İçeriğe geç
ORZAX

Orzax İlaç

2Ç26 · 19 Ağustos 2026
+ Karşılaştır
Halka arz karnesindeTek seferlik zarar
Sektör
Sağlık
Halka arz
Tem 2026
Ödenmiş sermaye
339 mn TL
Ana ortak
Alyors Sağlık ve Gıda Teknolojileri Sanayi Ticaret Anonim Şirketi · %43,7

Orzax İlaç (ORZAX), 2026 yılının 2. çeyreğinde 67 milyon TL net zarar açıkladı; hasılat reel olarak %31,7 arttı.

Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem

Dönem
2Ç26 · Nisan–Haziran 2026
00 · Genel bakış

Tek bakışta ORZAX

Son 1 çeyrek · rakamlar KAP finansal tablolarından · milyon TL
Fiyat grafiği: TradingView ↗
Hasılat
1,7 milyar TL
reel +%31,7
2Ç262Ç26
Net kâr
−67 milyon TL
reel −%228,6
2Ç262Ç26
FAVÖK
—
2Ç262Ç26
Serbest nakit akışı
—
2Ç262Ç26

Özet finansallar

Gelir tablosu, nakit akışı, bilanço ve oranlar tek yerde · milyon TLTüm tablolar →
mn TL2Ç26Son 12 aySeyir
Gelir tablosu
Hasılat1.710—
Brüt kâr1.143—
Esas faaliyet kârı372—
Net kâr−67—
Bilanço · dönem sonu
Toplam varlıklar10.11210.112
Özkaynak3.5403.540
Finansal borç5.1095.109
Nakit ve benzerleri935935
Net borç4.1744.174
Oranlar
Brüt marj%66,9—
Net kâr marjı−%3,9—
Özkaynak kârlılığı · yıllık−%7,5—
Net borç / özkaynak1,18×1,18×

≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.

Satış ve kâr

Tek çeyrek · milyon TL · her çeyrek kendi tarihinin parasıyla
HasılatNet kâr
1,7
−67
2Ç26

Marjlar

Her 100 liralık satıştan kalan
Brüt marjFAVÖK marjıNet kâr marjı
%66,9−%3,92Ç26
01 · Ne oldu?

Bu çeyrek ne oldu?

Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %31,7 büyüdü; net sonuç 67 milyon TL zarara döndü.

Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik

2 maddede
  • Esas faaliyetler 372 milyon TL kâr üretti, ancak finansman giderleri ve kur etkileri sonucu net zarara çevirdi.
  • Net borç (4,2 milyar TL) özkaynağın %117,9 kadarı; borçluluk yüksek.
Satır arası notu · 2Ç26

Satış %32 arttı, finansman gideri çeyreği zarara çevirdi.

Orzax'ın ikinci çeyrek hasılatı reel %32 artışla 1,7 milyar TL'ye, FAVÖK marjı %28'den %32'ye çıktı. Buna karşın çeyrek 67 milyon TL zararla kapandı (geçen yıl 52 milyon TL kâr). Analist toplantısına göre neden finansman giderleri: Haziran'da tek seferlik kredi faizi ve Esenyurt'taki kiralık binanın gecikmesiyle yaklaşık 200 milyon TL'lik ek maliyet. İlk yarı 306 milyon TL kârda.

Hasılat 1,7 milyar TL (+%32) · 2Ç net zarar 67 milyon TL · İlk yarı net kâr 306 milyon TL
02 · Kâr nereden geldi?

Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı

2Ç26 · milyon TL
1.710
Hasılat
−566
Satış maliyeti
1.143
Brüt kâr
−771
Faaliyet giderleri ve diğer
372
Esas faaliyet kârı
−439
Faaliyet dışı, finansman, vergi
−67
Net kâr
03 · Kârın kalitesi

Kâr nakde dönüyor mu?

Esas faaliyet payı
—
Net kâr ya da esas faaliyet kârı eksi: oran hesaplanmaz
İşletme nakdi / net kâr
—
2Ç26: işletme nakdi — ≈, net kâr −67 mn TL
Serbest nakit akışı
—

Net kâr ve işletme nakdi

Tek çeyrek · milyon TL · nakit akışı kümülatif farkla (≈)
İşletme nakdiNet kâr
−67
2Ç26
04 · Bilanço sağlığı

Borç ve nakit

2Ç26 dönem sonu
Net borç
4,2 mr TL
Net borç / FAVÖK
—
son 12 ay FAVÖK ile
Cari oran
1,56×
1'in üstünde
Nakit
935 mn TL
finansal borcun %18,3'i

Özkaynak ve net borç

Dönem sonu · milyon TL · her dönem kendi tarihinin parasıyla
ÖzkaynakNet borç
3,5
4,2
2Ç26

Ölçütlere göre

Kural ve sektör medyanına göre; puan değildir
  • Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)1,18×
    sektör medyanı 0,19× (14 şirket)
  • Kaldıraç sektör medyanından yüksek%65
    sektör medyanı %40,7 (14 şirket)
  • Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor1,56×
    ölçüt: 1,00× ve üzeri
05 · Sektördeki yeri

Sağlık şirketleri arasında

Şirketin konumu sektör medyanına göre; puan değildir

2Ç26 · Sağlık sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan

  • Hasılat büyümesi13 şirket içinde 1.
    +%31,7medyan +%7,3
  • Net kâr büyümesi9 şirket içinde 8.
    −%228,6medyan −%56,9
  • Net kâr marjı14 şirket içinde 10.
    −%3,9medyan %1,6
  • Özkaynak kârlılığı14 şirket içinde 11.
    −%7,5medyan %2,3
  • Net borç / özkaynak14 şirket içinde 13. (düşük olan önde)
    1,18×medyan 0,19×
  • Kaldıraç14 şirket içinde 13. (düşük olan önde)
    %65medyan %40,7

Sektördeki benzerler

Sağlık · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrek
ORZAX ve aynı sektörden büyüklüğü en yakın şirketler
ŞirketNet kâr değişimiFAVÖK marjıNet borç / özkaynak
ORZAX
Orzax İlaç · 2Ç26
−%228,6—1,18×
LKMNH
Lokman Hekim Engurusag · 2Ç26
−%52,6%20,80,96×
ECILC
Eczacıbaşı İlaç · 3Ç26
−%184,3%8,50,03×
TNZTP
Tapdi Oksijen · 2Ç26
−%92,9%34,6−0,08×
TRILC
Turk İlaç ve Serum Sanayi · 3Ç26 ≈
—−%14,73,03×
MEDTR
Meditera Tıbbi Malzeme · 2Ç26
—%13,7−0,14×
Sektör medyanı
14 şirket
−%56,9%20,80,19×

Benzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.

06 · Tablolar

Mali tablolar

Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)

İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.

Kalem6A 20256A 2026Değişim
Gelir tablosu
Hasılat3.3254.526+%36,1
Brüt kâr2.0752.964+%42,8
FAVÖK1.0941.369+%25,1
Faaliyet kârı1.0131.252+%23,5
Net kâr (ana ortaklık)202306+%51,9
Nakit akışı
İşletme faaliyetlerinden nakit291601+%106,7
Yatırım harcaması215259+%20,8
Serbest nakit akışı76342+%349,1
Bilanço31 Ara 202530 Haz 2026Değişim
Toplam varlıklar9.43910.112+%7,1
Özkaynak (ana ortaklık)4.1343.540−%14,4
Nakit ve kısa vadeli yatırımlar347935+%169,6
Finansal borç3.5015.109+%45,9
Stoklar1.4402.062+%43,1
Ticari alacaklar2.6282.216−%15,7
Ticari borçlar840780−%7,2

Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.

Gelir tablosu · bilanço · nakit akışı · oranlar: 1 çeyrek, çeyreklik, kümülatif ve yıllıkTabloları aç →
07 · Grafikler

Son 1 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç

08 · Değerlendirme

Artılar, eksiler, izlenecekler

2Ç26 · Satır Arası notu ve şirket açıklamaları; yorum ya da tavsiye değildir

Değerlendirme · 2Ç26

Satır Arası notu ve şirket açıklamaları

Olumlu

3

Güçlenen, büyüyen

  • Hasılat reel %32 arttı
  • FAVÖK marjı %28,4 → %31,8
  • İlk yarı kârda

Olumsuz

2

Zayıflayan, risk

  • Çeyrek finansman gideriyle zarara döndü
  • Net borç 4,2 milyar TL (özkaynağın 1,2 katı)

İzlenecek

2

Sonraki bilançoda bak

  • Tek seferlik giderlerin sonraki çeyrekte kalkması
  • Takviye edici gıda ihracatı
09 · Kayıtlar

Künye, temettü, sermaye ve KAP

Açmak için satıra dokun