- Sektör
- Enerji
- Ödenmiş sermaye
- 2,4 mr TL
- Ana ortak
- İzmir Demir Çelik Sanayi Anonim Şirketi · %62,9
İzdemir Enerji (IZENR), 2026 yılının 3. çeyreğinde 370 milyon TL net zarar açıkladı; geçen yılın aynı çeyreğinde kârdaydı, hasılat reel olarak %25,5 azaldı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta IZENR
| mn TL | 3Ç26 | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 2.381 | 772 | 1.779 | 2.615 | 2.458 | 7.547 | |
| Brüt kâr | 12 | −781 | 21 | 424 | 799 | −325 | |
| FAVÖK | 232 | −589 | 178 | 640 | 909 | 460 | |
| Esas faaliyet kârı | −27 | −714 | 17 | 427 | 728 | −296 | |
| Net kâr | −370 | −150 | −565 | 418 | 549 | −667 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | 1.243 | −773 | −360 | 1.582 | 267 | 1.691 | |
| Yatırım harcaması | −269 | −215 | −7 | −148 | −133 | −640 | |
| Serbest nakit akışı | 974 | −988 | −368 | 1.434 | 134 | 1.052 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 21.534 | 20.854 | 20.108 | 18.447 | 17.088 | 21.534 | |
| Özkaynak | 19.931 | 19.307 | 18.078 | 16.940 | 15.827 | 19.931 | |
| Finansal borç | 1.100 | 1.049 | 1.063 | 1.064 | 1.078 | 1.100 | |
| Nakit ve benzerleri | 1.467 | 680 | 738 | 1.789 | 466 | 1.467 | |
| Net borç | −367 | 369 | 325 | −725 | 612 | −367 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %0,5 | −%101,2 | %1,2 | %16,2 | %32,5 | −%4,3 | |
| FAVÖK marjı | %9,8 | −%76,3 | %10 | %24,5 | %37 | %6,1 | |
| Net kâr marjı | −%15,5 | −%19,5 | −%31,8 | %16 | %22,3 | −%8,8 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | −%7,4 | −%3,1 | −%12,5 | %9,9 | %13,9 | −%3,3 | |
| Net borç / özkaynak | -0,02× | 0,02× | 0,02× | -0,04× | 0,04× | -0,02× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %25,5 geriledi; net sonuç 370 milyon TL zarara döndü.
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 3Ç26 rakamlarından otomatik
- FAVÖK marjı %9,8; geçen yılın aynı çeyreğinde %37 idi (−27,2 puan).
- Esas faaliyetler 27 milyon TL zarar etti.
- Zarara rağmen serbest nakit akışı pozitif (yaklaşık 974 milyon TL).
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Şirket net nakitte
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,02×sektör medyanı 0,29× (50 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından düşük%7,4sektör medyanı %39,9 (50 şirket)
- Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor5,74×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Enerji şirketleri arasında
3Ç26 · Enerji sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi50 şirket içinde 33.−%25,5medyan −%14,2
- Net kâr büyümesi29 şirket içinde 24.−%151,9medyan −%33,2
- FAVÖK marjı46 şirket içinde 36.%9,8medyan %25,2
- Net kâr marjı50 şirket içinde 36.−%15,5medyan %6,1
- Özkaynak kârlılığı50 şirket içinde 37.−%7,4medyan %2
- Net borç / özkaynak50 şirket içinde 13. (düşük olan önde)-0,02×medyan 0,29×
- Kaldıraç50 şirket içinde 3. (düşük olan önde)%7,4medyan %39,8
Sektördeki benzerler
Enerji · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 3Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 3Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 3Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 3Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumlu
1Güçlenen, büyüyen
- Serbest nakit akışı pozitif (yaklaşık 974 milyon TL)
Olumsuz
4Zayıflayan, risk
- Geçen yıl kârdaydı, bu çeyrek 370 milyon TL zarar
- FAVÖK marjı %37 → %9,8
- Esas faaliyetler 27 milyon TL zararda
- Hasılat yıllık %25,5 geriledi
Kontrol listesi · 3Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✗Hasılat reel olarak azaldı−%25,5 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- ✗Net kâr azaldı−%151,9 · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✗FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden düşük%9,8 · geçen yıl %37
- ✗Net kâr marjı sektör medyanının altında%-15,5 · sektör medyanı %6,1 (50 şirket)
- ✗Özkaynak kârlılığı sektör medyanının altında%-7,4 · sektör medyanı %2 (50 şirket)
- –Kârın kaynağı— · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✓Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,02× · sektör medyanı 0,29× (50 şirket)
- ✓Kaldıraç sektör medyanından düşük%7,4 · sektör medyanı %39,9 (50 şirket)
- ✓Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor5,74× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✓İşletme faaliyetleri nakit ürettiartıda · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
Elektrik Enerjisi Üretimi
Künye
- Sektör (KAP)
- Elektrik Gaz ve Buhar
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %24,1
- Ortaklık yapısı (KAP)
- İzmir Demir Çelik Sanayi A.Ş.▲ 8,54%62,9
- İdç Liman İşletmeleri A Ş%6,5
- Diğer%30,6
- Ortaklıkta son değişiklikler
- 8 Eki → 18 Eki · İzmir Demir Çelik Sanayi A.Ş.: %54,3 → %62,9
- 8 Eki → 18 Eki · Pardus Portföy Dokuzuncu Hisse Senedi Serbest (Tl) Fon (Hisse Senedi Yoğun Fon): %11,1 → listeden çıktı
- KAP künyesinin önceki görüntüsüyle karşılaştırma; %5 altı ortaklar KAP'ta her zaman listelenmez.
- Pazar
- Ana Pazar
- Bağımsız denetçi
- Kpmg Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Sermaye artırımları
Kaynak: KAP sermaye artırımı / azaltımı bildirimleriBedelsiz artırımlar pay sayısını artırır; temettü tablosundaki eski yılların hisse başı tutarları bu yüzden bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamaz.
Pay geri alımları
Kaynak: KAP pay geri alım bildirimleriProgram: 27 Ağustos 2026 yönetim kurulu kararı, süre 1 (Bir) Yıl, ayrılan fon 2 milyar TL, en fazla 300 milyon adet · sürüyor · son KAP bildirimi ↗
1 TL nominal = 1 pay. Oranlar her işlemin bildirildiği günkü sermayeye göredir; arada bedelsiz artırım olduysa toplam yaklaşıktır. İşlem fiyatı gösterilmez (sitede hisse fiyatı yayınlamıyoruz). Geri alım şirketin kendi kararıdır; yatırım tavsiyesi değildir.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 28 Ekim 2026 · Pay Alım Satım BildirimiIZMDC Paylarının Alımı Hakkında
- 28 Ekim 2026 · Finansal rapor01.01.2026 - 30.09.2026 Dönemine İlişkin Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu
- 28 Ekim 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- 27 Ekim 2026 · Payların Geri Alınmasına İlişkin Bildirim27.10.2026 Tarihli IZENR Pay Geri Alım İşlemleri
- 27 Ekim 2026 · Pay Alım Satım BildirimiIZMDC Paylarının Alımı Hakkında
- IZENR son çeyrekte kâr etti mi?
- Hayır. İzdemir Enerji, 3Ç26 döneminde 370 milyon TL net zarar açıkladı; geçen yılın aynı çeyreğinde kârdaydı.
- IZENR borçlu mu?
- Hayır, net nakitte: 3Ç26 sonunda nakdi finansal borcundan 367 milyon TL fazla. Sektör medyanı özkaynağın 0,29 katı.
- IZENR temettü veriyor mu?
- KAP kayıtlarımızda bu şirketin nakit kâr payı dağıtımı yok.
- İzdemir Enerji ne iş yapıyor?
- Enerji sektöründe. Elektrik Enerjisi Üretimi