- Sektör
- Çimento ve inşaat
- Ödenmiş sermaye
- 5 mn TL
- Ana ortak
- Parfıcım Partıcıpatıons Fınancıeres Et Immobılıeres · %81,9
- Sonraki bilanço
- 9 Aylık 2026 · en geç 9 Kasım 2026
Konya Çimento (KONYA), 2026 yılının 2. çeyreğinde 112 milyon TL net kâr açıkladı; geçen yılın aynı çeyreğinde zarardaydı, hasılat reel olarak %19,1 arttı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta KONYA
| mn TL | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | 2Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 2.227 | 1.200 | 2.016 | 1.751 | 1.415 | 7.193 | |
| Brüt kâr | 537 | 114 | 424 | 519 | 265 | 1.594 | |
| FAVÖK | 417 | −21 | 286 | 452 | 176 | 1.134 | |
| Esas faaliyet kârı | 349 | −77 | 242 | 373 | 109 | 887 | |
| Net kâr | 112 | −149 | 190 | 194 | −37 | 347 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | −79 | −93 | 377 | 215 | 57 | 421 | |
| Yatırım harcaması | −26 | −1 | −65 | −487 | −1 | −579 | |
| Serbest nakit akışı | −105 | −94 | 312 | −272 | 56 | −158 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 7.323 | 6.637 | 6.300 | 6.096 | 5.046 | 7.323 | |
| Özkaynak | 5.285 | 4.796 | 4.493 | 4.137 | 3.669 | 5.285 | |
| Finansal borç | 826 | 637 | 463 | 645 | 338 | 826 | |
| Nakit ve benzerleri | 199 | 99 | 93 | 68 | 72 | 199 | |
| Net borç | 628 | 538 | 370 | 577 | 266 | 628 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %24,1 | %9,5 | %21 | %29,6 | %18,7 | %22,2 | |
| FAVÖK marjı | %18,7 | −%1,7 | %14,2 | %25,8 | %12,4 | %15,8 | |
| Net kâr marjı | %5 | −%12,4 | %9,4 | %11,1 | −%2,6 | %4,8 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | %8,5 | −%12,4 | %16,9 | %18,7 | −%4,1 | %6,6 | |
| Net borç / özkaynak | 0,12× | 0,11× | 0,08× | 0,14× | 0,07× | 0,12× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %19,1 büyüdü.*
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik
- FAVÖK marjı %18,7; geçen yılın aynı çeyreğinde %12,4 idi (+6,3 puan).
- Kâra rağmen serbest nakit akışı negatif (yaklaşık −105 milyon TL); yatırım harcaması ya da işletme sermayesi nakdi tüketti.
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
* Esas faaliyet kârı 349 milyon TL, net kâr 112 milyon TL. Aradaki 237 milyon TL faaliyet dışında gitti: finansman, parasal kazanç ya da kayıp, vergi ve azınlık payı. Ayrıntı şirketin raporunda.
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Borç artıyor, nakit yetiyor mu?
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)0,12×sektör medyanı 0,06× (53 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından düşük%27,8sektör medyanı %41,2 (53 şirket)
- Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor1,52×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Çimento ve inşaat şirketleri arasında
2Ç26 · Çimento ve inşaat sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi51 şirket içinde 13.+%19,1medyan +%2,8
- FAVÖK marjı46 şirket içinde 13.%18,7medyan %12,9
- Net kâr marjı49 şirket içinde 21.%5medyan %3,6
- Özkaynak kârlılığı51 şirket içinde 15.%8,5medyan %3,8
- Net borç / özkaynak53 şirket içinde 30. (düşük olan önde)0,12×medyan 0,06×
- Kaldıraç53 şirket içinde 17. (düşük olan önde)%27,8medyan %41,2
Sektördeki benzerler
Çimento ve inşaat · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 2Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 2Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 2Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumlu
2Güçlenen, büyüyen
- FAVÖK marjı %12,4 → %18,7
- Hasılat yıllık %19,1 büyüdü
Olumsuz
1Zayıflayan, risk
- Kâr nakde dönmedi: serbest nakit akışı yaklaşık −105 milyon TL
Kontrol listesi · 2Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✓Hasılat reel olarak arttı+%19,1 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- –Net kâr değişimi— · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✓FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden yüksek%18,7 · geçen yıl %12,4
- ✓Net kâr marjı sektör medyanının üzerinde%5 · sektör medyanı %3,6 (49 şirket)
- ✓Özkaynak kârlılığı sektör medyanının üzerinde%8,5 · sektör medyanı %3,8 (51 şirket)
- ✓Net kârın çoğu esas faaliyettenesas faaliyet kârı net kârdan büyük · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✗Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)0,12× · sektör medyanı 0,06× (53 şirket)
- ✓Kaldıraç sektör medyanından düşük%27,8 · sektör medyanı %41,2 (53 şirket)
- ✓Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor1,52× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✗İşletme faaliyetleri nakit tükettieksi · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
Şirketin başlıca çalışma konuları şunlardır: a) Çimento ve klinker maddelerinin üretilmesi, yapılması, pazarlanması, alınıp satılması, ithal ve ihraç edilmesi, bu amaçla yurt içinde ve yurt dışında ticari ve sınai tesisler kurulması, bunların kiralanması, kiraya verilmesi, alınıp satılması, kurulmuş olanlara ortak olunması veya iştirak edilmesi. b) Her türlü çimento mamulünün hazır beton ve prefabrik yapı elemanlarının ara ve nihai ürünlerinin üretilmesi, imal edilmesi pazarlanması, alınıp satılması, ithal ve ihraç edilmesi, bu amaçla yurt içinde ve yurt dışında ticari ve sınai tesislerin kurulması, bunların kiralanması, kiraya verilmesi, alınıp satılması, kurulmuş olanlara ortak olunması…
Künye
- Sektör (KAP)
- Taş ve Toprağa Dayalı
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %15,9
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Parfıcım Partıcıpatıons Fınancıeres Et Immobılıeres%81,9
- Diğer%18,1
- Pazar
- Ana Pazar
- Bağımsız denetçi
- Drt Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 20 Ağustos 2026 · Finansal raporTSRS Uyumlu Sürdürülebilirlik Raporu 2025
- 10 Ağustos 2026 · Finansal raporKonya Çimento Sanayii A.Ş. 30.06.2026 Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu
- 10 Ağustos 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- 10 Temmuz 2026Yönetim Kurulu'na Üye Atanması
- KONYA son çeyrekte kâr etti mi?
- Evet. Konya Çimento, 2Ç26 döneminde 112 milyon TL net kâr açıkladı; geçen yılın aynı çeyreğinde zarardaydı.
- KONYA borçlu mu?
- 2Ç26 sonunda net borcu 628 milyon TL; bu, özkaynağının 0,12 katı. Sektör medyanı özkaynağın 0,06 katı.
- KONYA temettü veriyor mu?
- KAP kayıtlarımızda bu şirketin nakit kâr payı dağıtımı yok.
- KONYA bir sonraki bilançosunu ne zaman açıklayacak?
- 9 Aylık 2026 finansal raporu için yasal son gün 9 Kasım 2026. Şirketler raporu genellikle bu tarihten önce, akşam saatlerinde KAP'ta yayımlar.
- Konya Çimento ne iş yapıyor?
- Çimento ve inşaat sektöründe. Şirketin başlıca çalışma konuları şunlardır: a) Çimento ve klinker maddelerinin üretilmesi, yapılması, pazarlanması, alınıp satılması, ithal ve ihraç edilmesi, bu amaçla yurt içinde ve yurt dışında ticari ve sınai…