- Sektör
- Sağlık
- Endeks
- BIST 100
- Ödenmiş sermaye
- 685 mn TL
- Ana ortak
- Eczacıbaşı Holding Anonim Şirketi · %47,3
Eczacıbaşı İlaç (ECILC), 2026 yılının 3. çeyreğinde 542 milyon TL net zarar açıkladı; geçen yılın aynı çeyreğinde kârdaydı, hasılat reel olarak %18 azaldı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta ECILC
| mn TL | 3Ç26 | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 2.396 | 2.239 | 2.748 | 2.961 | 2.251 | 10.343 | |
| Brüt kâr | 985 | 846 | 1.040 | 1.224 | 718 | 4.094 | |
| FAVÖK | 204 | −63 | −116 | 284 | 142 | 309 | |
| Esas faaliyet kârı | 126 | −75 | −131 | 342 | 192 | 262 | |
| Net kâr | −542 | −761 | −924 | −482 | 496 | −2.708 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | 318 | 103 | −42 | 162 | 824 | 542 | |
| Yatırım harcaması | −22 | −101 | −570 | 8 | −15 | −685 | |
| Serbest nakit akışı | 297 | 2 | −612 | 170 | 810 | −143 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 89.817 | 84.873 | 81.824 | 75.002 | 70.691 | 89.817 | |
| Özkaynak | 72.093 | 68.814 | 66.242 | 61.040 | 57.411 | 72.093 | |
| Finansal borç | 4.748 | 3.955 | 3.893 | 3.162 | 3.677 | 4.748 | |
| Nakit ve benzerleri | 2.863 | 2.489 | 4.048 | 4.848 | 5.397 | 2.863 | |
| Net borç | 1.885 | 1.465 | −155 | −1.686 | −1.720 | 1.885 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %41,1 | %37,8 | %37,9 | %41,3 | %31,9 | %39,6 | |
| FAVÖK marjı | %8,5 | −%2,8 | −%4,2 | %9,6 | %6,3 | %3 | |
| Net kâr marjı | −%22,6 | −%34 | −%33,6 | −%16,3 | %22 | −%26,2 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | −%3 | −%4,4 | −%5,6 | −%3,2 | %3,5 | −%3,8 | |
| Net borç / özkaynak | 0,03× | 0,02× | -0,00× | -0,03× | -0,03× | 0,03× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %18 geriledi; net sonuç 542 milyon TL zarara döndü.
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 3Ç26 rakamlarından otomatik
- Esas faaliyetler 126 milyon TL kâr üretti, ancak finansman giderleri ve kur etkileri sonucu net zarara çevirdi.
- FAVÖK marjı %8,5; geçen yılın aynı çeyreğinde %6,3 idi (+2,2 puan).
- Zarara rağmen serbest nakit akışı pozitif (yaklaşık 297 milyon TL).
Faaliyet toparlandı, ama finansman ve parasal kayıp zararı sürdürdü.
Eczacıbaşı İlaç'ın üçüncü çeyrek hasılatı reel %18 düşüşle 2,4 milyar TL'ye indi; buna karşılık brüt marj %31,9'dan %41,1'e çıktı ve FAVÖK ikinci çeyrekteki eksiden 204 milyon TL'ye döndü. Esas faaliyet kârı 126 milyon TL (geçen yıl 249 milyon). Çeyrek yine de 542 milyon TL zararla kapandı: 294 milyon TL finansman gideri, 287 milyon TL parasal kayıp ve 182 milyon TL yatırım gideri. Geçen yılın aynı çeyreğinde 1,1 milyar TL yatırım geliri ve 643 milyon TL kâr vardı. Dokuz ayda zarar 2,5 milyar TL (geçen yıl 5,0 milyar TL yatırım geliriyle 3,3 milyar TL kâr). Net borç 1,9 milyar TL; özkaynak 72 milyar TL ile borca göre çok büyük.
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Borç ve nakit
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)0,03×sektör medyanı 0,19× (14 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından düşük%19,7sektör medyanı %40,7 (14 şirket)
- Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor1,33×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Sağlık şirketleri arasında
3Ç26 · Sağlık sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi13 şirket içinde 12.−%18medyan +%7,3
- Net kâr büyümesi9 şirket içinde 7.−%184,3medyan −%56,9
- FAVÖK marjı13 şirket içinde 10.%8,5medyan %20,8
- Net kâr marjı14 şirket içinde 12.−%22,6medyan %1,6
- Özkaynak kârlılığı14 şirket içinde 10.−%3medyan %2,3
- Net borç / özkaynak14 şirket içinde 6. (düşük olan önde)0,03×medyan 0,19×
- Kaldıraç14 şirket içinde 4. (düşük olan önde)%19,7medyan %40,7
Sektördeki benzerler
Sağlık · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 3Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 3Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 3Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 3Ç26
Satır Arası notu ve şirket açıklamalarıOlumlu
3Güçlenen, büyüyen
- FAVÖK eksiden 204 milyon TL'ye döndü
- Brüt marj %31,9 → %41,1
- Özkaynak 72 milyar TL; net borç 1,9 milyar TL ile düşük
Olumsuz
3Zayıflayan, risk
- Hasılat reel %18 daraldı
- Çeyrek 542 milyon TL zararla kapandı; dokuz aylık zarar 2,5 milyar TL
- Finansman gideri ve parasal kayıp faaliyet kârının dört katından fazla
İzlenecek
2Sonraki bilançoda bak
- İlaç fiyat ayarlamaları ve satış hacmi
- Net borcun seyri (2Ç: 1,5 milyar TL)
Kontrol listesi · 3Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✗Hasılat reel olarak azaldı−%18 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- ✗Net kâr azaldı−%184,3 · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✓FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden yüksek%8,5 · geçen yıl %6,3
- ✗Net kâr marjı sektör medyanının altında%-22,6 · sektör medyanı %1,6 (14 şirket)
- ✗Özkaynak kârlılığı sektör medyanının altında%-3 · sektör medyanı %2,3 (14 şirket)
- –Kârın kaynağı— · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✓Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)0,03× · sektör medyanı 0,19× (14 şirket)
- ✓Kaldıraç sektör medyanından düşük%19,7 · sektör medyanı %40,7 (14 şirket)
- ✓Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor1,33× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✓İşletme faaliyetleri nakit ürettiartıda · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
Şirket'in fiilen üretim faaliyeti olmayıp, mevcut Bağlı Ortaklıkları ve İştirakleri ile bir holding yapısındadır.
Künye
- Sektör (KAP)
- Holdingler ve Yatırım Şirketleri
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %21,9
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Eczacıbaşı Holding A.Ş.%47,3
- Eczacıbaşı Yatırım Holding Ortaklığı Anonim Şirket%30,6
- Diğer%22,1
- Ortaklıkta son değişiklikler
- 6 Eki → 18 Eki · Pardus Portföy Onbirinci Hisse Senedi Serbest (Tl) Fon (Hisse Senedi Yoğun Fon): %3,1 → listeden çıktı
- KAP künyesinin önceki görüntüsüyle karşılaştırma; %5 altı ortaklar KAP'ta her zaman listelenmez.
- Başlıca endeksler
- BIST 50BIST 100BIST TEMETTÜ 25
- Pazar
- Yıldız Pazar
- Bağımsız denetçi
- Drt Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Temettü geçmişi
Kaynak: KAP kâr payı dağıtım bildirimleri · hisse başı brüt tutarlarBedelsiz sermaye artırımı ve bölünmeler nedeniyle eski yılların hisse başı tutarları bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamayabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 27 Ekim 2026 · Finansal raporFaaliyet Raporu
- 27 Ekim 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- 23 Ekim 2026 · Kredi DerecelendirmesiKredi Derecelendirme Notu
- 24 Eylül 2026 · Birleşme İşlemlerine İlişkin BildirimŞirketimizin %100 bağlı ortaklığı olan Eczacıbaşı Gayrimenkul Geliştirme ve Yatırım A.Ş. ile devralma suretiyle kolaylaştırılmış usulde birleşmesine ilişkin yönetim kurulu kararı ve SPK başvurusu
- 10 Eylül 2026Ayazağa'daki Taşınmazımız Hakkında
- ECILC son çeyrekte kâr etti mi?
- Hayır. Eczacıbaşı İlaç, 3Ç26 döneminde 542 milyon TL net zarar açıkladı; geçen yılın aynı çeyreğinde kârdaydı.
- ECILC borçlu mu?
- 3Ç26 sonunda net borcu 1,9 milyar TL; bu, özkaynağının 0,03 katı. Sektör medyanı özkaynağın 0,19 katı.
- ECILC temettü veriyor mu?
- Evet. Son dağıtım 6 Mayıs 2026 tarihinde, pay başına brüt 1,7512 TL. Kayıtlı geçmişte 6 farklı yılda temettü dağıttı.
- Eczacıbaşı İlaç ne iş yapıyor?
- Sağlık sektöründe. Şirket'in fiilen üretim faaliyeti olmayıp, mevcut Bağlı Ortaklıkları ve İştirakleri ile bir holding yapısındadır.