İçeriğe geç
QUAGR

QUA Granite

2Ç26 · 19 Ağustos 2026
+ Karşılaştır
Ödenmiş sermaye
2,6 mr TL
Ana ortak
Q Yatırım Holding Anonim Şirketi · %27,9

QUA Granite (QUAGR), 2026 yılının 2. çeyreğinde 29 milyon TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %74,9 azaldı, hasılat reel olarak %36,2 azaldı.

Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem

Dönem
Tüm çeyrekler →
2Ç26 · Nisan–Haziran 2026
00 · Genel bakış

Tek bakışta QUAGR

Son 5 çeyrek · rakamlar KAP finansal tablolarından · milyon TL
Fiyat grafiği: TradingView ↗
Hasılat
2,2 milyar TL
reel −%36,2son 12 ay 10,0
2Ç252Ç26
Net kâr
29 milyon TL
reel −%74,9son 12 ay −1,1
2Ç252Ç26
FAVÖK
374 milyon TL
marj %16,7 · −12,7 puanson 12 ay 1,5
2Ç252Ç26
Serbest nakit akışı
−308 milyon TL
son 12 ay 658
2Ç252Ç26

Özet finansallar

Gelir tablosu, nakit akışı, bilanço ve oranlar tek yerde · milyon TLTüm tablolar →
mn TL2Ç261Ç264Ç25 ≈3Ç252Ç25Son 12 aySeyir
Gelir tablosu
Hasılat2.2352.2813.0212.4872.65210.025
Brüt kâr5686062346139082.021
FAVÖK3744581944347801.460
Esas faaliyet kârı848−351−62296546731
Net kâr29−489−511−9187−1.062
Nakit akışı
İşletme faaliyetlerinden nakit−510616498−63280541
Yatırım harcaması201−24−40−21−36117
Serbest nakit akışı−308592458−84244658
Bilanço · dönem sonu
Toplam varlıklar22.82421.15420.30820.10119.43022.824
Özkaynak10.75010.0099.5569.5969.00110.750
Finansal borç4.6174.1224.7515.0915.5474.617
Nakit ve benzerleri4242152784251.008424
Net borç4.1943.9074.4734.6664.5404.194
Oranlar
Brüt marj%25,4%26,6%7,7%24,6%34,2%20,2
FAVÖK marjı%16,7%20,1%6,4%17,5%29,4%14,6
Net kâr marjı%1,3−%21,5−%16,9−%3,7%3,3−%10,6
Özkaynak kârlılığı · yıllık%1,1−%19,6−%21,4−%3,8%3,9−%9,9
Net borç / özkaynak0,39×0,39×0,47×0,49×0,50×0,39×

≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.

Satış ve kâr

Tek çeyrek · milyon TL · her çeyrek kendi tarihinin parasıyla
HasılatNet kâr
2,7
87
2Ç25
2,5
−91
3Ç25
3,0
−511
4Ç25 ≈
2,3
−489
1Ç26
2,2
29
2Ç26

Marjlar

Her 100 liralık satıştan kalan
Brüt marjFAVÖK marjıNet kâr marjı
%25,4%16,7%1,32Ç253Ç254Ç25 ≈1Ç262Ç26
01 · Ne oldu?

Bu çeyrek ne oldu?

Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %36,2 geriledi, net kâr %74,9 azaldı.*

Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik

2 maddede
  • FAVÖK marjı %16,7; geçen yılın aynı çeyreğinde %29,4 idi (−12,7 puan).
  • Kâra rağmen serbest nakit akışı negatif (yaklaşık −308 milyon TL); yatırım harcaması ya da işletme sermayesi nakdi tüketti.
02 · Kâr nereden geldi?

Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı

2Ç26 · milyon TL
2.235
Hasılat
−1.668
Satış maliyeti
568
Brüt kâr
+280
Faaliyet giderleri ve diğer
848
Esas faaliyet kârı
−819*
Faaliyet dışı, finansman, vergi
29
Net kâr

* Esas faaliyet kârı 848 milyon TL, net kâr 29 milyon TL. Aradaki 819 milyon TL faaliyet dışında gitti: finansman, parasal kazanç ya da kayıp, vergi ve azınlık payı. Ayrıntı şirketin raporunda.

03 · Kârın kalitesi

Kâr nakde dönüyor mu?

Esas faaliyet payı
%2.943,7
kârın çoğu işin kendisinden
%50 altı: net kârın çoğu faaliyet dışı
İşletme nakdi / net kâr
-17,70×
nakit kârın altında
2Ç26: işletme nakdi −510 mn TL ≈, net kâr 29 mn TL
Serbest nakit akışı
−308 mn TL

Net kâr ve işletme nakdi

Tek çeyrek · milyon TL · nakit akışı kümülatif farkla (≈)
İşletme nakdiNet kâr
280
87
2Ç25
−63
−91
3Ç25
498
−511
4Ç25 ≈
616
−489
1Ç26
−510
29
2Ç26
04 · Bilanço sağlığı

Borç ve nakit

2Ç26 dönem sonu
Net borç
4,2 mr TL
−%7,6 yılda, nominal
Net borç / FAVÖK
2,87×
son 12 ay FAVÖK ile
Cari oran
1,04×
1'in üstünde
Nakit
424 mn TL
finansal borcun %9,2'i

Özkaynak ve net borç

Dönem sonu · milyon TL · her dönem kendi tarihinin parasıyla
ÖzkaynakNet borç
9,0
4,5
2Ç25
9,6
4,7
3Ç25
9,6
4,5
4Ç25 ≈
10,0
3,9
1Ç26
10,8
4,2
2Ç26

Ölçütlere göre

Kural ve sektör medyanına göre; puan değildir
  • Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)0,39×
    sektör medyanı 0,06× (53 şirket)
  • Kaldıraç sektör medyanından yüksek%53
    sektör medyanı %41,2 (53 şirket)
  • Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor1,04×
    ölçüt: 1,00× ve üzeri
05 · Sektördeki yeri

Çimento ve inşaat şirketleri arasında

Şirketin konumu sektör medyanına göre; puan değildir

2Ç26 · Çimento ve inşaat sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan

  • Hasılat büyümesi51 şirket içinde 48.
    −%36,2medyan +%2,8
  • Net kâr büyümesi33 şirket içinde 24.
    −%74,9medyan −%12,6
  • FAVÖK marjı46 şirket içinde 18.
    %16,7medyan %12,9
  • Net kâr marjı49 şirket içinde 29.
    %1,3medyan %3,6
  • Özkaynak kârlılığı51 şirket içinde 31.
    %1,1medyan %3,8
  • Net borç / özkaynak53 şirket içinde 39. (düşük olan önde)
    0,39×medyan 0,06×
  • Kaldıraç53 şirket içinde 36. (düşük olan önde)
    %53medyan %41,2

Sektördeki benzerler

Çimento ve inşaat · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrek
QUAGR ve aynı sektörden büyüklüğü en yakın şirketler
ŞirketNet kâr değişimiFAVÖK marjıNet borç / özkaynak
QUAGR
QUA Granite · 2Ç26
−%74,9%16,70,39×
KONYA
Konya Çimento · 2Ç26
—%18,70,12×
GOLTS
Göltaş Çimento · 2Ç26
>+%1.000%4,10,21×
LMKDC
Limak Doğu Anadolu Çimento · 3Ç26
−%36,2%37,9−0,19×
KBORU
Kuzey Boru · 3Ç26
>+%1.000%410,84×
BRLSM
Birlesim Mühendislik · 2Ç26
—%8,40,51×
Sektör medyanı
53 şirket
−%12,6%12,90,06×

Benzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.

06 · Tablolar

Mali tablolar

Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)

İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.

Kalem6A 20256A 2026Değişim
Gelir tablosu
Hasılat6.2584.676−%25,3
Brüt kâr2.0461.217−%40,5
FAVÖK1.678850−%49,3
Faaliyet kârı1.119472−%57,8
Net kâr (ana ortaklık)−791−495eksi küçüldü
Nakit akışı
İşletme faaliyetlerinden nakit672106−%84,2
Yatırım harcaması88−178artıdan eksiye
Serbest nakit akışı585284−%51,5
Bilanço31 Ara 202530 Haz 2026Değişim
Toplam varlıklar23.91422.824−%4,6
Özkaynak (ana ortaklık)11.25310.750−%4,5
Nakit ve kısa vadeli yatırımlar328424+%29,2
Finansal borç5.5954.617−%17,5
Stoklar2.9132.806−%3,7
Ticari alacaklar6.3917.384+%15,5
Ticari borçlar5.0925.836+%14,6

Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.

Gelir tablosu · bilanço · nakit akışı · oranlar: 12 çeyrek, çeyreklik, kümülatif ve yıllıkTabloları aç →
07 · Grafikler

Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç

Son 12 çeyrek

Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?
HasılatSatış gelirleri
2Ç262,2 mr TL▼ −%36,2 yıllık, reel2Ç25: 3,5 mr TL
0 mn2 mr4 mr6 mr3Ç244Ç241Ç252Ç253Ç254Ç251Ç262Ç26

kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 2Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 2Ç26

08 · Değerlendirme

Artılar, eksiler, izlenecekler

2Ç26 · KAP rakamlarından otomatik; yorum ya da tavsiye değildir

Değerlendirme · 2Ç26

Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatik

Olumsuz

4

Zayıflayan, risk

  • FAVÖK marjı %29,4 → %16,7
  • Net kâr yıllık %74,9 geriledi (29 milyon TL)
  • Kâr nakde dönmedi: serbest nakit akışı yaklaşık −308 milyon TL
  • Hasılat yıllık %36,2 geriledi
09 · Kayıtlar

Künye, temettü, sermaye ve KAP

Açmak için satıra dokun