- Sektör
- Gıda ve içecek
- Ödenmiş sermaye
- 1,1 mr TL
- Ana ortak
- Bg Holding A.ş. · %48,8
- Sonraki bilanço
- 3 Aylık 2026 · en geç 9 Kasım 2026
Balsu Gıda (BALSU), 2026 yılının 2. çeyreğinde 415 milyon TL net kâr açıkladı. (Çeyrek rakamı kümülatif farkla hesaplandı, yaklaşıktır.)
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta BALSU
| mn TL | 2Ç26 ≈ | 1Ç26 | 4Ç25 | 3Ç25 | 2Ç25 ≈ | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 7.344 | 7.581 | 4.958 | 1.947 | — | 21.830 | |
| Brüt kâr | 1.487 | 1.230 | 845 | 20 | — | 3.582 | |
| FAVÖK | 1.215 | 1.083 | 595 | −188 | — | 2.706 | |
| Esas faaliyet kârı | 1.218 | 1.071 | 640 | −254 | — | 2.676 | |
| Net kâr | 415 | 698 | −39 | −710 | — | 364 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | 467 | 1.161 | −1.073 | −2.157 | — | −1.602 | |
| Yatırım harcaması | −301 | −246 | −1.600 | 636 | — | −1.510 | |
| Serbest nakit akışı | 167 | 915 | −2.673 | −1.521 | — | −3.112 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 31.086 | 26.869 | 24.322 | 21.175 | 14.481 | 31.086 | |
| Özkaynak | 6.019 | 4.399 | 3.649 | 3.771 | 4.272 | 6.019 | |
| Finansal borç | 14.313 | 14.299 | 13.530 | 11.786 | 8.461 | 14.313 | |
| Nakit ve benzerleri | 315 | 375 | 241 | 611 | 834 | 315 | |
| Net borç | 13.998 | 13.924 | 13.288 | 11.175 | 7.626 | 13.998 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %20,2 | %16,2 | %17,1 | %1 | — | %16,4 | |
| FAVÖK marjı | %16,5 | %14,3 | %12 | −%9,6 | — | %12,4 | |
| Net kâr marjı | %5,7 | %9,2 | −%0,8 | −%36,5 | — | %1,7 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | %27,6 | %63,4 | −%4,3 | −%75,3 | %NaN | %6 | |
| Net borç / özkaynak | 2,33× | 3,17× | 3,64× | 2,96× | 1,79× | 2,33× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Çeyrekte 7,3 milyar TL hasılat ve 415 milyon TL net kâr açıklandı.*
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik
- Net borç (14,0 milyar TL) özkaynağın %232,6 kadarı; borçluluk yüksek.
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
* Esas faaliyet kârı 1,2 milyar TL, net kâr 415 milyon TL. Aradaki 803 milyon TL faaliyet dışında gitti: finansman, parasal kazanç ya da kayıp, vergi ve azınlık payı. Ayrıntı şirketin raporunda.
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Borç artıyor, nakit yetiyor mu?
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)2,33×sektör medyanı 0,13× (59 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından yüksek%80,6sektör medyanı %41,2 (59 şirket)
- Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor1,07×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Gıda ve içecek şirketleri arasında
2Ç26 · Gıda ve içecek sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- FAVÖK marjı56 şirket içinde 17.%16,5medyan %11,5
- Net kâr marjı54 şirket içinde 11.%5,7medyan %0,3
- Özkaynak kârlılığı59 şirket içinde 4.%27,6medyan −%0,6
- Net borç / özkaynak59 şirket içinde 59. (düşük olan önde)2,33×medyan 0,13×
- Kaldıraç59 şirket içinde 58. (düşük olan önde)%80,6medyan %41,2
Sektördeki benzerler
Gıda ve içecek · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
6 aylık ve yıllık rakamlar
Şirket bazı dönemlerde yalnız 6 aylık / yıllık rapor yayımlıyor; bu dönemlerin çeyreklik gelir tablosu hesaplanamıyor. Rakamlar mali yıl başından kümülatiftir.
Son 7 dönem: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 7 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 2Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 2Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 2Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumsuz
1Zayıflayan, risk
- Net borç (14,0 milyar TL) özkaynaktan büyük
Kontrol listesi · 2Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- –Hasılat değişimi— · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- –Net kâr değişimi— · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- –FAVÖK marjı ve geçen yıl%16,5 · geçen yılın verisi yok
- ✓Net kâr marjı sektör medyanının üzerinde%5,7 · sektör medyanı %0,3 (54 şirket)
- ✓Özkaynak kârlılığı sektör medyanının üzerinde%27,6 · sektör medyanı %-0,6 (59 şirket)
- ✓Net kârın çoğu esas faaliyettenesas faaliyet kârı net kârdan büyük · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✗Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)2,33× · sektör medyanı 0,13× (59 şirket)
- ✗Kaldıraç sektör medyanından yüksek%80,6 · sektör medyanı %41,2 (59 şirket)
- ✓Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor1,07× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✓İşletme faaliyetleri nakit ürettiartıda · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
Şirket; fındık, çikolata, şekerleme dahil her türlü gıda maddelerinin üretimi ve ticareti faaliyetlerinde bulunmak amacıyla kurulmuş olup; Şirket'in ana faaliyet konusu kabuklu ve iç fındık alımı ve iç ve kabuklu olarak satılması, kabuklu fındığın kırılması, temizlenmesi, büyüklüğüne göre kalibre edilmesi, değişik ihtiyaçlara göre ambalajlanması ya da ısıl ve farklı fiziksel işlemlerle işlenerek yarı mamul olarak fındık kullanılan gıda sanayiine satışıdır.
Künye
- Sektör (KAP)
- Gıda, İçecek ve Tütün
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %48,8
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Bg Holding A.Ş.▲ 5,14%48,8
- Hasan Cuneyd Zapsu%7,3
- Diğer%43,9
- Ortaklıkta son değişiklikler
- 14 Eki → 25 Eki · Bg Holding A.Ş.: %43,6 → %48,8
- 14 Eki → 25 Eki · Hedef Portföy Çınar Hisse Senedi Serbest (Tl) Fon (Hisse Senedi Yoğun Fon): %6,8 → listeden çıktı
- 14 Eki → 25 Eki · Hasan Cuneyd Zapsu: listede yok → %7,3
- 14 Eki → 25 Eki · Halka açıklık: %54,0 → %48,8
- 8 Eki → 14 Eki · Bg Holding A.Ş.: %42,7 → %43,6
- KAP künyesinin önceki görüntüsüyle karşılaştırma; %5 altı ortaklar KAP'ta her zaman listelenmez.
- Pazar
- Ana Pazar
- Bağımsız denetçi
- Eren Bağımsız Denetim A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Temettü geçmişi
Kaynak: KAP kâr payı dağıtım bildirimleri · hisse başı brüt tutarlarBedelsiz sermaye artırımı ve bölünmeler nedeniyle eski yılların hisse başı tutarları bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamayabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Pay geri alımları
Kaynak: KAP pay geri alım bildirimleriProgram: 7 Eylül 2026 yönetim kurulu kararı, süre 1 Yıl, ayrılan fon 100 milyon TL, en fazla 10 milyon adet · sona erdi · son KAP bildirimi ↗
1 TL nominal = 1 pay. Oranlar her işlemin bildirildiği günkü sermayeye göredir; arada bedelsiz artırım olduysa toplam yaklaşıktır. İşlem fiyatı gösterilmez (sitede hisse fiyatı yayınlamıyoruz). Geri alım şirketin kendi kararıdır; yatırım tavsiyesi değildir.
Yeni iş ilişkileri · son 12 ay
KAP bildirimleri · güncelleme 8 Ekim 2026- 21 Kasım 20251,35 milyar TLŞirketimiz, 17.11.2025 tarihinde en büyük müşterisi ile 1.350.000.000 TL tutarında 2025-2026 sezonunun ilk satış sözleşmesini imzalamıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur 26:["$","$L30",null,{"CLIENT_BASE_URL":"https://www.kap.org.tr","lan…
Tutarlar bildirim metninden otomatik okunur; ayrıntı için KAP bildirimine bakın. Sözleşmeler birkaç yıla yayılabilir; satışa oran bir yıllık hasılatla kıyas içindir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 5 Ekim 2026 · Genel Kurul İşlemlerine İlişkin Bildirim01.07.2025- 30.06.2026 Mali Dönemi Olağan Genel Kurul Toplantısı Duyurusu ve Bilgilendirme Dokümanı - Düzeltme
- 5 Ekim 2026 · Kar Payı Dağıtım İşlemlerine İlişkin BildirimKar Payı Dağıtımına İlişkin Yönetim Kurulu Kararı
- 5 Ekim 2026 · Bağımsız Denetim Kuruluşunun BelirlenmesiBağımsız Denetim Kuruluşunun Belirlenmesine Yönelik Yönetim Kurulu Kararı Hk.
- 4 Ekim 2026 · Genel Kurul İşlemlerine İlişkin Bildirim01.07.2025- 30.06.2026 Mali Dönemi Olağan Genel Kurul Toplantısı Duyurusu ve Bilgilendirme Dokümanı
- 4 Ekim 2026Yatırımcı İlişkileri Müdürü Görevden Ayrılma Hk.
- BALSU son çeyrekte kâr etti mi?
- Evet. Balsu Gıda, 2Ç26 döneminde 415 milyon TL net kâr açıkladı.
- BALSU borçlu mu?
- 2Ç26 sonunda net borcu 14,0 milyar TL; bu, özkaynağının 2,33 katı. Sektör medyanı özkaynağın 0,13 katı.
- BALSU temettü veriyor mu?
- Evet. Son dağıtım 14 Kasım 2025 tarihinde, pay başına brüt 0,1763 TL.
- BALSU bir sonraki bilançosunu ne zaman açıklayacak?
- 3 Aylık 2026 finansal raporu için yasal son gün 9 Kasım 2026. Şirketler raporu genellikle bu tarihten önce, akşam saatlerinde KAP'ta yayımlar.
- Balsu Gıda ne iş yapıyor?
- Gıda ve içecek sektöründe. Şirket; fındık, çikolata, şekerleme dahil her türlü gıda maddelerinin üretimi ve ticareti faaliyetlerinde bulunmak amacıyla kurulmuş olup; Şirket'in ana faaliyet konusu kabuklu ve iç fındık alımı ve iç ve kabuklu olarak…