- Sektör
- Çimento ve inşaat
- Ödenmiş sermaye
- 324 mn TL
- Ana ortak
- Loras Holding Anonim Şirketi · %17,3
Niğbaş Niğde Beton (NIBAS), 2026 yılının 3. çeyreğinde 34 milyon TL net zarar açıkladı; geçen yılın aynı çeyreğinde kârdaydı, hasılat reel olarak %19,6 azaldı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta NIBAS
| mn TL | 3Ç26 | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 36 | 37 | 20 | 37 | 35 | 130 | |
| Brüt kâr | 10 | 11 | 6 | 16 | 16 | 43 | |
| FAVÖK | 3 | −2 | −3 | 3 | 9 | 1 | |
| Esas faaliyet kârı | −7 | −261 | −5 | −4 | 7 | −277 | |
| Net kâr | −34 | −134 | −12 | −389 | 4 | −569 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | −7 | −693 | 296 | −16 | −41 | −419 | |
| Yatırım harcaması | 10 | 117 | 88 | 41 | −2 | 256 | |
| Serbest nakit akışı | 3 | −575 | 384 | 25 | −43 | −163 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 324 | 295 | 695 | 508 | 931 | 324 | |
| Özkaynak | 284 | 258 | 446 | 415 | 770 | 284 | |
| Finansal borç | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 | 0 | |
| Nakit ve benzerleri | 13 | 31 | 9 | 16 | 3 | 13 | |
| Net borç | −13 | −31 | −9 | −16 | 7 | −13 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %27,1 | %29,8 | %31,2 | %43,8 | %46 | %33,3 | |
| FAVÖK marjı | %8,3 | −%5,4 | −%12,9 | %7,8 | %24,9 | %1 | |
| Net kâr marjı | −%94,2 | −%362,3 | −%61,4 | −%1.046,2 | %10,7 | −%436,6 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | −%47,9 | −%207,7 | −%11,1 | −%375,2 | %1,9 | −%200,7 | |
| Net borç / özkaynak | -0,05× | -0,12× | -0,02× | -0,04× | 0,01× | -0,05× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %19,6 geriledi; net sonuç 34 milyon TL zarara döndü.
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 3Ç26 rakamlarından otomatik
- FAVÖK marjı %8,3; geçen yılın aynı çeyreğinde %24,9 idi (−16,5 puan).
- Esas faaliyetler 7 milyon TL zarar etti.
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Şirket net nakitte
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,05×sektör medyanı 0,06× (53 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından düşük%12,5sektör medyanı %41,2 (53 şirket)
- Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor9,45×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Çimento ve inşaat şirketleri arasında
3Ç26 · Çimento ve inşaat sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi51 şirket içinde 45.−%19,6medyan +%2,8
- Net kâr büyümesi33 şirket içinde 32.−%805,6medyan −%12,6
- FAVÖK marjı46 şirket içinde 34.%8,3medyan %12,9
- Net kâr marjı49 şirket içinde 48.−%94,2medyan %3,6
- Özkaynak kârlılığı51 şirket içinde 46.−%47,9medyan %3,8
- Net borç / özkaynak53 şirket içinde 14. (düşük olan önde)-0,05×medyan 0,06×
- Kaldıraç53 şirket içinde 2. (düşük olan önde)%12,5medyan %41,2
Sektördeki benzerler
Çimento ve inşaat · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 3Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 3Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 3Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 3Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumsuz
4Zayıflayan, risk
- Geçen yıl kârdaydı, bu çeyrek 34 milyon TL zarar
- FAVÖK marjı %24,9 → %8,3
- Esas faaliyetler 7 milyon TL zararda
- Hasılat yıllık %19,6 geriledi
Kontrol listesi · 3Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✗Hasılat reel olarak azaldı−%19,6 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- ✗Net kâr azaldı−%805,6 · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✗FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden düşük%8,3 · geçen yıl %24,9
- ✗Net kâr marjı sektör medyanının altında%-94,2 · sektör medyanı %3,6 (49 şirket)
- ✗Özkaynak kârlılığı sektör medyanının altında%-47,9 · sektör medyanı %3,8 (51 şirket)
- –Kârın kaynağı— · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✓Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,05× · sektör medyanı 0,06× (53 şirket)
- ✓Kaldıraç sektör medyanından düşük%12,5 · sektör medyanı %41,2 (53 şirket)
- ✓Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor9,45× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✗İşletme faaliyetleri nakit tükettieksi · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
Şirketin başlıca faaliyet konusu; prefabrike beton veya betonarme üstyapı , altyapı , çevre tanzimi elemanlarının üretimi, bu elemanlarla üstyapı bina, tesis veya altyapı sistemlerinin oluşturulması, santrifüjlü betonarme elektrik direkleri, katener direkleri, prefabrike beton veya betonarme olarak; demiryolu traversleri, tünel elemanları, çit direği, parke , bordür, kanal elemanları, boru, trafo binaları, kiremit, cephe kaplama , duvar elemanlarını ve benzerlerinin üretimi, şantiye mahalline nakli ve montajlarının yapılması. Hazır beton üretimi ve dağıtımının yapılması.
Künye
- Sektör (KAP)
- Taş ve Toprağa Dayalı
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %82,4
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Loras Holding A.Ş.%17,3
- Diğer%82,7
- Pazar
- Ana Pazar
- Bağımsız denetçi
- Ttk Bağımsız Denetim ve Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Sermaye artırımları
Kaynak: KAP sermaye artırımı / azaltımı bildirimleriBedelsiz artırımlar pay sayısını artırır; temettü tablosundaki eski yılların hisse başı tutarları bu yüzden bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamaz.
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 30 Ekim 2026 · Finansal raporFaaliyet Raporu
- 30 Ekim 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- 26 Ağustos 2026 · Olağan Dışı Fiyat ve Miktar HareketleriOlağandışı Fiyat ve Miktar Hareketi Hk.
- 10 Ağustos 2026 · Finansal raporFaaliyet Raporu
- 10 Ağustos 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- NIBAS son çeyrekte kâr etti mi?
- Hayır. Niğbaş Niğde Beton, 3Ç26 döneminde 34 milyon TL net zarar açıkladı; geçen yılın aynı çeyreğinde kârdaydı.
- NIBAS borçlu mu?
- Hayır, net nakitte: 3Ç26 sonunda nakdi finansal borcundan 13 milyon TL fazla. Sektör medyanı özkaynağın 0,06 katı.
- NIBAS temettü veriyor mu?
- KAP kayıtlarımızda bu şirketin nakit kâr payı dağıtımı yok.
- Niğbaş Niğde Beton ne iş yapıyor?
- Çimento ve inşaat sektöründe. Şirketin başlıca faaliyet konusu; prefabrike beton veya betonarme üstyapı , altyapı , çevre tanzimi elemanlarının üretimi, bu elemanlarla üstyapı bina, tesis veya altyapı sistemlerinin oluşturulması, santrifüjlü…