- Sektör
- Çimento ve inşaat
- Ödenmiş sermaye
- 520 mn TL
- Ana ortak
- Metin Akdaş · %35,5
Dinamik Isı Yalıtım (DNISI), 2026 yılının 3. çeyreğinde 9 milyon TL net kâr açıkladı; geçen yılın aynı çeyreğinde zarardaydı, hasılat reel olarak %21,8 arttı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta DNISI
| mn TL | 3Ç26 | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 198 | 171 | 137 | 157 | 125 | 663 | |
| Brüt kâr | 37 | 11 | 15 | 28 | 12 | 90 | |
| FAVÖK | 41 | 19 | 16 | 32 | 18 | 108 | |
| Esas faaliyet kârı | 21 | −2 | −10 | 9 | 0 | 19 | |
| Net kâr | 9 | −10 | −18 | 86 | −19 | 68 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | −10 | 74 | −2 | 4 | −16 | 66 | |
| Yatırım harcaması | −3 | −5 | −2 | −4 | −1 | −14 | |
| Serbest nakit akışı | −13 | 69 | −4 | 0 | −16 | 52 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 2.044 | 1.928 | 1.813 | 1.662 | 1.587 | 2.044 | |
| Özkaynak | 1.699 | 1.604 | 1.509 | 1.387 | 1.244 | 1.699 | |
| Finansal borç | 115 | 114 | 106 | 73 | 71 | 115 | |
| Nakit ve benzerleri | 194 | 194 | 205 | 186 | 153 | 194 | |
| Net borç | −79 | −80 | −99 | −112 | −81 | −79 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %18,4 | %6,4 | %10,7 | %17,7 | %9,7 | %13,5 | |
| FAVÖK marjı | %20,8 | %10,9 | %11,9 | %20,1 | %14,2 | %16,2 | |
| Net kâr marjı | %4,7 | −%5,7 | −%13,1 | %55,1 | −%15,3 | %10,3 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | %2,2 | −%2,4 | −%4,7 | %24,9 | −%6,2 | %4 | |
| Net borç / özkaynak | -0,05× | -0,05× | -0,07× | -0,08× | -0,07× | -0,05× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %21,8 büyüdü.*
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 3Ç26 rakamlarından otomatik
- FAVÖK marjı %20,8; geçen yılın aynı çeyreğinde %14,2 idi (+6,6 puan).
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
* Esas faaliyet kârı 21 milyon TL, net kâr 9 milyon TL. Aradaki 12 milyon TL faaliyet dışında gitti: finansman, parasal kazanç ya da kayıp, vergi ve azınlık payı. Ayrıntı şirketin raporunda.
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Şirket net nakitte
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,05×sektör medyanı 0,06× (53 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından düşük%16,9sektör medyanı %41,2 (53 şirket)
- Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor3,78×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Çimento ve inşaat şirketleri arasında
3Ç26 · Çimento ve inşaat sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi51 şirket içinde 9.+%21,8medyan +%2,8
- FAVÖK marjı46 şirket içinde 10.%20,8medyan %12,9
- Net kâr marjı49 şirket içinde 24.%4,7medyan %3,6
- Özkaynak kârlılığı51 şirket içinde 28.%2,2medyan %3,8
- Net borç / özkaynak53 şirket içinde 14. (düşük olan önde)-0,05×medyan 0,06×
- Kaldıraç53 şirket içinde 5. (düşük olan önde)%16,9medyan %41,2
Sektördeki benzerler
Çimento ve inşaat · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 3Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 3Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 3Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 3Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumlu
2Güçlenen, büyüyen
- FAVÖK marjı %14,2 → %20,8
- Hasılat yıllık %21,8 büyüdü
Kontrol listesi · 3Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✓Hasılat reel olarak arttı+%21,8 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- –Net kâr değişimi— · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✓FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden yüksek%20,8 · geçen yıl %14,2
- ✓Net kâr marjı sektör medyanının üzerinde%4,7 · sektör medyanı %3,6 (49 şirket)
- ✗Özkaynak kârlılığı sektör medyanının altında%2,2 · sektör medyanı %3,8 (51 şirket)
- ✓Net kârın çoğu esas faaliyettenesas faaliyet kârı net kârdan büyük · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✓Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,05× · sektör medyanı 0,06× (53 şirket)
- ✓Kaldıraç sektör medyanından düşük%16,9 · sektör medyanı %41,2 (53 şirket)
- ✓Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor3,78× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✗İşletme faaliyetleri nakit tükettieksi · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
Şirket, inşaat ve tesisat yalıtımı, ambalaj ve HVAC sektörü başta olmak üzere birçok sektör için malzemeler üretmektedir. Ana başlık olarak Şirketin, üretim ve ticari ürünleri aşağıdaki gibidir. Üretimi Yapılan Ürünler XPS Köpük: Dış duvar, iç duvar, kolon-kiriş ve giydirme cephe ısı yalıtımı amacı ile çatı uygulamalarında yalıtım amaçlı tuğla altı ve kiremit altı panel, kompozit sandviç panellerde ve frigofirik araç ve kamyonlar için üretilen kapalı hücreli ekstrüde polistiren köpük PE Köpük: İnşaat ısı ve ses yalıtımı, tesisat yalıtımı, beyaz eşya, makine, elektronik, otomotiv, vb. endüstri tesisleri için ambalaj köpükleri, sızdırmazlık bandı, sera uygulamaları yalıtımı gibi amaçlarla…
Künye
- Sektör (KAP)
- Kimya İlaç Petrol Lastik ve Plastik Ürünler
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %44,3
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Metin Akdaş%35,5
- Göksel Gürpınar%20,2
- Diğer%44,3
- Pazar
- Ana Pazar
- Bağımsız denetçi
- Artı Değer Uluslararası Bağımsız Denetim ve Ymm A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Temettü geçmişi
Kaynak: KAP kâr payı dağıtım bildirimleri · hisse başı brüt tutarlarBedelsiz sermaye artırımı ve bölünmeler nedeniyle eski yılların hisse başı tutarları bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamayabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Sermaye artırımları
Kaynak: KAP sermaye artırımı / azaltımı bildirimleriBedelsiz artırımlar pay sayısını artırır; temettü tablosundaki eski yılların hisse başı tutarları bu yüzden bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamaz.
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 30 Ekim 2026 · Finansal rapor01.01.2026-30.09.2026 Faaliyet Raporu
- 30 Ekim 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- 20 Ekim 2026Yönetici Sorumluluk Sigortası Yenilemesi Hakkında
- 27 Ağustos 2026 · Sermaye Artırımı - Azaltımı İşlemlerine İlişkin BildirimBedelsiz Sermaye Artırımı Tescil ve İlanı Hk.
- 17 Ağustos 2026 · Sermaye Artırımı - Azaltımı İşlemlerine İlişkin BildirimBedelsiz Sermaye Artırımı Hak kullanımına İlişkin Başlangıç Tarihi
- DNISI son çeyrekte kâr etti mi?
- Evet. Dinamik Isı Yalıtım, 3Ç26 döneminde 9 milyon TL net kâr açıkladı; geçen yılın aynı çeyreğinde zarardaydı.
- DNISI borçlu mu?
- Hayır, net nakitte: 3Ç26 sonunda nakdi finansal borcundan 79 milyon TL fazla. Sektör medyanı özkaynağın 0,06 katı.
- DNISI temettü veriyor mu?
- Evet. Son dağıtım 18 Mayıs 2021 tarihinde, pay başına brüt 0,0919 TL.
- Dinamik Isı Yalıtım ne iş yapıyor?
- Çimento ve inşaat sektöründe. Şirket, inşaat ve tesisat yalıtımı, ambalaj ve HVAC sektörü başta olmak üzere birçok sektör için malzemeler üretmektedir. Ana başlık olarak Şirketin, üretim ve ticari ürünleri aşağıdaki gibidir. Üretimi Yapılan Ürünler…