- Sektör
- Holding
- Ödenmiş sermaye
- 797 mn TL
- Ana ortak
- Nurol Portföy Yönetimi A.ş. Üçüncü Girişim Sermayesi Yatırım Fonu · %9,9
- Sonraki bilanço
- 9 Aylık 2026 · en geç 9 Kasım 2026
Ostim Endüstriyel Yatırımlar ve İşletme (OSTIM), 2026 yılının 2. çeyreğinde 58 milyon TL net zarar açıkladı; zarar geçen yılın aynı çeyreğine göre büyüdü, hasılat reel olarak %0,5 arttı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta OSTIM
| mn TL | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | 2Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 106 | 119 | 121 | 120 | 80 | 466 | |
| Brüt kâr | 32 | 25 | 52 | 19 | 20 | 127 | |
| FAVÖK | 2 | 3 | 38 | −2 | −3 | 40 | |
| Esas faaliyet kârı | −12 | −9 | 24 | −10 | −13 | −6 | |
| Net kâr | −58 | −79 | 54 | −2 | −9 | −85 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | −19 | −4 | 45 | −29 | 2 | −6 | |
| Yatırım harcaması | 2 | −1 | −2 | −2 | −3 | −3 | |
| Serbest nakit akışı | −16 | −5 | 43 | −31 | −1 | −9 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 3.906 | 3.670 | 3.366 | 3.134 | 2.927 | 3.906 | |
| Özkaynak | 3.042 | 2.897 | 2.704 | 2.454 | 2.285 | 3.042 | |
| Finansal borç | 117 | 97 | 83 | 81 | 84 | 117 | |
| Nakit ve benzerleri | 40 | 46 | 47 | 39 | 54 | 40 | |
| Net borç | 77 | 51 | 37 | 41 | 30 | 77 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %29,7 | %20,8 | %42,9 | %16 | %25,4 | %27,3 | |
| FAVÖK marjı | %1,6 | %2,5 | %31,2 | −%1,8 | −%3,2 | %8,6 | |
| Net kâr marjı | −%54,4 | −%66,6 | %44,7 | −%1,8 | −%11,4 | −%18,3 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | −%7,6 | −%10,9 | %8 | −%0,4 | −%1,6 | −%2,8 | |
| Net borç / özkaynak | 0,03× | 0,02× | 0,01× | 0,02× | 0,01× | 0,03× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %0,5 büyüdü; çeyrek 58 milyon TL zararla kapandı.
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik
- Esas faaliyetler 12 milyon TL zarar etti.
- FAVÖK marjı %1,6; geçen yılın aynı çeyreğinde −%3,2 idi (+4,8 puan).
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Borç artıyor, nakit yetiyor mu?
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)0,03×sektör medyanı -0× (39 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından düşük%12,9sektör medyanı %33,1 (39 şirket)
- Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor2,67×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Holding şirketleri arasında
2Ç26 · Holding sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi30 şirket içinde 12.+%0,5medyan −%15,1
- FAVÖK marjı26 şirket içinde 18.%1,6medyan %11,8
- Net kâr marjı25 şirket içinde 19.−%54,4medyan −%0,4
- Özkaynak kârlılığı38 şirket içinde 26.−%7,6medyan −%0,5
- Net borç / özkaynak39 şirket içinde 24. (düşük olan önde)0,03×medyan -0×
- Kaldıraç39 şirket içinde 11. (düşük olan önde)%12,9medyan %33,1
Sektördeki benzerler
Holding · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 2Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 2Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 2Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumlu
1Güçlenen, büyüyen
- FAVÖK marjı −%3,2 → %1,6
Olumsuz
2Zayıflayan, risk
- Çeyrek 58 milyon TL zararla kapandı
- Esas faaliyetler 12 milyon TL zararda
Kontrol listesi · 2Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✓Hasılat reel olarak arttı+%0,5 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- –Net kâr değişimi— · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✓FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden yüksek%1,6 · geçen yıl %-3,2
- ✗Net kâr marjı sektör medyanının altında%-54,4 · sektör medyanı %-0,4 (25 şirket)
- ✗Özkaynak kârlılığı sektör medyanının altında%-7,6 · sektör medyanı %-0,5 (38 şirket)
- –Kârın kaynağı— · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✗Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)0,03× · sektör medyanı -0× (39 şirket)
- ✓Kaldıraç sektör medyanından düşük%12,9 · sektör medyanı %33,1 (39 şirket)
- ✓Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor2,67× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✗İşletme faaliyetleri nakit tükettieksi · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
İnşaat, Gayrimenkul Yönetimi, İç ve Dış Ticaret, İmalat konularında proje yönetmek, Ostimli imalatçı şirketlerle proje tabanlı işbirliği yapmak.
Künye
- Sektör (KAP)
- Holdingler ve Yatırım Şirketleri
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %84,8
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Nurol Portföy Yönetimi A.Ş. Üçüncü Girişim Sermayesi Yatırım Fonu▲ 4,96%9,9
- Ali Murat Korkmaz▲ 0,51%7,1
- Ostim Proje ve Teknoloji Gelişim Eğitim Danışmanlık Hizmetleri A.Ş.%5,3
- Ostim Eğitim Araştırma Geliştirme Kalkınma ve Dayanışma Vakfı (Ostim Vakfı)%4,9
- Diğer%72,8
- Ortaklıkta son değişiklikler
- 14 Eki → 1 Kas · Ali Murat Korkmaz: %6,6 → %7,1
- 14 Eki → 1 Kas · Kuveyt Türk Portföy Kam Katılım Serbest (Tl) Özel Fon: %5,0 → listeden çıktı
- 14 Eki → 1 Kas · Nurol Portföy Yönetimi A.Ş. Üçüncü Girişim Sermayesi Yatırım Fonu: %5,0 → %9,9
- 14 Eki → 1 Kas · Halka açıklık: %72,6 → %84,8
- 8 Eki → 14 Eki · Ali Murat Korkmaz: %7,1 → %6,6
- KAP künyesinin önceki görüntüsüyle karşılaştırma; %5 altı ortaklar KAP'ta her zaman listelenmez.
- Pazar
- Ana Pazar
- Bağımsız denetçi
- Deneyim Bağımsız Denetim ve Danışmanlık A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Sermaye artırımları
Kaynak: KAP sermaye artırımı / azaltımı bildirimleriBedelsiz artırımlar pay sayısını artırır; temettü tablosundaki eski yılların hisse başı tutarları bu yüzden bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamaz.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 17 Ağustos 2026 · Finansal raporFaaliyet Raporu
- 17 Ağustos 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- 24 Haziran 2026 · Sermaye Artırımı - Azaltımı İşlemlerine İlişkin BildirimBedelsiz Sermaye Artırımının Tescili ve İlanı hk
- 23 Haziran 2026 · Sermaye Artırımı - Azaltımı İşlemlerine İlişkin BildirimBedelsiz Sermaye Artırımına İlişkin SPK Onayı ve Bedelsiz Sermaye Artırımı Hak Kullanım Başlangıç Tarihinin Belirlenmesi Hk.
- OSTIM son çeyrekte kâr etti mi?
- Hayır. Ostim Endüstriyel Yatırımlar ve İşletme, 2Ç26 döneminde 58 milyon TL net zarar açıkladı; zarar geçen yılın aynı çeyreğine göre büyüdü.
- OSTIM borçlu mu?
- 2Ç26 sonunda net borcu 77 milyon TL; bu, özkaynağının 0,03 katı. Sektör medyanı özkaynağın 0 katı.
- OSTIM temettü veriyor mu?
- KAP kayıtlarımızda bu şirketin nakit kâr payı dağıtımı yok.
- OSTIM bir sonraki bilançosunu ne zaman açıklayacak?
- 9 Aylık 2026 finansal raporu için yasal son gün 9 Kasım 2026. Şirketler raporu genellikle bu tarihten önce, akşam saatlerinde KAP'ta yayımlar.
- Ostim Endüstriyel Yatırımlar ve İşletme ne iş yapıyor?
- Holding sektöründe. İnşaat, Gayrimenkul Yönetimi, İç ve Dış Ticaret, İmalat konularında proje yönetmek, Ostimli imalatçı şirketlerle proje tabanlı işbirliği yapmak.