- Sektör
- Enerji
- Endeks
- BIST 100
- Ödenmiş sermaye
- 4,0 mr TL
- Ana ortak
- Ic İçtaş Enerji Yatırım Holding A.ş. · %80,0
- Sonraki bilanço
- 9 Aylık 2026 · en geç 9 Kasım 2026
Ic Enterra Yenilenebilir (ENTRA), 2026 yılının 2. çeyreğinde 178 milyon TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %81,8 azaldı, hasılat reel olarak %57,1 azaldı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta ENTRA
| mn TL | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | 2Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 925 | 927 | 806 | 805 | 1.632 | 3.463 | |
| Brüt kâr | 186 | 15 | 22 | 122 | 905 | 344 | |
| FAVÖK | 261 | 620 | 525 | 646 | 1.326 | 2.052 | |
| Esas faaliyet kârı | 57 | −47 | −18 | 68 | 873 | 60 | |
| Net kâr | 178 | −218 | −1.269 | 54 | 738 | −1.255 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | 1.352 | 435 | 470 | 493 | 2.032 | 2.751 | |
| Yatırım harcaması | −38 | −40 | −186 | −47 | −73 | −310 | |
| Serbest nakit akışı | 1.315 | 395 | 285 | 446 | 1.959 | 2.441 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 59.315 | 56.443 | 51.661 | 44.860 | 42.208 | 59.315 | |
| Özkaynak | 44.147 | 38.510 | 35.195 | 30.692 | 28.403 | 44.147 | |
| Finansal borç | 11.811 | 12.794 | 12.110 | 11.762 | 11.170 | 11.811 | |
| Nakit ve benzerleri | 574 | 1.175 | 769 | 894 | 756 | 574 | |
| Net borç | 11.237 | 11.619 | 11.342 | 10.868 | 10.413 | 11.237 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %20,1 | %1,6 | %2,7 | %15,2 | %55,4 | %9,9 | |
| FAVÖK marjı | %28,2 | %66,9 | %65,2 | %80,2 | %81,3 | %59,3 | |
| Net kâr marjı | %19,2 | −%23,5 | −%157,6 | %6,8 | %45,2 | −%36,2 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | %1,6 | −%2,3 | −%14,4 | %0,7 | %10,4 | −%2,8 | |
| Net borç / özkaynak | 0,25× | 0,30× | 0,32× | 0,35× | 0,37× | 0,25× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %57,1 geriledi, net kâr %81,8 azaldı.*
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik
- Net kâr (178 milyon TL) esas faaliyet kârını (57 milyon TL) aşıyor; finansman gelirleri, parasal kazanç ya da tek seferlik kalemler etkili.
- FAVÖK marjı %28,2; geçen yılın aynı çeyreğinde %81,3 idi (−53,1 puan).
Üretim arttı ama satış ve kâr sert düştü.
İkinci çeyrekte hasılat 2,2 milyar TL'den 925 milyon TL'ye, net kâr 974 milyon TL'den 178 milyon TL'ye geriledi; FAVÖK marjı %81'den %28'e indi. İlk yarıda elektrik üretimi %11 artışla 899 GWh'e çıktı ve geçen yılki zarar yerini 159 milyon TL kâra bıraktı. Geçen yılın güçlü ikinci çeyreği karşılaştırmayı zorlaştırıyor.
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
* Esas faaliyet kârı 57 milyon TL, net kâr 178 milyon TL. Aradaki 120 milyon TL faaliyet dışında kazanıldı: finansman, parasal kazanç ya da kayıp, vergi ve azınlık payı. Ayrıntı şirketin raporunda.
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Borç artıyor, nakit yetiyor mu?
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)0,25×sektör medyanı 0,29× (50 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından düşük%25,6sektör medyanı %39,9 (50 şirket)
- Cari oran 1'in altında: dönen varlık kısa vadeli borcu karşılamıyor0,21×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Enerji şirketleri arasında
2Ç26 · Enerji sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi50 şirket içinde 47.−%57,1medyan −%14,2
- Net kâr büyümesi28 şirket içinde 19.−%81,8medyan −%25,3
- FAVÖK marjı46 şirket içinde 19.%28,2medyan %24,2
- Net kâr marjı50 şirket içinde 11.%19,2medyan %6,1
- Özkaynak kârlılığı50 şirket içinde 27.%1,6medyan %2
- Net borç / özkaynak50 şirket içinde 23. (düşük olan önde)0,25×medyan 0,29×
- Kaldıraç50 şirket içinde 17. (düşük olan önde)%25,6medyan %39,8
Sektördeki benzerler
Enerji · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.
Son 10 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 10 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 2Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 2Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 2Ç26
Satır Arası notu ve şirket açıklamalarıOlumlu
2Güçlenen, büyüyen
- İlk yarı elektrik üretimi %11 arttı
- İlk yarı geçen yılki zarardan 159 milyon TL kâra
Olumsuz
3Zayıflayan, risk
- 2Ç hasılatı yıllık %57 geriledi
- FAVÖK marjı %81,3 → %28,2
- Net borç 11,2 milyar TL, döviz açığı 11,6 milyar TL
İzlenecek
2Sonraki bilançoda bak
- Elektrik fiyatları ve YEKDEM gelirleri
- Borç maliyeti
Kontrol listesi · 2Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✗Hasılat reel olarak azaldı−%57,1 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- ✗Net kâr azaldı−%81,8 · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✗FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden düşük%28,2 · geçen yıl %81,3
- ✓Net kâr marjı sektör medyanının üzerinde%19,2 · sektör medyanı %6,1 (50 şirket)
- ✗Özkaynak kârlılığı sektör medyanının altında%1,6 · sektör medyanı %2 (50 şirket)
- ✗Net kârın çoğu esas faaliyet dışından (finansman, parasal kazanç ya da tek seferlik)esas faaliyet kârı net kârın %32,2 · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✓Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)0,25× · sektör medyanı 0,29× (50 şirket)
- ✓Kaldıraç sektör medyanından düşük%25,6 · sektör medyanı %39,9 (50 şirket)
- ✗Cari oran 1'in altında: dönen varlık kısa vadeli borcu karşılamıyor0,21× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✓İşletme faaliyetleri nakit ürettiartıda · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
Şirket, yasal mevzuat uyarınca; elektrik üretim tesisi kurulması, yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik enerjisi üretilmesi, kurulan veya devralınan tesislerin işletmeye alınması, işletilmesi, elektrik enerjisi üretimi, üretilen elektrik enerjisinin ve/veya kapasitenin müşterilere satışı ve dilediği yerden elektrik enerjisi alımı ile iştigal eden, enerji piyasası mevzuatı çerçevesinde lisanslı üretim santralleri işleten özel amaçlı şirketler ( special purpose vehicle - SPV ) niteliğindeki bağlı ortaklıkları vasıtasıyla, bir enerji altyapı platformu niteliğindeki yenilenebilir enerji üretim portföyünü yönetmektedir.
Künye
- Sektör (KAP)
- Elektrik Gaz ve Buhar
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %19,8
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Ic İçtaş Enerji Yatırım Holding A.Ş.%80,0
- Ic İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.▲ 3,1%8,1
- Diğer%11,9
- Ortaklıkta son değişiklikler
- 6 Eki → 18 Eki · Ic İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.: %4,6 → %7,7
- KAP künyesinin önceki görüntüsüyle karşılaştırma; %5 altı ortaklar KAP'ta her zaman listelenmez.
- Başlıca endeksler
- BIST 100
- Pazar
- Yıldız Pazar
- Bağımsız denetçi
- Pwc Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik A.ş
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Sermaye artırımları
Kaynak: KAP sermaye artırımı / azaltımı bildirimleriBedelsiz artırımlar pay sayısını artırır; temettü tablosundaki eski yılların hisse başı tutarları bu yüzden bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamaz.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 22 Eylül 2026 · İhraç Tavanına İlişkin BildirimYurt Dışı Borçlanma Aracı İhraç Limitine İlişkin SPK Başvurusu
- 17 Ağustos 2026 · Finansal raporFaaliyet Raporu
- 17 Ağustos 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- 4 Ağustos 2026Depolamalı Koray RES projesinin ÇED Olumlu Kararı
- 29 Temmuz 2026Yönetim Kurulu Üye Değişikliği ve Yeni Üye Ataması
- ENTRA son çeyrekte kâr etti mi?
- Evet. Ic Enterra Yenilenebilir, 2Ç26 döneminde 178 milyon TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %81,8 azaldı. Esas faaliyet kârı net kârın yalnız %32 kadarı; kalanı finansman gelirleri, parasal kazanç ya da tek seferlik kalemlerden.
- ENTRA borçlu mu?
- 2Ç26 sonunda net borcu 11,2 milyar TL; bu, özkaynağının 0,25 katı. Sektör medyanı özkaynağın 0,29 katı.
- ENTRA temettü veriyor mu?
- KAP kayıtlarımızda bu şirketin nakit kâr payı dağıtımı yok.
- ENTRA bir sonraki bilançosunu ne zaman açıklayacak?
- 9 Aylık 2026 finansal raporu için yasal son gün 9 Kasım 2026. Şirketler raporu genellikle bu tarihten önce, akşam saatlerinde KAP'ta yayımlar.
- Ic Enterra Yenilenebilir ne iş yapıyor?
- Enerji sektöründe. Şirket, yasal mevzuat uyarınca; elektrik üretim tesisi kurulması, yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik enerjisi üretilmesi, kurulan veya devralınan tesislerin işletmeye alınması, işletilmesi, elektrik enerjisi…