- Sektör
- Çimento ve inşaat
- Ödenmiş sermaye
- 18 mn TL
- Ana ortak
- Gölyatırım Holding A.ş. · %30,7
- Sonraki bilanço
- 9 Aylık 2026 · en geç 9 Kasım 2026
Göltaş Çimento (GOLTS), 2026 yılının 2. çeyreğinde 243 milyon TL net kâr açıkladı; hasılat reel olarak %22,1 arttı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta GOLTS
| mn TL | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | 2Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 2.325 | 1.696 | 2.015 | 1.748 | 1.442 | 7.784 | |
| Brüt kâr | 464 | 634 | 113 | 724 | 364 | 1.934 | |
| FAVÖK | 95 | 367 | −95 | 428 | 83 | 795 | |
| Esas faaliyet kârı | −92 | 377 | −214 | 426 | 24 | 498 | |
| Net kâr | 243 | 17 | 260 | 89 | 14 | 608 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | 265 | 163 | 275 | 427 | 141 | 1.130 | |
| Yatırım harcaması | −110 | −105 | −131 | −165 | −171 | −511 | |
| Serbest nakit akışı | 155 | 57 | 144 | 262 | −30 | 619 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 16.754 | 15.383 | 13.853 | 13.422 | 12.387 | 16.754 | |
| Özkaynak | 11.493 | 10.528 | 9.838 | 9.717 | 8.873 | 11.493 | |
| Finansal borç | 2.620 | 2.461 | 2.110 | 1.866 | 1.708 | 2.620 | |
| Nakit ve benzerleri | 182 | 169 | 99 | 68 | 80 | 182 | |
| Net borç | 2.438 | 2.292 | 2.010 | 1.799 | 1.628 | 2.438 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %19,9 | %37,4 | %5,6 | %41,4 | %25,2 | %24,8 | |
| FAVÖK marjı | %4,1 | %21,7 | −%4,7 | %24,5 | %5,8 | %10,2 | |
| Net kâr marjı | %10,5 | %1 | %12,9 | %5,1 | %0,9 | %7,8 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | %8,5 | %0,6 | %10,6 | %3,6 | %0,6 | %5,3 | |
| Net borç / özkaynak | 0,21× | 0,22× | 0,20× | 0,19× | 0,18× | 0,21× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %22,1 büyüdü, net kâr %1.000'den fazla arttı.*
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik
- Esas faaliyetler 92 milyon TL zarar etti.
- FAVÖK marjı bir önceki çeyreğe göre −17,6 puan değişerek %4,1 oldu.
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
* Esas faaliyet kârı −92 milyon TL, net kâr 243 milyon TL. Aradaki 335 milyon TL faaliyet dışında kazanıldı: finansman, parasal kazanç ya da kayıp, vergi ve azınlık payı. Ayrıntı şirketin raporunda.
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Borç artıyor, nakit yetiyor mu?
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)0,21×sektör medyanı 0,06× (53 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından düşük%28sektör medyanı %41,2 (53 şirket)
- Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor1,01×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Çimento ve inşaat şirketleri arasında
2Ç26 · Çimento ve inşaat sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi51 şirket içinde 8.+%22,1medyan +%2,8
- Net kâr büyümesi33 şirket içinde 3.>+%1.000medyan −%12,6
- FAVÖK marjı46 şirket içinde 38.%4,1medyan %12,9
- Net kâr marjı49 şirket içinde 11.%10,5medyan %3,6
- Özkaynak kârlılığı51 şirket içinde 15.%8,5medyan %3,8
- Net borç / özkaynak53 şirket içinde 34. (düşük olan önde)0,21×medyan 0,06×
- Kaldıraç53 şirket içinde 18. (düşük olan önde)%28medyan %41,2
Sektördeki benzerler
Çimento ve inşaat · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 2Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 2Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 2Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumlu
3Güçlenen, büyüyen
- Net kâr yıllık %1.000'den fazla arttı (243 milyon TL)
- Serbest nakit akışı pozitif (yaklaşık 155 milyon TL)
- Hasılat yıllık %22,1 büyüdü
Olumsuz
1Zayıflayan, risk
- Esas faaliyetler 92 milyon TL zararda
Kontrol listesi · 2Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✓Hasılat reel olarak arttı+%22,1 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- ✓Net kâr arttı+%1.250,5 · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✗FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden düşük%4,1 · geçen yıl %5,8
- ✓Net kâr marjı sektör medyanının üzerinde%10,5 · sektör medyanı %3,6 (49 şirket)
- ✓Özkaynak kârlılığı sektör medyanının üzerinde%8,5 · sektör medyanı %3,8 (51 şirket)
- ✗Net kârın çoğu esas faaliyet dışından (finansman, parasal kazanç ya da tek seferlik)esas faaliyetler zararda · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✗Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)0,21× · sektör medyanı 0,06× (53 şirket)
- ✓Kaldıraç sektör medyanından düşük%28 · sektör medyanı %41,2 (53 şirket)
- ✓Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor1,01× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✓İşletme faaliyetleri nakit ürettiartıda · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
ÇİMENTO, KLİNKER VE HAZIR BETON ÜRETEREK YURTİÇİ VE YURTDIŞI PİYASALARDA SATIŞA SUNMAK
Künye
- Sektör (KAP)
- Taş ve Toprağa Dayalı
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %67,6
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Gölyatırım Holding A.Ş.%30,7
- İsmail Tarman%7,6
- Marmara Capıtal Portföy Hisse Senedi (Tl) Fonu (Hisse Senedi Yoğun Fon)%3,6
- Diğer%58,1
- Pazar
- Ana Pazar
- Bağımsız denetçi
- Denge Ankara Bağımsız Denetim ve Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Temettü geçmişi
Kaynak: KAP kâr payı dağıtım bildirimleri · hisse başı brüt tutarlarBedelsiz sermaye artırımı ve bölünmeler nedeniyle eski yılların hisse başı tutarları bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamayabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 28 Eylül 2026İcra Komitesi Üyemizin Görevinden Ayrılması
- 25 Ağustos 2026 · Kredi DerecelendirmesiKredi Derecelendirme Notu Hakkında
- 17 Ağustos 2026 · Finansal raporTSRS Uyumlu Sürdürülebilirlik Raporu 2025
- 17 Ağustos 2026 · Finansal rapor30.06.2026 Faaliyet Raporu
- 17 Ağustos 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- GOLTS son çeyrekte kâr etti mi?
- Evet. Göltaş Çimento, 2Ç26 döneminde 243 milyon TL net kâr açıkladı. Esas faaliyetler zarar etti; net kâr tamamen faaliyet dışı kalemlerden (finansman geliri, parasal kazanç ya da tek seferlik gelirler) geldi.
- GOLTS borçlu mu?
- 2Ç26 sonunda net borcu 2,4 milyar TL; bu, özkaynağının 0,21 katı. Sektör medyanı özkaynağın 0,06 katı.
- GOLTS temettü veriyor mu?
- Evet. Son dağıtım 17 Temmuz 2026 tarihinde, pay başına brüt 4,1667 TL. Kayıtlı geçmişte 6 farklı yılda temettü dağıttı.
- GOLTS bir sonraki bilançosunu ne zaman açıklayacak?
- 9 Aylık 2026 finansal raporu için yasal son gün 9 Kasım 2026. Şirketler raporu genellikle bu tarihten önce, akşam saatlerinde KAP'ta yayımlar.
- Göltaş Çimento ne iş yapıyor?
- Çimento ve inşaat sektöründe. ÇİMENTO, KLİNKER VE HAZIR BETON ÜRETEREK YURTİÇİ VE YURTDIŞI PİYASALARDA SATIŞA SUNMAK