- Sektör
- Holding
- Ödenmiş sermaye
- 70 mn TL
- Ana ortak
- Investco Holding A.ş. · %63,9
- Sonraki bilanço
- 9 Aylık 2026 · en geç 9 Kasım 2026
Verusa Holding (VERUS), 2026 yılının 2. çeyreğinde 326 milyon TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %62,6 azaldı, hasılat reel olarak %11,9 arttı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta VERUS
| mn TL | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | 2Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 236 | 219 | 145 | 232 | 159 | 831 | |
| Brüt kâr | 21 | 15 | −60 | −2 | 21 | −26 | |
| FAVÖK | 4 | 0 | −27 | −27 | −22 | −49 | |
| Esas faaliyet kârı | 609 | −517 | −407 | 422 | 1.027 | 106 | |
| Net kâr | 326 | −443 | −989 | 243 | 660 | −864 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | −105 | 124 | 9 | −108 | −565 | −80 | |
| Yatırım harcaması | −3 | −14 | −18 | −2 | −5 | −37 | |
| Serbest nakit akışı | −107 | 110 | −9 | −110 | −570 | −116 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 8.434 | 8.190 | 8.078 | 8.815 | 7.654 | 8.434 | |
| Özkaynak | 5.371 | 4.698 | 4.682 | 5.458 | 4.878 | 5.371 | |
| Finansal borç | 398 | 946 | 977 | 1.026 | 733 | 398 | |
| Nakit ve benzerleri | 4.639 | 4.631 | 4.830 | 5.308 | 4.388 | 4.639 | |
| Net borç | −4.241 | −3.685 | −3.853 | −4.282 | −3.655 | −4.241 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %8,8 | %6,7 | −%41,1 | −%0,6 | %13,2 | −%3,1 | |
| FAVÖK marjı | %1,9 | %0 | −%18,6 | −%11,6 | −%13,8 | −%5,9 | |
| Net kâr marjı | %138,2 | −%202,3 | −%683,5 | %104,7 | %413,7 | −%103,9 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | %24,3 | −%37,7 | −%84,5 | %17,8 | %54,1 | −%16,1 | |
| Net borç / özkaynak | -0,79× | -0,78× | -0,82× | -0,78× | -0,75× | -0,79× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %11,9 büyüdü, net kâr %62,6 azaldı.*
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik
- FAVÖK marjı %1,9; geçen yılın aynı çeyreğinde −%13,8 idi (+15,7 puan).
- Kâra rağmen serbest nakit akışı negatif (yaklaşık −107 milyon TL); yatırım harcaması ya da işletme sermayesi nakdi tüketti.
- Borcundan 4,2 milyar TL fazla nakdi var (net nakit / özkaynak: %79).
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
* Esas faaliyet kârı 609 milyon TL, net kâr 326 milyon TL. Aradaki 283 milyon TL faaliyet dışında gitti: finansman, parasal kazanç ya da kayıp, vergi ve azınlık payı. Ayrıntı şirketin raporunda.
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Şirket net nakitte
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,79×sektör medyanı -0× (39 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından düşük%9,2sektör medyanı %33,1 (39 şirket)
- Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor7,3×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Holding şirketleri arasında
2Ç26 · Holding sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi30 şirket içinde 7.+%11,9medyan −%15,1
- Net kâr büyümesi22 şirket içinde 11.−%62,6medyan −%64,8
- FAVÖK marjı26 şirket içinde 17.%1,9medyan %11,8
- Net kâr marjı25 şirket içinde 2.%138,2medyan −%0,4
- Özkaynak kârlılığı38 şirket içinde 6.%24,3medyan −%0,5
- Net borç / özkaynak39 şirket içinde 3. (düşük olan önde)-0,79×medyan -0×
- Kaldıraç39 şirket içinde 5. (düşük olan önde)%9,2medyan %33,1
Sektördeki benzerler
Holding · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 2Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 2Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 2Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumlu
3Güçlenen, büyüyen
- FAVÖK marjı −%13,8 → %1,9
- Net nakit 4,2 milyar TL (borçtan fazla nakit)
- Hasılat yıllık %11,9 büyüdü
Olumsuz
2Zayıflayan, risk
- Net kâr yıllık %62,6 geriledi (326 milyon TL)
- Kâr nakde dönmedi: serbest nakit akışı yaklaşık −107 milyon TL
Kontrol listesi · 2Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✓Hasılat reel olarak arttı+%11,9 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- ✗Net kâr azaldı−%62,6 · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✓FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden yüksek%1,9 · geçen yıl %-13,8
- ✓Net kâr marjı sektör medyanının üzerinde%138,2 · sektör medyanı %-0,4 (25 şirket)
- ✓Özkaynak kârlılığı sektör medyanının üzerinde%24,3 · sektör medyanı %-0,5 (38 şirket)
- ✓Net kârın çoğu esas faaliyettenesas faaliyet kârı net kârdan büyük · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✓Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,79× · sektör medyanı -0× (39 şirket)
- ✓Kaldıraç sektör medyanından düşük%9,2 · sektör medyanı %33,1 (39 şirket)
- ✓Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor7,3× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✗İşletme faaliyetleri nakit tükettieksi · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
Holding Faaliyetleri
Künye
- Sektör (KAP)
- Holdingler ve Yatırım Şirketleri
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %10,5
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Investco Holding A.Ş.%63,9
- Ermıngton Overseas Sa.%15
- Nihat Özçelik%5
- Verusa Holding A.Ş.%4,8
- Prıckley Internatıonal S.a.%3,2
- Diğer%8,2
- Pazar
- Ana Pazar
- Bağımsız denetçi
- Drt Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Temettü geçmişi
Kaynak: KAP kâr payı dağıtım bildirimleri · hisse başı brüt tutarlarBedelsiz sermaye artırımı ve bölünmeler nedeniyle eski yılların hisse başı tutarları bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamayabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Pay geri alımları
Kaynak: KAP pay geri alım bildirimleriProgram: 20 Mart 2025 yönetim kurulu kararı · sürüyor · son KAP bildirimi ↗
1 TL nominal = 1 pay. Oranlar her işlemin bildirildiği günkü sermayeye göredir; arada bedelsiz artırım olduysa toplam yaklaşıktır. İşlem fiyatı gösterilmez (sitede hisse fiyatı yayınlamıyoruz). Geri alım şirketin kendi kararıdır; yatırım tavsiyesi değildir.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 2 Ekim 2026Yönetim Kurulu Üye Değişikliği Hakkında
- 16 Eylül 2026Şirketimizin %100 bağlı ortaklığı Standard Boksit İşletmeleri A.Ş.'nin Antalya Akseki maden sahasına ilişkin Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü ("MAPEG") tarafından verilen İşletme Ruhsatı Hk.
- 3 Eylül 2026 · Hak Kullanım Süreç İptal Bildirimi2024 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı?nın yapılmaması nedeniyle kâr dağıtım önerisinin iptal edilmesi hakkında
- 19 Ağustos 2026 · Finansal raporFaaliyet Raporu 30.06.2026
- 19 Ağustos 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- VERUS son çeyrekte kâr etti mi?
- Evet. Verusa Holding, 2Ç26 döneminde 326 milyon TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %62,6 azaldı.
- VERUS borçlu mu?
- Hayır, net nakitte: 2Ç26 sonunda nakdi finansal borcundan 4,2 milyar TL fazla. Sektör medyanı özkaynağın 0 katı.
- VERUS temettü veriyor mu?
- Evet. Son dağıtım 20 Kasım 2024 tarihinde, pay başına brüt 0,25 TL. Kayıtlı geçmişte 4 farklı yılda temettü dağıttı.
- VERUS bir sonraki bilançosunu ne zaman açıklayacak?
- 9 Aylık 2026 finansal raporu için yasal son gün 9 Kasım 2026. Şirketler raporu genellikle bu tarihten önce, akşam saatlerinde KAP'ta yayımlar.
- Verusa Holding ne iş yapıyor?
- Holding sektöründe. Holding Faaliyetleri