- Sektör
- Enerji
- Ödenmiş sermaye
- 2,4 mr TL
- Ana ortak
- Müşfik Hamdi Yamantürk · %39,1
- Sonraki bilanço
- 9 Aylık 2026 · en geç 9 Kasım 2026
Mogan Enerji (MOGAN), 2026 yılının 2. çeyreğinde 2,1 milyar TL net zarar açıkladı; zarar geçen yılın aynı çeyreğine göre büyüdü, hasılat reel olarak %47,9 azaldı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta MOGAN
| mn TL | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | 2Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 2.123 | 3.572 | 3.496 | 3.008 | 3.087 | 12.199 | |
| Brüt kâr | −1.830 | −336 | −314 | −635 | −263 | −3.116 | |
| FAVÖK | 953 | 2.285 | 2.029 | 1.668 | 1.743 | 6.935 | |
| Esas faaliyet kârı | −2.200 | −493 | −676 | −968 | −657 | −4.337 | |
| Net kâr | −2.124 | −2.300 | −1.645 | −2.982 | −1.801 | −9.052 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | 1.118 | 1.418 | 1.066 | 3.069 | 1.485 | 6.671 | |
| Yatırım harcaması | −23 | −9 | −730 | −5 | −8 | −766 | |
| Serbest nakit akışı | 1.096 | 1.410 | 335 | 3.064 | 1.477 | 5.905 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 171.526 | 160.280 | 148.650 | 139.292 | 132.695 | 171.526 | |
| Özkaynak | 87.731 | 83.860 | 76.055 | 68.620 | 65.142 | 87.731 | |
| Finansal borç | 36.037 | 31.503 | 32.459 | 33.177 | 33.751 | 36.037 | |
| Nakit ve benzerleri | 4.777 | 1.408 | 2.439 | 1.225 | 2.310 | 4.777 | |
| Net borç | 31.260 | 30.095 | 30.020 | 31.952 | 31.441 | 31.260 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | −%86,2 | −%9,4 | −%9 | −%21,1 | −%8,5 | −%25,5 | |
| FAVÖK marjı | %44,9 | %64 | %58 | %55,5 | %56,5 | %56,8 | |
| Net kâr marjı | −%100,1 | −%64,4 | −%47,1 | −%99,1 | −%58,3 | −%74,2 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | −%9,7 | −%11 | −%8,7 | −%17,4 | −%11,1 | −%10,3 | |
| Net borç / özkaynak | 0,36× | 0,36× | 0,39× | 0,47× | 0,48× | 0,36× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %47,9 geriledi; çeyrek 2,1 milyar TL zararla kapandı.
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik
- FAVÖK marjı %44,9; geçen yılın aynı çeyreğinde %56,5 idi (−11,6 puan).
- Esas faaliyetler 2,2 milyar TL zarar etti.
- Zarara rağmen serbest nakit akışı pozitif (yaklaşık 1,1 milyar TL).
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Borç ve nakit
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)0,36×sektör medyanı 0,29× (50 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından yüksek%40,3sektör medyanı %39,9 (50 şirket)
- Cari oran 1'in altında: dönen varlık kısa vadeli borcu karşılamıyor0,61×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Enerji şirketleri arasında
2Ç26 · Enerji sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi50 şirket içinde 44.−%47,9medyan −%14,2
- FAVÖK marjı46 şirket içinde 10.%44,9medyan %25,2
- Net kâr marjı50 şirket içinde 45.−%100,1medyan %6,1
- Özkaynak kârlılığı50 şirket içinde 39.−%9,7medyan %2
- Net borç / özkaynak50 şirket içinde 29. (düşük olan önde)0,36×medyan 0,29×
- Kaldıraç50 şirket içinde 26. (düşük olan önde)%40,3medyan %39,8
Sektördeki benzerler
Enerji · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.
Son 11 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 11 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 2Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 2Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 2Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumlu
1Güçlenen, büyüyen
- Serbest nakit akışı pozitif (yaklaşık 1,1 milyar TL)
Olumsuz
4Zayıflayan, risk
- Çeyrek 2,1 milyar TL zararla kapandı
- Esas faaliyetler 2,2 milyar TL zararda
- FAVÖK marjı %56,5 → %44,9
- Hasılat yıllık %47,9 geriledi
Kontrol listesi · 2Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✗Hasılat reel olarak azaldı−%47,9 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- –Net kâr değişimi— · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✗FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden düşük%44,9 · geçen yıl %56,5
- ✗Net kâr marjı sektör medyanının altında%-100,1 · sektör medyanı %6,1 (50 şirket)
- ✗Özkaynak kârlılığı sektör medyanının altında%-9,7 · sektör medyanı %2 (50 şirket)
- –Kârın kaynağı— · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✗Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)0,36× · sektör medyanı 0,29× (50 şirket)
- ✗Kaldıraç sektör medyanından yüksek%40,3 · sektör medyanı %39,9 (50 şirket)
- ✗Cari oran 1'in altında: dönen varlık kısa vadeli borcu karşılamıyor0,61× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✓İşletme faaliyetleri nakit ürettiartıda · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
Şirket bağlı ortaklıkları ve iştirakleri ile birlikte elektrik enerjisi üretimi ve ticareti konularında faaliyet göstermektedir.
Künye
- Sektör (KAP)
- Elektrik Gaz ve Buhar
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %10,5
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Müşfik Hamdi Yamantürk%39,1
- Tevfik Yamantürk%39,1
- Güriş İnşaat ve Mühendislik A.Ş.%11,1
- Diğer%10,7
- Pazar
- Ana Pazar
- Bağımsız denetçi
- As Bağımsız Denetim ve Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 8 Ekim 2026Fortune 500 Türkiye?nin En Büyük Şirketleri Listesi Hakkında
- 7 Ekim 2026Bağlı ortaklığımız Gürmat Elektrik Üretim A.Ş.?nin Proje Tahvili ihracına Global Banking & Markets Ödülü
- 30 Eylül 2026GÜRİŞ Holding A.Ş. Pay Alım Bildirimi
- 30 Eylül 2026GÜRİŞ İnşaat ve Mühendislik A.Ş. Pay Alım Bildirimi
- 29 Eylül 2026GÜRİŞ Holding A.Ş. Pay Alım Bildirimi
- MOGAN son çeyrekte kâr etti mi?
- Hayır. Mogan Enerji, 2Ç26 döneminde 2,1 milyar TL net zarar açıkladı; zarar geçen yılın aynı çeyreğine göre büyüdü.
- MOGAN borçlu mu?
- 2Ç26 sonunda net borcu 31,3 milyar TL; bu, özkaynağının 0,36 katı. Sektör medyanı özkaynağın 0,29 katı.
- MOGAN temettü veriyor mu?
- KAP kayıtlarımızda bu şirketin nakit kâr payı dağıtımı yok.
- MOGAN bir sonraki bilançosunu ne zaman açıklayacak?
- 9 Aylık 2026 finansal raporu için yasal son gün 9 Kasım 2026. Şirketler raporu genellikle bu tarihten önce, akşam saatlerinde KAP'ta yayımlar.
- Mogan Enerji ne iş yapıyor?
- Enerji sektöründe. Şirket bağlı ortaklıkları ve iştirakleri ile birlikte elektrik enerjisi üretimi ve ticareti konularında faaliyet göstermektedir.