- Sektör
- Çimento ve inşaat
- Ödenmiş sermaye
- 7 mn TL
- Ana ortak
- Ümit Gümüş · %57,0
Burçelik Vana Sanayii (BURVA), 2026 yılının 2. çeyreğinde 2 milyon TL net zarar açıkladı; zarar geçen yılın aynı çeyreğine göre küçüldü, hasılat reel olarak %262,6 arttı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta BURVA
| mn TL | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | 2Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 79 | 91 | 87 | 23 | 17 | 280 | |
| Brüt kâr | 4 | 12 | 8 | −1 | 2 | 24 | |
| FAVÖK | −6 | 2 | −10 | −14 | −12 | −28 | |
| Esas faaliyet kârı | −9 | −1 | −14 | −15 | −13 | −40 | |
| Net kâr | −2 | −2 | −9 | −15 | −9 | −28 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | −22 | −19 | 2 | 2 | −6 | −37 | |
| Yatırım harcaması | 0 | 5 | 0 | 0 | −2 | 5 | |
| Serbest nakit akışı | −22 | −14 | 2 | 2 | −8 | −32 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 255 | 217 | 180 | 127 | 121 | 255 | |
| Özkaynak | 94 | 91 | 84 | 87 | 95 | 94 | |
| Finansal borç | 31 | 12 | 1 | 1 | 2 | 31 | |
| Nakit ve benzerleri | 3 | 7 | 9 | 7 | 7 | 3 | |
| Net borç | 28 | 5 | −8 | −6 | −5 | 28 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %5,2 | %13,6 | %9,3 | −%4,8 | %10,9 | %8,4 | |
| FAVÖK marjı | −%8 | %1,9 | −%11,3 | −%59,1 | −%70,9 | −%10 | |
| Net kâr marjı | −%2,2 | −%2,1 | −%10 | −%66,5 | −%57 | −%9,9 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | −%7,3 | −%8,3 | −%41,3 | −%70,2 | −%39,4 | −%29,5 | |
| Net borç / özkaynak | 0,30× | 0,05× | -0,10× | -0,07× | -0,05× | 0,30× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %262,6 büyüdü; çeyrek 2 milyon TL zararla kapandı.
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik
- FAVÖK marjı −%8; geçen yılın aynı çeyreğinde −%70,9 idi (+62,9 puan).
- Esas faaliyetler 9 milyon TL zarar etti.
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Borç ve nakit
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)0,3×sektör medyanı 0,06× (53 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından yüksek%63,2sektör medyanı %41,2 (53 şirket)
- Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor1,31×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Çimento ve inşaat şirketleri arasında
2Ç26 · Çimento ve inşaat sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi51 şirket içinde 1.+%262,6medyan +%2,8
- FAVÖK marjı46 şirket içinde 44.−%8medyan %12,9
- Net kâr marjı49 şirket içinde 36.−%2,2medyan %3,6
- Özkaynak kârlılığı51 şirket içinde 39.−%7,3medyan %3,8
- Net borç / özkaynak53 şirket içinde 38. (düşük olan önde)0,3×medyan 0,06×
- Kaldıraç53 şirket içinde 41. (düşük olan önde)%63,2medyan %41,2
Sektördeki benzerler
Çimento ve inşaat · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 2Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 2Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 2Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumlu
2Güçlenen, büyüyen
- Hasılat yıllık %262,6 büyüdü
- FAVÖK marjı −%70,9 → −%8
Olumsuz
2Zayıflayan, risk
- Çeyrek 2 milyon TL zararla kapandı
- Esas faaliyetler 9 milyon TL zararda
Kontrol listesi · 2Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✓Hasılat reel olarak arttı+%262,6 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- –Net kâr değişimi— · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✓FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden yüksek%-8 · geçen yıl %-70,9
- ✗Net kâr marjı sektör medyanının altında%-2,2 · sektör medyanı %3,6 (49 şirket)
- ✗Özkaynak kârlılığı sektör medyanının altında%-7,3 · sektör medyanı %3,8 (51 şirket)
- –Kârın kaynağı— · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✗Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)0,3× · sektör medyanı 0,06× (53 şirket)
- ✗Kaldıraç sektör medyanından yüksek%63,2 · sektör medyanı %41,2 (53 şirket)
- ✓Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor1,31× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✗İşletme faaliyetleri nakit tükettieksi · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
Vana Üretim İmalat,İthalat,satış Pazarlama (Ana Sözleşmede Yazılı İşler)
Künye
- Sektör (KAP)
- Ana Metal Sanayi
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %42,9
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Ümit Gümüş▼ 0,57%57,0
- Cem Erkan%4,0
- Diğer%39,1
- Ortaklıkta son değişiklikler
- 18 Eki → 25 Eki · Ümit Gümüş: %57,5 → %57,0
- 8 Eki → 18 Eki · Halka açıklık: %40,4 → %42,0
- KAP künyesinin önceki görüntüsüyle karşılaştırma; %5 altı ortaklar KAP'ta her zaman listelenmez.
- Pazar
- Alt Pazar
- Bağımsız denetçi
- Kavram Bağımsız Denetim ve Danışmanlık A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Yeni iş ilişkileri · son 12 ay
KAP bildirimleri · güncelleme 8 Ekim 2026- 25 Kasım 2025234.950 avroŞirketimiz ile yurtdışındaki bir müşterimiz arasında 234.950,00 EURO tutarlı, Mayıs 2026 tarihinde teslim edilecek Vanaların temini konusunda anlaşılmış olup, söz konusu sözleşme bugün itibari ile imzalanmıştır. Kamuoyunun bilgisine suna…
- 4 Kasım 2025387.400 avroŞirketimiz ile yurtdışındaki bir müşterimiz arasında 387.400,00 EURO tutarlı, Mart 2026 tarihinde teslim edilecek Vanaların temini konusunda anlaşılmış olup, söz konusu sözleşme bugün itibari ile imzalanmıştır. Kamuoyunun bilgisine sunar…
Tutarlar bildirim metninden otomatik okunur; ayrıntı için KAP bildirimine bakın. Sözleşmeler birkaç yıla yayılabilir; satışa oran bir yıllık hasılatla kıyas içindir. Kur: 1 EUR = 55,054 TL (TCMB). Yatırım tavsiyesi değildir.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 18 Eylül 2026Yatırım Fonlarının Şirketimiz Paylarındaki Pozisyonlarına İlişkin Kamuoyu Bilgilendirmesi
- 11 Ağustos 2026Yönetim Kurulu Üye İstifa hk
- 11 Ağustos 2026Yönetim Kurulu Üye İstifa hk
- 10 Ağustos 2026 · Finansal rapor01.01.2026-30.06.2026 Dönemi Faaliyet Raporu
- 10 Ağustos 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- BURVA son çeyrekte kâr etti mi?
- Hayır. Burçelik Vana Sanayii, 2Ç26 döneminde 2 milyon TL net zarar açıkladı; zarar geçen yılın aynı çeyreğine göre küçüldü.
- BURVA borçlu mu?
- 2Ç26 sonunda net borcu 28 milyon TL; bu, özkaynağının 0,3 katı. Sektör medyanı özkaynağın 0,06 katı.
- BURVA temettü veriyor mu?
- KAP kayıtlarımızda bu şirketin nakit kâr payı dağıtımı yok.
- Burçelik Vana Sanayii ne iş yapıyor?
- Çimento ve inşaat sektöründe. Vana Üretim İmalat,İthalat,satış Pazarlama (Ana Sözleşmede Yazılı İşler)