- Sektör
- Sağlık
- Ödenmiş sermaye
- 119 mn TL
- Ana ortak
- Atilla Sevinçli · %56,4
- Sonraki bilanço
- 9 Aylık 2026 · en geç 9 Kasım 2026
Meditera Tıbbi Malzeme (MEDTR), 2026 yılının 2. çeyreğinde 19 milyon TL net zarar açıkladı; zarar geçen yılın aynı çeyreğine göre küçüldü, hasılat reel olarak %18,3 azaldı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta MEDTR
| mn TL | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | 2Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 669 | 646 | 875 | 648 | 619 | 2.838 | |
| Brüt kâr | 229 | 214 | 244 | 198 | 204 | 886 | |
| FAVÖK | 92 | 52 | 72 | 69 | 85 | 285 | |
| Esas faaliyet kârı | 16 | 10 | 9 | 6 | 52 | 41 | |
| Net kâr | −19 | −55 | 66 | 26 | −20 | 17 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | 95 | 181 | 141 | 165 | 129 | 582 | |
| Yatırım harcaması | −26 | −22 | −111 | −37 | −21 | −196 | |
| Serbest nakit akışı | 69 | 158 | 30 | 128 | 108 | 386 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 4.024 | 3.820 | 3.591 | 3.519 | 3.205 | 4.024 | |
| Özkaynak | 3.360 | 3.144 | 2.906 | 2.740 | 2.532 | 3.360 | |
| Finansal borç | 28 | 32 | 39 | 28 | 50 | 28 | |
| Nakit ve benzerleri | 484 | 480 | 386 | 427 | 427 | 484 | |
| Net borç | −456 | −449 | −348 | −399 | −377 | −456 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %34,3 | %33,1 | %27,9 | %30,5 | %32,9 | %31,2 | |
| FAVÖK marjı | %13,7 | %8,1 | %8,2 | %10,7 | %13,7 | %10 | |
| Net kâr marjı | −%2,9 | −%8,5 | %7,5 | %4 | −%3,2 | %0,6 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | −%2,3 | −%7 | %9 | %3,8 | −%3,1 | %0,5 | |
| Net borç / özkaynak | -0,14× | -0,14× | -0,12× | -0,15× | -0,15× | -0,14× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %18,3 geriledi; çeyrek 19 milyon TL zararla kapandı.
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik
- Esas faaliyetler 16 milyon TL kâr üretti, ancak finansman giderleri ve kur etkileri sonucu net zarara çevirdi.
- FAVÖK marjı bir önceki çeyreğe göre +5,7 puan değişerek %13,7 oldu.
- Borcundan 456 milyon TL fazla nakdi var (net nakit / özkaynak: %13,6).
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Şirket net nakitte
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,14×sektör medyanı 0,19× (14 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından düşük%15,8sektör medyanı %40,7 (14 şirket)
- Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor3,76×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Sağlık şirketleri arasında
2Ç26 · Sağlık sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi13 şirket içinde 13.−%18,3medyan +%7,3
- FAVÖK marjı13 şirket içinde 9.%13,7medyan %20,8
- Net kâr marjı14 şirket içinde 9.−%2,9medyan %1,6
- Özkaynak kârlılığı14 şirket içinde 9.−%2,3medyan %2,3
- Net borç / özkaynak14 şirket içinde 2. (düşük olan önde)-0,14×medyan 0,19×
- Kaldıraç14 şirket içinde 2. (düşük olan önde)%15,8medyan %40,7
Sektördeki benzerler
Sağlık · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 2Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 2Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 2Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumlu
2Güçlenen, büyüyen
- Net nakit 456 milyon TL (borçtan fazla nakit)
- Serbest nakit akışı pozitif (yaklaşık 69 milyon TL)
Olumsuz
2Zayıflayan, risk
- Çeyrek 19 milyon TL zararla kapandı
- Hasılat yıllık %18,3 geriledi
Kontrol listesi · 2Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✗Hasılat reel olarak azaldı−%18,3 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- –Net kâr değişimi— · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✗FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden düşük%13,7 · geçen yıl %13,7
- ✗Net kâr marjı sektör medyanının altında%-2,9 · sektör medyanı %1,6 (14 şirket)
- ✗Özkaynak kârlılığı sektör medyanının altında%-2,3 · sektör medyanı %2,3 (14 şirket)
- –Kârın kaynağı— · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✓Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,14× · sektör medyanı 0,19× (14 şirket)
- ✓Kaldıraç sektör medyanından düşük%15,8 · sektör medyanı %40,7 (14 şirket)
- ✓Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor3,76× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✓İşletme faaliyetleri nakit ürettiartıda · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
Şirketin amacı, tıbbi cihaz sayılan solunum sistemleri ve infüzyon sistemlerinin, ameliyat ipliklerinin ve biyosidal ürünlerin üretimi ve yurtiçi ve yurtdışı satışı ile ilaç hazırlama ve uygulama hizmetleri ile bu faaliyetlerde gereken teknik servis, bakım, kalibrasyon hizmetlerini vermektir.
Künye
- Sektör (KAP)
- Kimya İlaç Petrol Lastik ve Plastik Ürünler
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %20,2
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Atilla Sevinçli%56,4
- Mert Sevinçli%23,0
- Diğer%20,6
- Pazar
- Ana Pazar
- Bağımsız denetçi
- Artı Değer Uluslararası Bağımsız Denetim ve Ymm A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Temettü geçmişi
Kaynak: KAP kâr payı dağıtım bildirimleri · hisse başı brüt tutarlarBedelsiz sermaye artırımı ve bölünmeler nedeniyle eski yılların hisse başı tutarları bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamayabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Sermaye artırımları
Kaynak: KAP sermaye artırımı / azaltımı bildirimleriBedelsiz artırımlar pay sayısını artırır; temettü tablosundaki eski yılların hisse başı tutarları bu yüzden bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamaz.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 29 Eylül 2026 · İhale Süreci / SonucuDevlet Malzeme Ofisi İhalesi Hakkında
- 11 Eylül 2026Yatırımcı İlişkileri Yönetici Değişikliği
- 19 Ağustos 2026 · İhale Süreci / SonucuErciyes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi İhalesi Hakkında
- 14 Ağustos 2026 · Finansal rapor2025 TSRS Uyumlu Sürdürülebilirlik Raporu
- 14 Ağustos 20262026 Yılı İlk Altı Aylık Sonuçlarına İlişkin Bilgi Notu (Düzeltme)
- MEDTR son çeyrekte kâr etti mi?
- Hayır. Meditera Tıbbi Malzeme, 2Ç26 döneminde 19 milyon TL net zarar açıkladı; zarar geçen yılın aynı çeyreğine göre küçüldü.
- MEDTR borçlu mu?
- Hayır, net nakitte: 2Ç26 sonunda nakdi finansal borcundan 456 milyon TL fazla. Sektör medyanı özkaynağın 0,19 katı.
- MEDTR temettü veriyor mu?
- Evet. Yaklaşan dağıtım: 28 Aralık 2026, pay başına brüt 0,1134 TL. Son dağıtım 27 Ekim 2026 tarihinde, pay başına brüt 0,1134 TL. Kayıtlı geçmişte 5 farklı yılda temettü dağıttı.
- MEDTR bir sonraki bilançosunu ne zaman açıklayacak?
- 9 Aylık 2026 finansal raporu için yasal son gün 9 Kasım 2026. Şirketler raporu genellikle bu tarihten önce, akşam saatlerinde KAP'ta yayımlar.
- Meditera Tıbbi Malzeme ne iş yapıyor?
- Sağlık sektöründe. Şirketin amacı, tıbbi cihaz sayılan solunum sistemleri ve infüzyon sistemlerinin, ameliyat ipliklerinin ve biyosidal ürünlerin üretimi ve yurtiçi ve yurtdışı satışı ile ilaç hazırlama ve uygulama hizmetleri ile bu…