- Sektör
- Enerji
- Endeks
- BIST 100
- Ödenmiş sermaye
- 10,0 mr TL
- Ana ortak
- Odaş Elektrik Üretim Sanayi Ticaret Anonim Şirketi · %29,3
- Sonraki bilanço
- 9 Aylık 2026 · en geç 9 Kasım 2026
Çan2 Termik A.S (CANTE), 2026 yılının 2. çeyreğinde 1,8 milyar TL net zarar açıkladı; zarar geçen yılın aynı çeyreğine göre büyüdü, hasılat reel olarak %10,6 azaldı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta CANTE
| mn TL | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | 2Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 1.792 | 1.861 | 1.595 | 1.822 | 1.517 | 7.070 | |
| Brüt kâr | −53 | −59 | 58 | 158 | 112 | 103 | |
| FAVÖK | 568 | 656 | 483 | 670 | 479 | 2.376 | |
| Esas faaliyet kârı | −261 | −286 | −486 | −96 | −35 | −1.129 | |
| Net kâr | −1.792 | −1.035 | 1.286 | −978 | −1.563 | −2.518 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | 2.290 | −1.413 | −1.680 | 532 | −2.197 | −272 | |
| Yatırım harcaması | −1.772 | 969 | 1.343 | 936 | 2.210 | 1.475 | |
| Serbest nakit akışı | 517 | −444 | −337 | 1.467 | 13 | 1.203 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 34.444 | 34.388 | 30.929 | 30.564 | 30.821 | 34.444 | |
| Özkaynak | 31.726 | 31.307 | 27.934 | 26.397 | 26.172 | 31.726 | |
| Finansal borç | 536 | 674 | 677 | 400 | 666 | 536 | |
| Nakit ve benzerleri | 2.638 | 2.154 | 509 | 647 | 156 | 2.638 | |
| Net borç | −2.102 | −1.480 | 168 | −246 | 510 | −2.102 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | −%3 | −%3,2 | %3,6 | %8,6 | %7,4 | %1,5 | |
| FAVÖK marjı | %31,7 | %35,2 | %30,3 | %36,7 | %31,6 | %33,6 | |
| Net kâr marjı | −%100 | −%55,6 | %80,6 | −%53,7 | −%103,1 | −%35,6 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | −%22,6 | −%13,2 | %18,4 | −%14,8 | −%23,9 | −%7,9 | |
| Net borç / özkaynak | -0,07× | -0,05× | 0,01× | -0,01× | 0,02× | -0,07× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %10,6 geriledi; çeyrek 1,8 milyar TL zararla kapandı.
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik
- Esas faaliyetler 261 milyon TL zarar etti.
- FAVÖK marjı bir önceki çeyreğe göre −3,6 puan değişerek %31,7 oldu.
- Zarara rağmen serbest nakit akışı pozitif (yaklaşık 517 milyon TL).
Üretim arttı, maliyetler ve parasal kayıp zararı büyüttü.
Elektrik üretimi yıllık %5,6 artmasına rağmen hasılat %11 geriledi ve şirket üst üste ikinci çeyrekte brüt zarar yazdı. Artan maliyetler, yüksek amortisman ve net parasal pozisyon kaybıyla çeyrek 1,8 milyar TL zararla kapandı; hisse bilanço sonrası taban oldu.
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Şirket net nakitte
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,07×sektör medyanı 0,29× (50 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından düşük%6,9sektör medyanı %39,9 (50 şirket)
- Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor2,91×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Enerji şirketleri arasında
2Ç26 · Enerji sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi50 şirket içinde 24.−%10,6medyan −%14,2
- FAVÖK marjı46 şirket içinde 17.%31,7medyan %24,2
- Net kâr marjı50 şirket içinde 44.−%100medyan %6,1
- Özkaynak kârlılığı50 şirket içinde 45.−%22,6medyan %2
- Net borç / özkaynak50 şirket içinde 8. (düşük olan önde)-0,07×medyan 0,29×
- Kaldıraç50 şirket içinde 2. (düşük olan önde)%6,9medyan %39,8
Sektördeki benzerler
Enerji · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 2Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 2Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 2Ç26
Satır Arası notu ve şirket açıklamalarıOlumlu
3Güçlenen, büyüyen
- Elektrik üretimi yıllık %5,6 arttı
- Borçtan fazla nakit (2,1 milyar TL)
- Zarara rağmen serbest nakit akışı pozitif (yaklaşık 517 milyon TL)
Olumsuz
4Zayıflayan, risk
- Çeyrek 1,8 milyar TL zararla kapandı
- Üst üste ikinci çeyrek brüt zarar
- Hasılat yıllık %11 geriledi
- Esas faaliyetler zararda
İzlenecek
2Sonraki bilançoda bak
- Kömür ve karbon maliyetleri
- Elektrik fiyatları
Kontrol listesi · 2Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✗Hasılat reel olarak azaldı−%10,6 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- –Net kâr değişimi— · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✓FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden yüksek%31,7 · geçen yıl %31,6
- ✗Net kâr marjı sektör medyanının altında%-100 · sektör medyanı %6,1 (50 şirket)
- ✗Özkaynak kârlılığı sektör medyanının altında%-22,6 · sektör medyanı %2 (50 şirket)
- –Kârın kaynağı— · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✓Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,07× · sektör medyanı 0,29× (50 şirket)
- ✓Kaldıraç sektör medyanından düşük%6,9 · sektör medyanı %39,9 (50 şirket)
- ✓Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor2,91× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✓İşletme faaliyetleri nakit ürettiartıda · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
Elektrik Üretim
Künye
- Sektör (KAP)
- Elektrik Gaz ve Buhar
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %69,9
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Odaş Elektrik Üretim Sanayi Ticaret A.Ş.%29,3
- Diğer%70,7
- Başlıca endeksler
- BIST 50BIST 100
- Pazar
- Yıldız Pazar
- Bağımsız denetçi
- As Bağımsız Denetim ve Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Sermaye artırımları
Kaynak: KAP sermaye artırımı / azaltımı bildirimleriBedelsiz artırımlar pay sayısını artırır; temettü tablosundaki eski yılların hisse başı tutarları bu yüzden bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamaz.
Pay geri alımları
Kaynak: KAP pay geri alım bildirimleriProgram: 30 Eylül 2026 yönetim kurulu kararı, süre Yönetim Kurulu Karar tarihinden itibaren, ayrılan fon 2 milyar TL, en fazla 500 milyon adet · sürüyor · son KAP bildirimi ↗
1 TL nominal = 1 pay. Oranlar her işlemin bildirildiği günkü sermayeye göredir; arada bedelsiz artırım olduysa toplam yaklaşıktır. İşlem fiyatı gösterilmez (sitede hisse fiyatı yayınlamıyoruz). Geri alım şirketin kendi kararıdır; yatırım tavsiyesi değildir.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 1 Ekim 2026 · Payların Geri Alınmasına İlişkin BildirimPay Geri Alım İşlemleri
- 30 Eylül 2026 · Payların Geri Alınmasına İlişkin Bildirim30.09.2026 Tarihli Pay Geri Alım İşlemleri Hk.
- 30 Eylül 2026 · Payların Geri Alınmasına İlişkin BildirimPay Geri Alım Programının Başlatılması
- 16 Eylül 2026Yatırım Planlaması ve Stratejileri
- 16 Eylül 2026Venezuela Petrol Sahası Yatırımı ve Üretimi
- CANTE son çeyrekte kâr etti mi?
- Hayır. Çan2 Termik A.S, 2Ç26 döneminde 1,8 milyar TL net zarar açıkladı; zarar geçen yılın aynı çeyreğine göre büyüdü.
- CANTE borçlu mu?
- Hayır, net nakitte: 2Ç26 sonunda nakdi finansal borcundan 2,1 milyar TL fazla. Sektör medyanı özkaynağın 0,29 katı.
- CANTE temettü veriyor mu?
- KAP kayıtlarımızda bu şirketin nakit kâr payı dağıtımı yok.
- CANTE bir sonraki bilançosunu ne zaman açıklayacak?
- 9 Aylık 2026 finansal raporu için yasal son gün 9 Kasım 2026. Şirketler raporu genellikle bu tarihten önce, akşam saatlerinde KAP'ta yayımlar.
- Çan2 Termik A.S ne iş yapıyor?
- Enerji sektöründe. Elektrik Üretim