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- –Net kâr değişimi— · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✓FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden yüksek%31,7 · geçen yıl %7,5
- ✓Net kâr marjı sektör medyanının üzerinde%15,1 · sektör medyanı %-0,1 (73 şirket)
- ✓Özkaynak kârlılığı sektör medyanının üzerinde%8,9 · sektör medyanı %0,9 (72 şirket)
- ✓Net kârın çoğu esas faaliyettenesas faaliyet kârı net kârdan büyük · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✗Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)0,17× · sektör medyanı 0,05× (75 şirket)
- ✓Kaldıraç sektör medyanından düşük%38,3 · sektör medyanı %43,3 (79 şirket)
- ✓Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor1,41× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✓İşletme faaliyetleri nakit ürettiartıda · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
Sanica Isı; Panel Radyatör Grubu Ürünleri Boru ve Bağlantı Parçaları Grubu Ürünleri Kombi Grubu Ürünleri üretimini gerçekleştirmektedir.
Künye
- Sektör (KAP)
- Metal Eşya Makine Elektrikli Cihazlar ve Ulaşım Araçları
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %53,6
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Hüseyin Nesimi Fatinoğlu%27,8
- Ali Fatinoğlu%13,8
- Emre Fatinoğlu%3,7
- Diğer%54,7
- Pazar
- Ana Pazar
- Bağımsız denetçi
- Bilgin Global Bağımsız Denetim A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 30 Ekim 2026 · Finansal rapor2026 Yılı 3. 3 Aylık Dönem Faaliyet Raporu
- 30 Ekim 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- 28 Ağustos 2026 · Kredi DerecelendirmesiJCR Eurasia Kredi Derecelendirme Bildirimi
- 19 Ağustos 2026 · Sermaye Artırımı - Azaltımı İşlemlerine İlişkin BildirimSermaye Piyasası Kurulu?na Bedelli Sermaye Artırımı Başvurusu
- 13 Ağustos 2026 · Finansal rapor2025 Yılı TSRS Uyumlu Sürdürülebilirlik Raporu
- SNICA son çeyrekte kâr etti mi?
- Evet. Sanica Isı Sanayi, 3Ç26 döneminde 125 milyon TL net kâr açıkladı; geçen yılın aynı çeyreğinde zarardaydı.
- SNICA borçlu mu?
- 3Ç26 sonunda net borcu 965 milyon TL; bu, özkaynağının 0,17 katı. Sektör medyanı özkaynağın 0,05 katı.
- SNICA temettü veriyor mu?
- KAP kayıtlarımızda bu şirketin nakit kâr payı dağıtımı yok.
- Sanica Isı Sanayi ne iş yapıyor?
- Perakende ve tüketim sektöründe. Sanica Isı; Panel Radyatör Grubu Ürünleri Boru ve Bağlantı Parçaları Grubu Ürünleri Kombi Grubu Ürünleri üretimini gerçekleştirmektedir.